Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksia Voionmaan opistosta?

Vierailija
12.06.2014 |

Tytär tuonne haluaisi, näyttelijälinjalle. Katsoin, että yksi lukukausi on aika kallis. Onko jollain kokemusta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyllä rehellisesti voi suositella. Oppilaat houkutellaan kouluun hienojen videoiden ja mainonnan avulla. Todellisuudessa laitos junnaa paikoillaan. Opettajina on pääasiassa suojatyöpaikan omaavia hieman alkoholisoituneita miehiä, jotka asuvat opiston alueella. Alkuvuodesta opettajat ja henkilökunta vielä jaksavat hieman panostaa imagon ylläpitoon ja opetukseen, mutta täysjärkiset kyllä huomaavat, mistä touhussa on kyse.

Asuntolat ovat karmivassa kunnossa. Edes homeelta ja hiiriltä ei välty, jos asuu opistolla. Opetusvälineetkin ovat vanhoja ja puutteellisia. Oppilaina on pääasiassa niin sanottuja elämänkoululaisia sekä nuoria, vasta toisen asteen koulutuksen päättäneitä ihmisiä, jotka asuvat ensimmäistä kertaa omillaan ja ryyppäävät jatkuvasti. 

Ainoa plussa opistossa on se, että se valmentaa edes hiukan korkeakouluopintoja varten.

Vierailija
2/5 |
04.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Butter is land! 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkkää hyvää sanottavaa, oli elämäni paras opiskeluvuosi. Tosi hyvä yhteishenki ja ammattitaitoinen opetus (en ollut näyttelijälinjalla tosin). Antoi hyvät pohjatiedot ainakin media-alalle. Oli seuraavassa opinahjossani enemmänkin sääntö kuin poikkeus, että oli "Voitsin" käynyt. Muistelen lämmöllä niitä aikoja. :) Keneltäkään en ole ikinä kuullut pahaa sanaa kyseisestä paikasta.

Vierailija
4/5 |
14.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älkää missään nimessä menkö Voitsille. Opetus on retuperällä ja opettajat eivät ole päteviä eivätkä käyttäydy asiallisesti. Näyttelijälinjalla seksuaalista ahdistelua, alistamista, loukkaamista, haukkumista ja huutamista koko luokan nähden, joka on aivan käsittämätöntä. Opettaja ei mene itseensä eikä näe käytöksessään mitään väärää, mutta kaikki muut näkevät ettei se todellakaan ole sallittavaa käytöstä opettajan osalta.

Vierailija
5/5 |
15.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Porukkaa kanavalle (jodel): voionmaankoulutuskeskus

ex-oppilas haluaa juoruta