Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Lenkkeilijät/juoksijat!!! Pehmeät paksupohjaiset vai varvastossut vai mitkä lenkkarit?
06.06.2021 |
Katselin kaupoissa uusia lenkkareita ja törmäsin sellaisiin extra paksuihin kenkiin, eli siis kantapäässä oli jokin tosi pehmeä kohta. Mitä mieltä näistä? Entä varvaskengistä? Tai ylipäätään kengistä mitkä ovat hyvät lenkkeilyyn monipuoliseen maastoon?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
En osta kumpiakaan, vaan ihan tavalliset juoksemiseen tarkoitetut lenkkarit. Itselläni on Asics Gel Cumulus, koska Asicsin lesti tuntuu sopivan jaloilleni.
Paljasjalkakengät (oletan sinun tarkoittavan näitä varvastossuilla) vaativat pitkää totuttelua, jotta niissä ei tulisi jalkavaivoja. Toisaalta myöskään turhan pehmustetut eivät ole hyviä, koska ensinnäkin ne ovat raskaita ja toiseksi jalkapohjien omat lihakset eivät opi työskentelemään, jos pehmustusta on liikaa.