Inhoan näitä hellepäiviä
Onko muitakin, jotka eivät tykkää liian lämpimistä kesäpäivistä?
Kommentit (11)
Minä. Pahoinvoinnin lisäksi kämmenieni iho tulee täyteen pieniä kutisevia rakkuloita joihin ei auta mitkään voiteet. Tönöttävät kädessä tosi kauan kunnes kuivuvat itsestään ja sen jälkeen hilseilee pois.
Vierailija kirjoitti:
Minä. Pahoinvoinnin lisäksi kämmenieni iho tulee täyteen pieniä kutisevia rakkuloita joihin ei auta mitkään voiteet. Tönöttävät kädessä tosi kauan kunnes kuivuvat itsestään ja sen jälkeen hilseilee pois.
Mun lapselle tulee noita myös. Hän ei kyllä siis ole mitenkään aurinkoherkkä, ei esim. pala koskaan tai saa aurinkoihottumaa ( ja kyllä on nyt aikuistuttaan ottanut ihan vakavasti myös aurinkovoiteiden käytön), mutta noita tulee joka kesä. Mistähän ne johtuu.
Ärsyttävää kun näiden takia menee kesäpäiviä ihan hukkaan eikä voi olla kuin sisällä.
Minä. Sisällä kylmäkone päällä. Ulos en voi mennä. Tulee huimaus, päänsärky ja pahoinvointi.
Meitä on monta, jotka emme tykkää helteistä.
Jostain syystä on säätiedotukset mukaan lukien vallalla sellainen käsitys, että hellejaksot ovat jotain ihan mahtavaa.
Helteisenä päivänä on oikeasti ihana juttu laittaa verhot kiinni, ilmastointilaite täysille ja etsiä Netflixistä kunnon pakkaselokuvia.
Hei missä te asutte kun meilläpäin on pysynyt tuossa korkeimmillaa 25 astetta ja illalla pyöräillessä täytyy pitää takkia päällä? Takassa oli eilenkin pesällinen, miten kaipaankaan takaisin espanjaan.
Max 20 on hyvä ilman lämpo, mutta kiva että on lämmintä niin että uimavedet lämpenevät uintikelpoisiksi. Varsinkin nykyään kun joutuu ainakin Helsingissä etsimään vähän kauempaa mereltä kolivapaata uimavettä.
Sais olla vähän kuumempaa.