Kerrostaloja Kaivopuiston rantaan puiston ja Ehrenströmintie väliin
Kommentit (16)
Ei missään nimessä. Taas yritetään pilata Helsinkiä.
Vihreää kaupunkisuunnittelusta - vihreä pois, betonia tilalle.
Saattaisi jollain siellä päin asuvalla eriävä mielipide aiheeseen. Saattaa olla myös että heillä on tutun tuttuja kaupungin hallinnossa. Ei tule tapahtumaan.
Ehrenströmiläisten pitää saada elää lajityypillistä elämää saaristolaisnäkymin.
Nykyisin rakennettavat kerrostalot ovat betonikuutioita jotka harvoin, jos koskaan, sopivat ympäristönsä vanhempaan rakennuskantaan. Pilataan jo yhdellä tällaisellä betonimöhkäleellä koko miljöö. Siitä on näyttöä Helsingin keskustassa.
Järkyttävän näköisitä rakennusmassaa tuotetaan nykyisin. Arkkitehdit eivät näy osaavan muunlaisia suunnitella, tai eivätkä uskalla, koska saisivat ylenkatsetta kolleegoiltaan. Paras vain mennä lauman mukana. Ja ainahan voi syyttää rakennuttajaa ettei ole varaa rakentaa muunlaista.
Nämä rakennusten haveinnekuvat, joilla myydään asunnonostajille illuusiota ovat iso vitsi. Kuvissa vihreää ja ikuinen aurinko paistaa.
Koskaan eivät toteudu niinkuin annetaan ymmärtää, vaan aina on karunnäköistä valmistuessaan. Ei puita, eikä mitään vihreää, eikä liioin aurinko betonikuiluihin paista, tuuli vain käy. Maisemana toisen talon seinä lasitettuine parvekkeineen, joita käytetään ulkovarastoina.
Kaunis ympäristöönsä sopiva rakennus maksaa yhtä paljon kuin ruma. Tähän ei voida vetää sitä ikuista; kauneus on katsojan silmässä - fraasia. Näin ei ole, vaan kyse on ainoastaan välinpitämättömyydestä ympäristönsä arvoja kohtaan.
Kuusi tornia jotka nousisi siihen rantaan olisi komea näky. Inspiraatiota on haettu Olavinlinnan ja muiden keskiaikaisten linnojen torneista ja annettu niille sitten nykyaikaista twistiä jotta ne käyttää huippumoderneilta pilvenpiirtäjiltä.
Esplanaadille teatterin ja ruuneberin väliin voisi hyvin tehdä ison kulttuurilaitoksen joka sitoisi oivasti urbaanin sykkeen. Saa
Ehdottomasti! Ja mielellään Heka, Lumo ja Sato. Olisi bättre folkille niin oikein :D
Kyllä, ja Hakaniemen torin vois rakentaa umpeen, ja Töölönlahden reunat. Kyllä Helsingistä vielä tontteja löytyy kun oikein etsitään. Ai niin Linnanmäen kallioillehan sais muutaman tornitalon.
Vierailija kirjoitti:
Ehdottomasti! Ja mielellään Heka, Lumo ja Sato. Olisi bättre folkille niin oikein :D
Aha. No kiva kun meitä vuokralaisia pidetään toisen luokan kansalaisina. Ei riitä että vuokrataso on kova, silti vaan ollaan sitä paskaporukkaa...
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ehdottomasti! Ja mielellään Heka, Lumo ja Sato. Olisi bättre folkille niin oikein :D
Aha. No kiva kun meitä vuokralaisia pidetään toisen luokan kansalaisina. Ei riitä että vuokrataso on kova, silti vaan ollaan sitä paskaporukkaa...
Höpöhöpö, missään nimessä kaikki vuokralaiset eivät mitään ongelmatapauksia ole! Mutta kaikki ongelmatapaukset ovat vuokralaisia ja nimenomaan noilla vuokrayhtiöillä koska kelpuuttavat kaikki :)
Ehrenströmintien rouvia kovasti aina kesäisin häiritsee kauniiden avoautojen ohiajelu viikonloppuaikaan. Kerrostalovyöhyke autojen ja rouvien väliin ratkaisisi näppärästi nämä ongelmat.
Ne keravalaiset avoautot voisivat kyllä pysyä Keravalla, kiitos!
Mikä ettei. Kaupunki saisi rakennusoikeuden myynnistä valtavat tulot. Tosin mahtaisi nimbyjen valitusprosessi olla Suomen historina pisin ja kallein.