Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa uusavutonta taaperon äitiä!

21.08.2006 |

Poikani täyttää lokakuussa kaksi, ja on siis syönyt " tavallista" ruokaa jo jonkin aikaa. Hän on päiväkodissa ja syö arkisin siellä lounaan. Iltaisin ja viikonloppuisin olemme usein turvautuneet purkkiruokaan. Kun teemme itse ruokaa, se on keittoja ja munakkaita, muusia ja kalaa/lihaa jne. Nyt alkaa jotenkin reseptit loppua. Jos ehtisitte laittaa helppotekoisia koko perheen ruokaohjeita tänne neuvoksi, niin olisin iloinen!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset 1v4kk ja 4v9kk. Syömme 2 ruokaa päivässä kotona ja teen kaiken ruuan lähes itse, olen siis hoitovapaalla.



Tässä esimerkkejä ruuista, joita syömme.



uunikalaa+ muusia /keitettyjä perunoita

lihapyöryköitä + muusia/keitettyjä perunoita

kalakeitto

kanakeitto

jauhelihakeitto

broilerpasta

broilerpata+riisi

broilerjauhelihapihvit+ riisi

broilerpastavuoka

jauhelihakastike + spaghetti

tonnikalapasta

makaronilaatikko jauhelihasta

makaronilaatikko broilerinjauheklihasta

kasvismakaronilaatikko



tässä nyt muutama esimerkki. Reseptejä en nyt jaksa kirjoittaa ja olenkin sellainen luova kokkaaja eli esim. nuo pastat on sellaisia, että laitetaan, mitä sillä hetkellä sattuu kaapissa olemaan. Minä itse en syö lihaa, joten laitan monesti kasvisruokaa lisäksi.

Jos haluat jotain tiettyjä reseptejä, voin kirjoitella niitä myöhemmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko käynyt selaamassa " ruokaohjeet ja -vinkit" -keskustelua? Sieltä löytyy varmasti ketjuja jo valmiiksi kun on tämän palstan aloitusta koskeva aihepiiri.

Vierailija
4/4 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikille hyvistä vinkeistä!! Varsinkin tuo vuokaan ja uuniin -viestiketju oli valaiseva!