Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pepun aivan liikaa treenaaminen.? Nuoret tytöt huom!

Mies 1968
23.06.2021 |

Olen urheillut ikäni ja käynyt punttisaleilla vaihtelevasti 80- luvulta asti. Treenannut ja kilpaillut ja menestynyt myös kansainvälisesti.
Mielestäni kuntosaliharjoittelu pelkästään ulkonäöllisesti tai lihaksien kasvattamisien takia(kehonrakennus) on aivan turhaa. Pois lukien tietysti tietysti lihas sairauksien ,iän myöten tulevia, loukkaantumisen tai muuten lihastasapainoa kehittäviä spesifiä treenejä. Muuten liian narsku touhua..

Itse treenaan aina pääliikkeinä esim: Tempaus, rinnalle veto, penkki, kyykky, maastaveto ja jne. tämän jälkeen voi hilkutella pikkulihaksia ja tukevia liikkeitä nyt esim: hauis, ojentaja...jne..jne..

Sitä en ymmärrä ,että varsinkin naiset tekevät kokoajan ja liikaa pakara/peppuliikkeitä..? En ymmärrä sitä laisinkaan. Ymmärrän ,jos lihas tasapaino ei ole kunnossa ja pitää jumpata tai se on lajinomaista treeniä.. sanotaan ,vaikka aita-juoksu.
Nyt nuoret naiset yrittävät kasvattaa peppuaan aivan ylisuuriin mittoihin. Ja voin taata yli 50 vuotiaana miehenä, että se tulee kasvamaan teillä treenaajilla 98% liian suureksi ,joka tapauksessa.
Minun silmään se ei ole kaunista eikä' kenenkään miehen kenen kanssa olen asiasta keskustellut.

Eli treenatkaa tasapuolisesti ellei teidän ns:päälajinne muuta tarvitse. Tukeutukaa AMMATTILAISTEN neuvoihin sekä treeniohjelmiin. Älkää kuunnelko näin ns. hyvinvointivalmentajia ainakaan kuntosaliohjelmien tekemisissä. Jos minulta kysytään ,niin opetelkaa Tempaus, Rinnalle veto, Etu- ja takakyykky, Penkki ja Maastaveto.
Olette jo valmiiksi kauniita, ihania sekä sulostatte meidän miesten kylmää maailmaa ,joten älkää vaan meitä varten peppujanne kasvattako. Jos haluatte tukevammin istua tjms.. niin sitten...

Mukavaa kesää kaikille ja muistakaa juoda vettä :)

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yhdeksän