Miten työttömät saavat ajan kulumaan?
Kommentit (23)
Kylvin kasvimaalle loput siemenet. Perkkasin mansikkamaan. Lämmitin pannuhuoneella varaajan täyteen puilla. Tein perheelle kaksi kertaa ruuan. Käytiin tytön kanssa taluttamassa kahden naapurin koirat.
Olisi pitänyt keretä lisäksi maksaa laskuja, siivota ja tehdä miehelle yksi koulutehtävä. No niistä saa huomenna jatkaa.
Tekemistä on todella paljon mutta ajasta pulaa.
Mitenkö? Ihan hirveästi on tekemistä, kun myytiin talo ja ostettiin toinen. Muuttoa pukkaa ja tavaraa on paljon.
Ei meinaa tunnit vuorokaudessa riittää.
Viimeiset 3kuukautta mä kävelin joka päivä 10,15,20,30km lenkkejä. Ehkä pakkomielteistä. Eilen pyöräilin 34km. Tänään olen siivonnut pihaa perkaamalla rikkaruohoja ja maalaamalla ikkunapokia, kun tintit hakkaa kittiä syksyisin, maalia päälle. Imuroin talven pölyt ja hämähäkinseitit asunnon kellarista ja vintistä. Siivosin myös autotallia. Aina välillä menen sohvalle maaten hetkeksi ja luen jotakin mielenkiintoista netissä ehkä vartin ja sitten taas teen jotain. Pesin myös lakanapyykkiä aamulla. Ihanaa saada ne ulos raikkaaseen ilmaan kuivumaan.
Nyt kuuntelen kun käki kukkuu taas soffalla keittiön ikkuna auki.
Elämiseen. Se on se mikä minusta...
Vierailija kirjoitti:
Mitenkö? Ihan hirveästi on tekemistä, kun myytiin talo ja ostettiin toinen. Muuttoa pukkaa ja tavaraa on paljon.
Ei meinaa tunnit vuorokaudessa riittää.
Olet työttömänä vain muuton ajan?
Tänään siivosin, kävin kirjastossa ja uimahallissa ja nyt illalla kaupan kautta mökille. Huomenna teen pitkän kävelylenkin ja haen tien pientareilta luonnonkukkia maljakkoon mökin terassille. Välillä surffaan netissä ja katselen työpaikkoja.
Vierailija kirjoitti:
Mitenkö? Ihan hirveästi on tekemistä, kun myytiin talo ja ostettiin toinen. Muuttoa pukkaa ja tavaraa on paljon.
Ei meinaa tunnit vuorokaudessa riittää.
Mutta tuo on kuitenkin vain lyhyt aika. Toisaalta varsinkin näin kesäisin talossa ( tai oikeastaan pihassa) löytyy valtavasti tekemistä.
Kesähän on parasta aikaa kunnon sossurottailuun.
Helsingissä dalsinut eri luontomestoja ja puistoja läpi, mitkä on joka kesä pitänyt tehdä, mutta helvetin raskas työelämä ei jätä paukkuja muuhun kuin palautumiseen.
Nikkaroinut pari "teen ku joudan" projektia loppuun.
Lukenut monta " täytyyki joskus lukea " kirjaa.
Aloitin jopa kunnon viherpeukaloinnin, " vois joskus kokeilla".
Ja tietenkin tärkein, eli koko päivä merikalliolla auringon alla mäyräkoira kainalossa.
Kohta alkaa sitten EM-kisat, kerranki elämässä on aikaa katsoa rauhassa haluamani matsit, eikä kyynistellä päälle osunutta työvuoroa.
Vuokrakin on 740 e / kk, mutta onneksi sossu paikkaa puuttuvat :)
Elämäni kesä ! Kaiken bonarina tuli tutun tutulta parin viikonlopun musta keikka, saa siitä hyvin pientä "lomakassaa".
Toki syksyllä arki jatkuu, eli koulun penkille takaisin, eihän tätä loputtomiin jaksaisi kuitenkaan :D
Herään joka aamu 5.30. Aivan itsestään. Sitten syötän ja pesen vauvan, menen koiran kanssa lenkille, hoidan päivän ensimmäiset juoksevat asiat verkossa.
Laitan koneet päälle, lajittelen edellisen päivän pyykit kasoihin. Vien isommat harrastuksiin ja päiväkotiin. Olen ulkona vauvan kanssa. Käyn kaupassa,teen kahdet lämpimät ateriat kullekin päivälle. Pesen ja hoidan vauvaa, siivoan. Koira ulos ja koiran hoitoa. Olen masentuneen pitkäaikaisen ystävän kanssa puhelinyhteydessä pitkästi, väsyn. Vauva huutaa, hoidan sitä. Näissä väleissä yritän hoitaa omia etäopintojani. Hoidan työssäkäyvän kumppanin asioita. Menen autolla hänen asioilleen. Vauvan ja koiran hoitoa. Kumppani tulee lasten kanssa kotiin. Ruoan tarjoilua. Yritän opiskella. Kumppani väsynyt, menee nukkumaan. Hoidan iltasiivoukset, tiskit, pyykit, lasten riidat. Tekisi jo mieli suihkuun. En ehdi suihkuun koska koliikkivauva huutaa. Huutoa yli puolenyön, yritän parhaani. Oveen koputetaan. Naapuri kyllästynyt koliikkivauvan huutoon. Ilmoitan, ettei lääkärikään osaa sanoa asiaan oikeastaan juuta eikä jaata. Joskus kello 2 yöllä pääsen nukkumaan hetkeksi. 3.30 huutaa vauva ja tätä rataa. Kyllä mulla töitä riittää ihan hyvin.
Istun netissä 16 tuntia päivässä. En ole kyllästynyt tähän tässä 15 työttömyysvuoden aikana.
Juon alkoholia ja hortoilen kaupungilla. Mietin itsemurhaa. Tässähän tämä menee.
Moni työtön on masentunut. Katsoo apaattisena tyhjää kerrostalon ikkunaa
Rahat loppuu ensiviikolla
Vaimo lähti, ei rakasta minua koska olen ruma
Hitto kun saisikin olla työtön.
Kotona ja mökillä riittäisi töitä ja tekemistä vaikka ihmisiäksi.
Työpäivän päälle ei vaan jaksa.
Milloinkohan on viimeksi ollut tylsää? Ehkä kymmenkunta vuotta sitten.
Missä on muka enään pitkäaikaistyöttömiä kun monella paikkakunnalla jo tulee patistusta jo hyvin nopeaan kuntakokeilulla?
Aamu alkaa A:lla, illan päättää A.
Surullista jos ei elämässä osaa muuta tehdä kuin sitä työtä mitä muut käskee. Mutta onhan näitä.
Vierailija kirjoitti:
Missä on muka enään pitkäaikaistyöttömiä kun monella paikkakunnalla jo tulee patistusta jo hyvin nopeaan kuntakokeilulla?
Kun työtön ohjataan kuntouttavaan työtoimintaan, ongelmia saadaan vähennettyä. Psykososiaaliset ongelmat voidaan osin hoitaa
Äänikirjat + luonnossa liikkuminen
Huomaatteko oravanpyörän pyörittäjät, meillä työttömillä menee hyvin ja meillä on tekemistä vaikka miten paljon! Ja sekös teitä harmittaa.
Osa opiskelee salaa. Jotkut remontoivat kotia. Jotkut urheilevat pakkomielteisesti. Yksi tuttu nuori pelaa koneellaan.