Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten ihmeen kauan kestää kirjeen kulku Postin kautta, nyt on ollut 2 viikkoa matkalla virastoon.

Vierailija
02.06.2021 |

Kertoisitteko miten kauan teillä on kirjeen perille kulku postin kautta kestänyt?
Lähetin ulkomailta kirjeen suomalaiseen virastoon, ja täältä posti lähtee ja kulkee Suomen kamaralle nopeasti. Miten sitten Suomessa posti ohjaa kirjettä perille, olen odottanut jo 2 viikkoa, että saisin tiedon sen perillesaapumisesta, puhelimitse voin tiedustella aina asiaa. Miten voi tavallisen kirjeen matka kestää niin kauan?

Mistä voin saada Postin yhteystiedot ja puhelinnumeron, luuletteko, että se auttaisi -jäljittäminen?

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
02.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä sama juttu tässä just nyt!   2 viikkoa meni, ennen kuin kirje oli perillä virastossa!!    Ja oli muuten myöhässä, että kiitti vaan tästäkin, posti!!!

Vierailija
2/14 |
02.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko se todella niin hidasta, ajattelin, että joudun kaiken kopioimaan ja laittamaan mukaan uudestaan. Pitäisikö vielä perjantaihin odottaa, ja sitten laittaa vaikka sähköpostii koko liuta kopioita?

En oikein malta odottaa, mutta jos sinäkin olet samaa joutunut kokemaan, kärsivällisyys on koetuksella, kun ei voi mistään seurata edes soittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
02.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan käsittämätöntä kyllä ja aivan puskista tulee tällainen, jos en ole edes ainoa jolla kestää noin kauan.  Tosiaan pk-seudulla meni kirje postiin ja matkasi niinkin pitkälle kuin Varsinais-Suomeen...

Kirjattu kirjekö ainoa vaihtoehto jatkossa?  Maksaa sen 10 euroa! Tähänkö on tultu ;(

Vierailija
4/14 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy laittaa tähän mitä palvelua posti lupailee maksujaan vastaan.

https://www.posti.fi/fi/toimitusaikakysely

Sivulla kokeeksi 00510 (Postin oma yritysasiakkaiden palvelupisteen ulkona kirjelaatikko, tyhjennetään ma-pe 17:00) kuori tuonne ja kohteena  postinumeroon 00050 (firman postilokero).

(max 50g kirje kotimaahan, 1 ikimerkki 1,95€)

'Paketti vastaanottajan ovelle aamullaToimitus seuraavana työpäivänä klo 16 mennessä

Paketti vastaanottajan ovelle päivälläToimitus seuraavana työpäivänä klo 16 mennessä

Pikakirje Jaetaan perusjakelussa postittamista seuraavana arkipäivänä.

Pikakirje (lauantaijakelu)Ei mahdollinen

(PIKAKIRJE = Paino maks. 250 g, Verkossa 9,50 €, Postissa 11,50 €

Kirjeen lähetysohjeet (sivulla) / Kirje matkalla

Kauanko kirjeellä kestää mennä perille?

Kotimaa

Toimitamme tavalliset kirjeet ja kortit kotimaahan yleensä 4 arkipäivässä. Plus-merkillä varustettujen kirjeiden toimitus vastaanottajalle vie 2 arkipäivää.

Muut kirjeet kotimaahan: Pikakirje, 1-2 arkipäivää

Postimerkit, kuoret ja pakkausmateriaalit sivulla

Plus-merkki on tavallisen postimerkin lisäksi myytävä lisäpalvelu. Painon mukaisella postimerkillä ja Plus-merkillä varustettu kirje jaetaan vastaanottajille nopeutetusti, toisena työpäivänä postittamisesta.

(Hinta 1,50 €)

Saapa nähdä, mitä veikkaatte, tuon toimitusaikakyselyn todellisuuden? Halvimmalla  kirjemaksulla menis pikakirjeen nopeudella.

Ja kuka maksaa pikakirjeen hinnan, jos onnella olis seuraavana päivänä.

Ja Plus-merkki 77% lisää hintaa.

Mites oli 1.luokka ja 2. luokka toimitusajat aikanaan? Eikös ollu 1 ja 2 päivää eikä ollu noin suuri hintaero.

Tätä se liikelaitokseksi muuttaminen teki. Rahaa riivitään joka välissä ja palvelua yms. ei enään ole.

p.s.

Kirje tuli lähetettyä!

Pakettien hinnat verkossa ja OmaPosti-sovelluksessa

Kotimaan pakettien hinnat

Minimimitat 3 x 15 x 25 cm, XXS-paketilla 1 x 15 x 15 cm. Minimipaino 100 g. (??? 1 x 15 x 15 cm ???)

Ilman sopimusta, XXS-lähetys kotiin, 3 x 25 x 35 cm, 2 kg

Vie lähetys kirjelaatikkoon. Toimitus vastaanottajan postilaatikkoon 2–3 arkipäivässä.

