vadelmajuustokakun säilyvyys - tehdäkö päivää vai kahta ennen?
voiko kakun tehdä kaksi vai päivä ennen juhlia... kerma ei varmaan kahta päivää kestä. Ei viitsisi kaikkea jättää edelliseen päivään?
https://www.google.com/search?q=mansikkajuustokakku+kinuskikissa&sxsrf=…
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Kyllä se säilyy jääkaapissa kaksikin päivää, mutta itse tekisin vain päivää ennen. Parempi, että on sitten säilymävaraa myöhemminkin. Juustokakun voi muuten myös pakastaa.
tämä siis alkuperäinen linkki, jonka ajattelin tehdä, mutta ehkä teen päivää ennen:
Vierailija kirjoitti:
Mansikat eivät välttämättä säily.
Tämä. Koristetaan olevat mansikat ja marenki eivät säily hyvännäköisinä jääkaapissa. Eli koristelu tarjoilupäivänä.
ajattelinkin koristella vasta kun laitan tarjolle. Hieman aikatauluongelmia kun rippikirkosta tulee vieraat ja me samaan aikaan, niin pitää miettiä kaikki valmiiksi, että voi nostaa jääkaapista pöytään. Ajattelin tarjota lämminsavulohta, etikkakurkkuja, joku kesäinen varhaisperunasalaatti (perunoiden korvikkeena), onko ehdotuksia EI majoneesipohjaiseen perunasalaattiin (öljypohjainen, jonka voi myös tehdä ed. päivänä)?
ap
Kyllä se säilyy jääkaapissa kaksikin päivää, mutta itse tekisin vain päivää ennen. Parempi, että on sitten säilymävaraa myöhemminkin. Juustokakun voi muuten myös pakastaa.