Mitä tuoda tuliaisiksi Ranskasta?
En tarkoita nyt mitään merkkilaukkuja tai muuta kallista (kelpaisivat, mutta budjetti ei tykkää), vaan jotain spesiaalia tai jotain, mitä meiltä ei saa. Saa olla ihan arkisiakin asioita, tavaroita tai herkkuja tai jotain muuta. Jos tulee ehdotuksia jostain paikallisista tuotteista, niin Etelä-Ranskaan ollaan menossa.
Kommentit (32)
No kaikkea saa nykyään kaikkialta...
Itse toisin viiniä (paikallista), ehkä shampanjaa ja herkkuja. Käy ruokakaupassa katselemassa, itse olen tuonut Ranskasta esim. hyviä dijon sinappeja yms. Juustoja varmasti on hyvin tarjolla, jos pystyt niitä tuomaan.
Juuh, jotain hyvää viiniä mitä ei Suomesta saa, ovatkin paljon halvempia siellä. Vinkkinä: aidot samppanjat saa taatusti Ranskasta paljon halvemmalla kuin Suomesta. Bordeauxin ja Bourgognen alueen viinit ovat usein kalliita Suomessa, joten hamstraa niitä. Voit ostaa myös Cognacin alueella tuotettua aitoa konjakkia, senkin saa taatusti halvemmalla, koska sekin on paikallinen tuote. Kosmetiikka on halvempaa, ainakin Etelä-Ranskan markettimaisissa parfymerioissa, niistä löytyy ihan hyviä merkkejä melkein alehintaan.
Suosittelen tosiaan myös tuota sinappia ja macaroneja.
Me toimme samppanjaa ja rose-viinejä. Samoin ostin sitten niitä laventelipussukoita tulkkareiksi. Hyvää oliiviöljyä. Jos tunnet tiedä vaatemakua ja -kokoa, niin shoppailtavaa kyllä löytyy. Jos on siis läheinen, että uskaltaa ostaa vaatetta.
Kivoja herkkutuliaisia olette ehdottaneet, merci! Ne sopivat hyvin käsimatkatavaroihin. Viinit ja samppanjat ym. pitää pakata ruumaan menevään matkalaukkuun ja pakkaamisen kanssa saa olla tosi tarkkana. Onneksi mies on hyvä pakkaamaan:)
Kaikkea saa tosiaan kaikkialta ja nettikaupoista ainakin, mutta siitä huolimatta on kiva ostaa jotain paikan päältä.
Entä muut kuin syötävät ja juotavat tuliaiset?
ap
Kukahan on mennyt alapeukuttamaan kaikki asialliset viestit? :D Varmaan tuo tippurihullu -.-
Me tuomme aamupuurojen kaveriksi aina sokeritonta "omenahilloa". Sitä saa lähes kaikista marketeista ison purkillisen (yli 700 g) reilulla eurolla. Hyvää!
Rose-viinejä (niistä saa muuten oivan kesäjuoman lisäämällä tilkan 7 UP:a)
Yrttimausteita.
Mun veljen vaimo on ranskalainen ja se toi joskus ihan hirmu hyviä tryffeleitä Ranskasta tulisisiks! Ne kyllä maistu.
Ranskahan on tunnettu lähinnä ruoasta ja viineistä, joten mitään sen kuuluisampaa tavaratuliaista ei juurikaan ole. Paitsi sitten tietysti muoti ja kosmetiikka + nähtävyydet. Käykää paljon eri paikoissa ja ottakaa kuvia. Voit tuoda sieltä vaikka jotain erikoista saippuaa, kosteusvoidetta, parfyymia, suitsukkeita, jokin sisustustavara...
Kosmetiikan pidän mielessä. Vaatteita voisi ostaa omalle perheelle. Emme matkusta aleaikaan, joten niitä emme voi hyödyntää. Kivoja herkkuvinkkejä on tullut runsaasti, ja aion hankkia jotain jo paikan päälle syötäväksi.
