5 euroa jäätelöpaketti
Olemme mökillä ja poikani halusi jätskiä. Käytiinkin kyläkaupassa ja paketti tavallista jäätelöä maksoi 4,60 huh,huh. Taitaa olla turisteille vähän lisää laitettu hintoihin. Eipä käydä enää.
Kommentit (12)
Ja siinä pihassa oli varmaan se kauppiaan uus mersu? Eli tuskinpa oli, kallista on joo mutta veikkaanpa ettei tuollaisessa kyläkaupassa asiakkaita hirveästi riitä että jostain ne katteet on otettava. Olisko parempi ettei sitä lähikauppaa siinä olisi ja sieltä mökiltä ois ajettu se 20km suuntaansa jätskiä hakemaan?
Tietenkin kyläkaupassa on kalliimpaa kuin kaupungin marketeissa. Turisteja ei Suomen kirkonkylillä niin paljon käy, että kauppiaat ihan heitä varten hintoja nostelisivat.
Tavallisen jädepaketit on ihan cittareissakin järkyn kalliita nykyään, 3-4e/litra:O
Mä maksan harva se päivä puolen litran jätskipaketista 7e, ja ostan isoista marketeista. Sairaan kallista mutta niin hyvää. :D
Joo, jätskit jätän kauppaan nykyään. Ihan periaatteen vuoksi. Onneksi on jäätelökone, litrahinta ei välttämättä ole halvempi mutta ainakin Se on taivaallisen hyvää ja oikeista aineksista tehty!
Jaa. Minä käyn näissä kyläkaupoissa ihan mielelläni, vaikka kaikki maksaakin vähän enemmän kuin kaupungissa. Mutta minusta on ihanaa, että mökilläkin on kauppa kävelymatkan päässä eikä välttämättä tarvitse lähteä autolla käymään missään. Voi kävellä peltojen ja metsän keskellä tekemään pieniä täydennysostoksia. Palvelu on ihan eri luokkaa näissä pienissä kaupoissa ja myyjän kanssa on mukava jutella, kun tämän jo tuntee entuudestaan. Meidän kauppaan muurasivat viime kesänä uunin takaseinälle ja paistavat siellä tuoretta leipää ja karjalanpiirakoita. Oi että sitä tuoksua kun astuu kauppaan sisään :) Ihan mieletöntä!
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 20:09"]
Tavallisen jädepaketit on ihan cittareissakin järkyn kalliita nykyään, 3-4e/litra:O
[/quote]
Jep. Veromuutoksen jälkeen on kyllä jäätelön osto jäänyt vähemmälle. Jäätelötehtaat ja niissä töissä olevat ihmiset eivät kiitä - kuten eivät jäätelöstä pitävät ihmisetkään.
Jäätelön myynti on oikeasti laskenut melkoisesti. Kannattaisi ottaa tämä veroasia uudelleen pöydälle. Ne todella pienituloiset kuten minä jättävät jäätelöt ostamatta näillä hinnoilla. En ymmärrä koko makeisveroa, ihmisellä on luontainen tarve syödä makeaa. Jos siitä tulee ongelma, himo tyydytetään vaikka ahmimalla kaakaojauhetta suoraan purkista...
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 19:57"]
Olemme mökillä ja poikani halusi jätskiä. Käytiinkin kyläkaupassa ja paketti tavallista jäätelöä maksoi 4,60 huh,huh. Taitaa olla turisteille vähän lisää laitettu hintoihin. Eipä käydä enää.
[/quote]
Maalaiskauppiaalla on kulutkin vähän eri kuin marketeissa.