Miksi aseksuaalisuutta ja vapaaehtoista lapsettomuutta ei juhlita?
Miksi vain niitä ihmisiä jotka rakastaa jotain tai tekee lapsia pitää juhlia?
Entäs sinkut, aseksuaalit, lapsettomat? Kukaan ei muista tai juhli meitä millään tapaa.
Miksi?
Kommentit (10)
Se on vähän kuin kaiku: mitä muille annat, sitä myös saat. Iloa, rakkautta.
Et anna muille mitään, mariset vain.
Aseksuaalit ovat mukana Setan toiminnassa ja Pridessä.
Vapaaehtoisesti lapsettomat voivat kokoontumisvapauden nimissä järjestäytyä ja juhlia. Siitä vain! Kuulun heihin itsekin.
Viittaatko prideen? Sehän on mielenosoitus ihmisoikeuksien ja yhtäläisen kohtelun puolesta (ja koska liittyy seksuaalisuuden moninaisuuteen, siihen kuuluvat aseksuaalit myös). Ei priden tarkoitus ole "juhlia" jotain.
Mutta sinänsä mikäänhän ei estä juhlimasta tai juhlistamasta aseksuaalisuutta, vapaaehtoista lapsettomuutta tai muitakaan asioita - siitä vaan juhlat pystyyn!
Lapsettomien lauantai. Pikainen googlaus ennen aloituksen postausta vähentäisi nolouttasi.
Eihän mikään juhla ole automaattisesti vain pulpahtanut maailmaan, vaan joku sen on pistänyt alulle. Näille aiheille ei ole kukaan alkanut juhlaa järjestää. Ap voi nyt sen aloituksen tehdä. Ja jos ap ei jaksa/viitsi/ehdi/tahdo, ei kannata kysellä, miksei kukaan muukaan ole jaksanut tai viitsinyt.
Yleensä kaikissa kulttuureissa juhlitaan merkittäviä elämäntapahtumia, juhlat ovat siirtymäriittejä.
Miten siis itse juhlistaisit sinkkuna ja lapsettomana pysymistä? Mitä ohjelmaa juhlassa olisi, mitä vieraat tekisivät, mistä onniteltaisiin puheissa?
Jos keksit tyylikkään tavan juhlia, mikä estää?
Anteeksi vain ap, mutta aseksuaalit voivat kyllä rakastaa. He vain eivät halua seksiä.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä että te kehitysvammaiset ette lisäänny.
Harmittaako noin paljon kun on yksi pimppa vähemmän höylättävänä?
Tämä vela juhlii lapsettomien lauantaina. :) Sori siitä.
Samaa olen miettinyt ja mieleni vähän pahoittanut.