Ja ap ei ole alapeukuttanut yhtään!
ap
Miksi pitäisi ostaa jotakin? Mee Stockalle ja osta mitä haluat. Sieltäkin saa ranskalaisia tuotteita.
Minä ostin Pinsistä hellevaatteita - sellaisia, joilla ei Suomessa ole oikein käyttöä kuin kerran kaksi kesässä, mutta jotka ovat tarpeen Etelä-Ranskassa. Olen ollut Nizzassa ja Juan les Pinsissä useita kertoja. Siellähän ei liikuta Crockseissa, vaan pukeudutaan hyvin ja kuumalla se ei ole helppo. Sellainen vaatekauppa(ketju?) kuin White of the Nil(e) tms. myy valkoisia ihanan kevyitä vaatteita miehille, naisille ja lapsille. Samppanjaa voi ostaa myös kentältä. Toimme itse varmaan 7 ploa - osa ruumassa ja osan ostimme kentältä - siellä on yleensä aina joku tarjous.
Oleellista kai on se, kenelle/ millaiselle ihmiselle niitä tuliaisia tuodaan. Toisin omille kavereielle:
Herkkusuille pateita ihan tavallisesta ruokakaupasta, valikoima laajempi ja hinnat halvemmat kuin Suomessa.
Paluu-aamuna leivottua leipää lähimmästä patisseriesta.
Etelä-Ranska on yrtti- ja oliivialuetta, joten tuo vaikka laventeli-, oliivi- ja muita suloisia saippuoita lahjoiksi.
Sinappeja, oliiveja, sardelleja. Dijonia saa eri muodoissa Suomessa jo kai joka paikassa, joten jotain vähän paikallisempaa sinappia. Italiassa saa pienissä pusseissa kuivattuja keittoaineksia, katso ruokakaupassa löytyykö vastaavaa teidän seudulla Ranskassa. Ei vie matkatavaroissa tilaa, ei paina mitään, on kiva.
Hyviä, paikallisia viinejä, joita ei viedä ulkomaille.
Juustoja.
Uusinta ranskalaista musiikkia, joka ei soi Suomen kanavilla. Tai vaikka laulelmaklassikkoita (Barbara, Montand, Brassens, Brel jne), eihän niitäkään Suomessa juurikaan soiteta.
Kirjoja, kuvakirjoja divareista tai kadunvarsikauppiailta. Ranska on myös hieno sarjakuvamaa.
Nyky-bestsellereitä. Käännetyn kirjallisuuden määrä pienenee Suomessa ja suurin osa käännöksistä tehdään englannista.
Museokaupoista löytyy aina kivoja, vähän erikoisia lahjoja kavereille.
Bon voyage!
[quote author="Vierailija" time="13.06.2014 klo 14:26"]Minä ostin Pinsistä hellevaatteita - sellaisia, joilla ei Suomessa ole oikein käyttöä kuin kerran kaksi kesässä, mutta jotka ovat tarpeen Etelä-Ranskassa. Olen ollut Nizzassa ja Juan les Pinsissä useita kertoja. Siellähän ei liikuta Crockseissa, vaan pukeudutaan hyvin ja kuumalla se ei ole helppo. Sellainen vaatekauppa(ketju?) kuin White of the Nil(e) tms. myy valkoisia ihanan kevyitä vaatteita miehille, naisille ja lapsille. Samppanjaa voi ostaa myös kentältä. Toimme itse varmaan 7 ploa - osa ruumassa ja osan ostimme kentältä - siellä on yleensä aina joku tarjous.
[/quote]
Lentokentällä on kyllä usein kalliimpaa mitä paikallisessa ruokakaupassa.
Miehen siskolta toivoin justiinsa tuliaisiksi Marseille-saippuaa :)
Tuoreita macaroneja paikallisesta leipomosta. Tuhannesti parempia kuin laatikoissa ostettavat merkkimacaronit.
Kosmetiikkaa. Paikallisia viinejä ja juustoja. Laventelijutut ovat siellä in, samoin käsintehty nougat. Ihanaa matkaa!