Hinta 4,90€

Pienikokoinen XXS-lähetys kotiin

4,90 €, Varmista, että lähetyksesi mahtuu jaettavaksi postiluukkuun (3 x 25 x 35 cm). Liian suuri lähetys palautetaan.

Kirje: Maks.paino 2 kg, maks.koko 25 x 35,3 x 3 cm, min.koko 9 x 14 cm

Kantsii paksu kirje 250g 3,90 €, (1 000 g 7,80 €, 2 000 g 2 000 g) taitella pahvi boksiin  3 x 25 x 35 cm ja panna kiviä painoks, niin kannetaan kotiin luukusta sisään 4,905 hinnalla.

Posti palvelulaitos?

Ei nettistä saa tolkkua mitä mikäkin maksaa. Tai sit hinnoittelu on tosiaan nurinkurista,

Vierailija
5/14 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä pikkupaikkakunnalla on kirjeet olleet useinkin matkalla tuon kaksi viikkoa, vaikka etäisyyttä lähetyspaikasta vastaanottajille on max. 5 km.

Vierailija
6/14 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Postimerkin liäksi:Plus merkin otat 1,50e siihen kirjeeseesi,sieltä ostat missä on positoimi paikat,kaupat ym.Saat koodin jolla saat tiedon milloin kirje on jaettu netin kautta. On postittamisestasi 2päivän päästä perillä.Muuten kirjeet kestä 2-4 viikon kun vasta perillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieman rasittavaa, että laskut ovat matkalla 10 päivää ja jää enää muutama päivä aikaa maksaa ne. Välillä tulee oltua melkein viikkokin pois kotoa ja kiva huomata, että on tullut jotain mikä olis pitänyt jo maksaa. Asun pk-seudulla ja välillä tulee kirjeita kaksi kertaa päivässä. En tajua Postin logistiikkaa...

Vierailija
8/14 |
25.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

KirjeLähetys oli lähtenyt 8.8.23 tuli perille 24.8.23 lähettäjän rehellisyyden laitoin jo koetukselle eikä ole eka lähetys. Plusmerkit takaisin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
03.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan helposti saa odotella nykyään sen 4 vkoa kirjettä. Paketit menee nopeammin. Alkaa olla suoranaista huijausta postin osalta kun 4 arkipäivää lupailee. Ei ole n.100 lähetyksistä kesän ja syksyn aikana saapunut määräajassa ainutkaan perille. Harmi että postin tarjoama kirjelähetys on lähettäjälle silti se helpoin ja halvin muoto. Hinta saisi laskea entuudestaan kun on niin avuttoman hidasta

Vierailija
10/14 |
03.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kukaan lähetä mitään tärkeää postissa nykyään. Riskit ovat liian suuret.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
03.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tästä surkeudesta johto palkitaan miljoonaa palkalla ja bonuksilla.

Vierailija
12/14 |
03.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hieman rasittavaa, että laskut ovat matkalla 10 päivää ja jää enää muutama päivä aikaa maksaa ne. Välillä tulee oltua melkein viikkokin pois kotoa ja kiva huomata, että on tullut jotain mikä olis pitänyt jo maksaa. Asun pk-seudulla ja välillä tulee kirjeita kaksi kertaa päivässä. En tajua Postin logistiikkaa...

Niitä laskuja jakaa nykyään muutkin kuin vain Posti, niin saattaa tullakin kaksi jakelua päivässä. Me ei olla vuosikausiin enää luotettu Postin jakeluun, niin kaikki laskut tulevat nykyään verkkopankkiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
03.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Postin toiminta on ala-arvoista.

Kirjeitä hukkuu ja kuluttaja saa sitten maksaa laskujen viivästyskorkoja, kun posti ei ole jakanut sitä alkuperäistä laskua perille.

Meille on jaettu koko syksyn ajan postia vain keskiviikkoisin ja perjantaisin, maanantaikanto on jäänyt pois, vaikka postin sivujen mukaan silloinkin pitäisi jakaa.

Mietin, että minne ne meille maanantaina jaettavaksi tarkoitetut postit menee, kun ei niitä laatikossa ole keskiviikkoisinkaan.

Esim. maanantaina jaettaviksi kuuluvat Tokmannin lehti ja postinen on jaettu meille viimeksi elokuulla, Tokmanni varmaan kuitenkin mainostensa jakamisesta postille maksaa ja tiedän, että ko. lehti silloin kuuluu jakaa.

Maanantaisin on aiemmin tullut laskuja ja muita kirjeitä, nyt ei ole koko syksynä näkynyt.

Posti on sysisurkea laitos.

Vierailija
14/14 |
03.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

REKLAMOIKAA ! Valittakaa! Kirjoittakaa postin esimiehille! Viimeistään juttu Iltalehdessä saa reagoimaan yleensä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kahdeksan