Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan pessyt paperinarumattoa tai solmittua villalankamattoa perinteisellä tyylillä?

23.08.2006 |

Eli meneekö paperinaru matto piloille jos varovasti juuriharalla ja mäntysuovalla pesee? Miten sopii solmitille villalankamatolle? On aika hintavaa viedä pesulaan, ja kokeilukin voi tulla kalliiksi...



Jos jollain vinkkejä pesuun tai tietoa että voiko kyseisiä mattija pestä niinkuin räsymattoja, niin tiedot otetaan suurella kiitollisuudella vastaan!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen oman paperinarumattoni pessyt juuriharjalla ja vedellä ja eikä se mennyt pilalle. Ainoa miinus oli et kutistui ihan vähän, mutta ei haitannut.

Vierailija
2/6 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös käytin ison valkoisen paperinarumaton pesulassa ja sen jälkeen pesty itse, sekä juuriharjalla että painepesurilla kevyesti. Ihan hyvänä on pysynyt, kutistunut ehkä mut en sitä huomaa. Värillisistä en tietysti tiedä miten mahtavat päästää väriä.



Sanna

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

paperinarumaton ihan juuriharjalla ja mäntysuovalla " perinteiseen tyyliin" matonpesupaikalla. Enkä edes mitenkään hellästi vaan aika lujasti sain hangata, että lähti puhtaaksi... Mielestäni matto ei kärsinyt mitenkään, väritkin on ihan ennallaan.



Solmitusta villalankamatosta ei ole kokemusta. Tavallisen villamaton olen kyllä pessyt myös ihan perinteisesti sekä pesulassa isossa koneessa, vaikka matossa suositeltiin tasopesua pesulassa. Haisi märkänä ihan villasukalle, mutta muuten ei kärsinyt mitenkään... :-)

Vierailija
4/6 |
23.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

.

Vierailija
5/6 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Villamaton pesussa tärkeintä että lämpötilavaihteluja ei pesussa tule (kuumasta pesuvedestä kylmään huuhteluun). Jos käyttää läpi pesun tasaista kädenlämpöistä vettä, ei kovin suurta haittaa tule. Juuriharjaa ei kannata käyttää, pehmeämpi harja ja hyvin kevyt harjaus, silti villan nukkaa irtoaa. Kuivaksi pitäisi saada nopeasti, hyvä tuulinen päivä! Esim pesuhuoneen lattialla kannattaa vetää lattiankuivatuslastalla liika vesi matosta mahdollisimman hyvin pois.



Älä käytä mäntysuopaa, haju tarttuu villaan ikävästi, pese hienopesuaineella (silloin ei voi tietysti pestä luonnonvedessä).

Vierailija
6/6 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin kastelin, sitten kaadoin päälle haileaa mäntysuopa/hienopesupulveriseosta ja annoin vaikuttaa hetken. Sitten harjasin varovasti pehmeällä juuriharjalla yhteen suuntaan, ei siis sellaista hankaamista kuin tavallisia räsymattoja pestessä. Sitten huuhtelin kunnolla kylmällä vedellä, toisen puutarhaletkussa ja toisen surutta painepesurilla. Kummastakin matosta lähti ilmeisesti irtoväriä pestessä jonkin verran, mutta lopputulos aivan moitteeton. Ei mitään kulumia, nukkaantumisia tai rikkoontumisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän neljä