Joskus 90 luvun lopulla tai 2000 luvun alussa peloteltiin että
Öljy loppuu maailmasta vuoteen 2011 mennessä. Ei taida olla loppunut vieläkään.
Kommentit (6)
Juuri ostin neljän litran rinkan ja ajellessa mietin että halvempaa öljy nyt kun 20 vuotta sitten kun aloitin autolla ajon. Tietysti öljyä myös muodostuu aina, tämä unehtuu useimmilta
90 luvulla puhuttiin öljyn loppumisesta 2030 luvusta ja sähköpulasta 2060 tosin 90 luvun puolenvälin jälkeen. Toki varmaan jos mitään korvaavaa ja tukevaa energia muotoa ei olisi nämä ennustukset käyvisivatkin toteen
Tiettyjen ihmisten suusta kuulee aina että mitäs ne saudit sitten tekee kun niiden öljy loppuu. Taitaa olla kateellisten kitinää eikä meidän elossa olevien sukupolvien murheita.
50-luvulla on jo peloteltu että 20 vuoden päästä loppuu öljy maailmasta.
Voisko joku kertoo koska se loppuu?
Vierailija kirjoitti:
Tiettyjen ihmisten suusta kuulee aina että mitäs ne saudit sitten tekee kun niiden öljy loppuu. Taitaa olla kateellisten kitinää eikä meidän elossa olevien sukupolvien murheita.
Saudit tekee omaisuudellaan jo nyt huippuluokan tieteellistä tutkimusta ja tuotekehitystä.
Panen paremmaksi: olen lukenut, että 1970-luvulla ennustettiin öljyn loppuvan noin vuonna 2000.
Ihminen on kiinnostunut näistä maailmanlopun ennustuksista ja nykyään vihervassarit ovat kunnostautuneet näissä ennustuksissa.