Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos uv-säteet tappaa bakteereja

Vierailija
04.06.2021 |

Niin eikö näin kauniina kesäpäivänä pitäisi ulkona olla melko hyvin steriloitunut?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoh. Eri bakteerit viihtyvät eri olosuhteissa. Maailmassa ei ole yhtään paikkaa, mistä ei eläisi jokin bakteerikanta. Mutta ultraviolettivalo on aika hyvä keino useita taudinaiheuttajia vastaan ja bakteereja ei varmaankaan löydy hirveästi pinnoilta, joihin aurinko paistaa suoraan.

Varjot ovatkin sitten jo eri asia. 

Vierailija
2/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu. Ihmiset ei enää lisäänny kun kesäpäivinä ne sterlisoituu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

kas kun tuo korona leviää intiassa ja brasiliassa vaikka aurinko paistaa 18/7 viime kesänäkin suomen viisaat ministerit avas rajoja kun korona oli selätetty. SAMA TOISTUU TAAS. 

Vierailija
4/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on röntgensäteet, jotka tappaa bakteereja. Sen takia röntgenlaitteet ja huoneet ovat steriilejä.

Vierailija
5/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

UV-säteily isoina annoksina tappaa sellaisia bakteereita, jotka eivät ole UV-säteilyyn tottuneita.

Ulkoilman bakteerit ovat siihen tottuneet, eikä Auringosta nyt niin suurta määrää säteilyä tule.

Vierailija
6/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uv-säteitä on eri tyyppisiä. Uv-C tappaa virukset ja bakteerit, mutta altistus täytyy olla kunnollinen. Auringonvalossa ei uv-C:tä onneksi ole, meiltäkin lähtisi henki. Ilmakehä onneksi suodattaa sen pois. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liittyikö aloitus jotenkin koronaan? Se on virus. Ja leviää ihan hienosti myös ulkoilmassa etelän aurinkoisillakin alueilla...

Kausivaihtelu tarkoittaa Suomessa aikaa, jolloin kouluista on lomaa, koska koulut ovat kaikissa tartuntataudeissa leviämisen moottoreita. Koska asiaa ei ideologisesti haluta myöntää, asia piilotetaan kausivaihtelu-termin alle.

Vierailija
8/9 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

UV-säteily tappaa kyllä mikrobeja, mutta se tappaa myös immuunipuolustuksen soluja. Lopputulos on että auringonpaahteessa lähellä ihon pintaa olevat vartijasolut lähtevät pakoon syvemmälle elimistöön, ja iho jää ilman immuunipuolustuksen suojaa. Infektiot leviävät nopeasti elimistössä, mikäli immuunipuolustus ajetaan alas.

Esim. dimetyylielohopea tappaa verenkierrossa noin 6 kk:ssa, kuolinsyy usein kooma, aivoista valkoinen aine hävinnyt. Näin pitkä vaikutusaika kertoo siitä että dimetyylielohopea ei ole välittömästi myrkyllinen, jolloin siihen kuolisi heti, vaan se on immuunipuolustuksen kautta menevää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
13.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

UV-säteily heikentää ihmisen immuunipuolustusta, altistaa harmaakaihille, ihosyöpä- eli melanooma jyrkässä kasvussa... Suomessakin UV 6.2 ja ihmiset keskipäivällä ilman lakkia ja aurinkolaseja, vanhat tekee puutarhatöitä keskellä päivää..  - Varjossa 30, helle pakahduttava, pieni yksvuotias äidin sylissä ilman lakkia parkuu parkumistaan kuin kidutettu - ja äiti hymyilee: se haluaa rintaa mutta ei se enää sitä saa. Lapsi oppii jo varhain oman arvonsa. Yksivuotias ei ymmärrä kiukutella , yksi vuotias kokee vain turvallisuuden tarpeita ja rakkauden tarpeita.. Jotenkin pitäisi saada se niitä tuntemaan.