Vältätkö hiilihydraatteja?
Mun on näköjään pakko, kun hiivatulehdus tulee heti suunpieliin, kun erehdyn syömään hiilareita enemmän kuin vähän.
Kommentit (21)
Välttelen, mutten ole asian suhteen mitenkään ehdoton. Leipää en osta itselleni kotiin, mutta syön joskus jos muualla on tarjolla. Pastan, riisin ja perunan tilalla syön mieluummin kasviksia. Karkkien ja herkkujen tilalle yleensä pähkinöitä, marjoja ja rahkaa/maustamatonta jugurttia. Herkkuja kyllä syön jos on tarjolla ja joskus ostan itsekin karkkeja.
En vältä. Syön kaikista ruokaryhmistä tasapainoista, tuoretta ja terveellistä ruokaa.
No välttelen, koska bakteerit, syöpäsolut ja hiivat elävät sokerista.
Niiden ravintoa ovat siis juurikin hiilihydraatit.
Mutta välillä syön leipää/pizzaa/pullaa/leivonnaisia/hampurilaisia.
Mutta jos en välttelisi söisin vain ja ainoastaan herkkuja.
KOSKA välttelen niitä, syön joskus jotain muutakin.
Vältän, mutta syön jonkin verran täysjyväleipää, täysjyväpastaa, tummaa riisiä ja perunaa.
En. Kaikki hiilarit eivät todellakaan ole huonoja, esim. 100 % ruisleipää ja maitoa käytän paljon.
En vältä, mutta koitan valita täysjyvää ja kuituja niiden seassa, mielummin vähän "väriä" kuin ihan valkoista. ap, onko sinulla diagnosoimaton 2-tyypin diabetes, jolloin hiivatulehdukset iskevät liian "sokeriseen" elimistöön?
Hiilareiden laskeminen on kyllä muuten tuttua, olen erittäin tietoinen minkä verran missäkin hiilareita on. Lapsella on 1-tyypin DM.
En, koska liikun ja treenaan paljon ja silloin tarvitsee hyviä hiilareita.
Välttelen, koska verensokerini heiluu helposti, vaikka olen normaalipainoinen, eikä mulla ole diabetesta. VHH on ruokavalio, joka sopii parhaiten minulle ja voin hyvin.
Tuskin on ap:lla d1, synnytin juuri yli viikon lasketun ajan jälkeen juuri ja juuri kolmekiloisen vauvan.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2014 klo 21:08"]
Välttelen, koska verensokerini heiluu helposti, vaikka olen normaalipainoinen, eikä mulla ole diabetesta. VHH on ruokavalio, joka sopii parhaiten minulle ja voin hyvin.
[/quote]
Mittailetko kotona? Millaisia arvoja olet saanut?
En, koska minun makuuni parhaimman makuinen ruoka on sellaista, jossa on sekä hiilaria, proteiineja että rasvaa. Elämä ilman pastaa, perunaa ja leipää olisi paljon tylsempää.
Kyllä mäkin syön hiilareita, mutta rajoitan kokonaismäärää. Myöskin hiiva itse ja alkoholi aiheuttavat tulehduksen suunpieliin. Ap
Olen pyrkinyt välttämään viimeiset 10v. Saan niistä aknea ja supistamalla ne minimiin vältän aknen. Nopeat hiilihydraatit ovat minulle pahimpia. Silti tulee käytettyä niitä leivonnaisissa ja palautumisjuomissa.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2014 klo 21:11"]
Tuskin on ap:lla d1, synnytin juuri yli viikon lasketun ajan jälkeen juuri ja juuri kolmekiloisen vauvan.
[/quote]
Ei tuo kyllä mitään kerro. Ja tuskin on joo 1-tyypin diabetes, olisit sairaalassa henkihieverissä hoitamattoman diabeteksen kanssa. 2-tyypin sen sijaan voi piillä vaikka kuinka kauan hoitamattomana eikä se kyllä vaadi aina ylipainoakaan. Raskaana olo kyllä provosoi sen oireita ja puhkeamista.
No eikös sitä hoideta ruokavaliolla - vhh:lla? Mistä sen sitten tietää, onko mulla se? Tulee kyllä huono olo, jos syön paljon sokeria. Niin en syö. Ap
En koska urheilen,mutta en syö mitä sattuu
[quote author="Vierailija" time="15.06.2014 klo 21:50"]En koska urheilen,mutta en syö mitä sattuu
[/quote]
Itse noudatan vhh:ta vaikka olen kilpaurheilija. Ei urheileminen mitenkään edellytä hiilareiden syömistä, lihakset voivat aivan hyvin käyttää rasvaa energiakseen. Rasva on muutenkin ihmisen luonnollinen energialähde. Kenenkään elimistö ei kestä ylenmääräistä hiilihydraatin syömistä, vaan tuloksena on metabolinen oireyhtymä.
Perussairauteni takia joudun laskemaan hiilarit grammalleen, joten kyllä välttelen hiilareita, erittäin vähillä hiluilla tulen hyvin toimeen.
En vältä. Päinvastoin.