Onko kellään tällaista
Juhannusvieraat tulossa. Minä leivon, teen ruoat etukäteen, siivoan mökin ja terassit. Leikkaan nurmikon. Lämmitän saunan ja kannan vedet. Mies pesee ja vahaa auton samalla ajalla. Jätti nurmikolle kaikki suton paksitavarat hujan hajan. Just ehdin, vieraat kolmelta tulossa. Kahvit tippumaan
Kommentit (8)
No aikalailla. Hymyili sitten vieraille. Ukko usein jo otoksiss ehtinyt olla
Veikkaan että aika monella on noin. Miksi suostutte tuollaiseen?
Ei. Kumpikin tekee yhtä lailla. Mies saattaa kysyä mitä voisi tehdä, mutta tekee sitten hyvin kun kerron mitä hän voisi tehdä.
Vierailija kirjoitti:
Pesitkö laiturin?
Itseasiassa kyllä
Ei ole. En ikinä suostu kotonani kenenkään passaajaksi ja oletan, että mies tekee puolet kotitöistä. Jos ei tee, joutuu vaihtoon. En myöskään koskaan kutsu vieraita kotiini, koska taas sama syy, eli en suostu kenenkään passaajaksi. Jos kaveri haluaa mut tavata, mennään ravintolaan tai jonnekin missä minä en joudu kokiksi.
Pesitkö laiturin?