Milloin te muut työssäkäyvät laitatte ruokaa?
Palasin töihin joku aika sitten ja tuntuu, että aika ei riitä mihinkään. Kun tulen töistä päiväkodin kautta kotiin, pitäisi lähteä saman tien viemään jotakin lapsista harrastuksiin ja sitä ennen pitäisi olla ruoka valmiina. Sieltä palattua on jo ilta, ja miljoonat muut kotihommat odottaa.
Kommentit (20)
otettu kehiin. Mies tekee kyl useimmin kun mä.
Wokkia, nuudeleita, pastaa, keittoja...
Joskus myös laitan ruuan valmiiksi ed. iltana ja lämmitän seuraavana päivänä.
arkena syödään yleensä kahta eri ruokaa/viikko eli teen viikonloppuna yhden ruuan, josta osa laitetaan pakkaseen. Sitten seuraavat viisi päivää syödään sekä edellisenä viikonloppuna tehtyä ruokaa että jotain aiemmin tehtyä pakkasesta. joskus saatan tehdä perjantaisin jotain herkkua, kuten pitsaa, tortilloja, hampurilaisia tms.
mutta siis: kaksi eri vaihtoehtoa riittää viideksi päiväksi meillä, eikä tarvitse nähdä kauheasti vaivaa! valmisruokia meillä ei syödä, koska inhoan niitä itse. hätätilanteessa vaikka nuudeleita ja kanasuikaleita tms. nopeaa.
tai sitten mies laittaa lapset sänkyyn ja minä teen ruuan valmiiksi. Yleensä jotain aika helppoa uuniin. Jos pääsen ajoissa töistä, ehdin tehdä ruuan töitten jälkeen, mutta yleensä pojilla on niin nälkä, että ruoka pitää olla pöydässa heti.
Mulla menee arkisin perus-ruoanlaittoon 20-30 minuuttia (klo 17 alkaen) ja puoli kuudelta istutaan koko perhe aterian ääreen.
Kaikenlaiset pastat, riisi+kastike, salaatit, peruskeitot jne onnistuu siinä ajassa. Käytän paljon pakastekasviksia (säästän silppuamisajassa siis) ja jauhelihaa tai suikaleita, siis arkiruoassa.
hyvin nopeasti tehtävään ruokaan, esim. puuroon ja valmiiseen mehukeittoon.
molemmat vanhemmat saadaan töissä ruoka,
lapset päiväkodissa.
iltapalaksi koitan tehdä jotain nopeaa mutta ruokaisaa...
viikonloppuna sitten kunnon ruokaa!!!
Lapsi syö hoidossa välipalan klo 14-15. Kotona syö iltapäivällä jotain ihan pientä, yleensä ei mitään. Iltapala on klo 19. Eli meillä ei ole päivällistä ollenkaan. Jossain vaiheessa yritin tunkea lapselle ruokaa traditionaalisesti klo 17 mut se EI syönyt. Kuulemma syö hoidossa välipalalla rutkasti, joten katson asian olevan ok.
Olen aina ollut sellainen äiti, että annan sitä ruokaa silleen aika harvoin. Meillä ei ole ollut syömisongelmia juuri yhtään.
Tai jotain pikaruokaa voidaan tehdä samanakin päivänä ja silloin yleensä ruuan tekee se, joka on aikaisemmin kotona eli nyt on tehnyt mies.
iltoja pitää siihen aina käyttää.
Pääsemme molemmat mieheni kanssa klo 16 jälkeen kotiin. Toinen tekee ruoan ja toinen vie lapsia (3kpl) harrastuksiin.
Teemme pääsääntöisesti nopeita ruokia - keittoja, wokkeja jne. Pidempää valmistusta vaativia ruokia kuten liha- t. broileripyöryköitä teen useamman satsin kerralla pakkaseen.
Mulla on ruokaviikko, jota noudatetaan
maanantaina keittoa, tiistaina kalaa, keskiviikkona kasvisruokaa jne.
Vierailija:
Lapsi syö hoidossa välipalan klo 14-15. Kotona syö iltapäivällä jotain ihan pientä, yleensä ei mitään. Iltapala on klo 19. Eli meillä ei ole päivällistä ollenkaan. Jossain vaiheessa yritin tunkea lapselle ruokaa traditionaalisesti klo 17 mut se EI syönyt. Kuulemma syö hoidossa välipalalla rutkasti, joten katson asian olevan ok.
Olen aina ollut sellainen äiti, että annan sitä ruokaa silleen aika harvoin. Meillä ei ole ollut syömisongelmia juuri yhtään.
lapsi ei juurikaan syö päivällistä, koska välipala niin runsas pkodissa. Joten sen suhteen päivällisruualla ei olis niin väliä.
Teen yleensä päivällisruokaa kerralla 2-3 päiväksi. Joskus kokkaan töiden jälkeen, joskus teen edellisiltana valmiiksi ja sit lämmitellään seuraavana päivänä. Hyvä olis myös tuo pakastamishomma, mutta ei ole tullut kokeiltua.
te, jotka laitatte ruokaa vielä sen lisäksi viikonloppuisin arkea varten, jääkö teillä aikaa silloin enää mihinkään muuhun?
tekemiseen kauan aikaa mene eli on todellakin aikaa viikonloppuisin vaikka mihin muuhun! meillä siis suositaan arkisin erilaisia keittoja.
JA samalla laitetaan seuraavan päivän tavarat valmiiksi. Sitten ei tule aamulla kiirettä. Samoin laitan niin paljon aamupala tarvikkeita valmiiksi kun voin. Iltapäivällä sitten kun tullaan töistä, koulusta ja päikystä, niin sitten vain voi lämmittää ruuan ja jatkaa harrastuksiin. :)
niin miksi tehdä ruokaa?
T:surkee mami
joskus minä, joskus mies. Ollaan ennen lastakin tehty ruokaa & syöty illalla 21-22 välillä. Mies on kummallinen ulkomaalainen, on tottunut syömään kuumuuden takia vasta illalla, kun voi hiettä syödä lämmintä ateriaa =) Lapselle keitän jotain erikseen (tai valmiiksi meillekin illaksi esim. perunat, riisin) klo 16-17 tai edellisen päivän ruokia.
Parina päivänä otan pakastimesta jauhelihakastiketta, lihapullia, minestronekeittoa tai muuta mitä olen laittanut sinne kun teen isoja eriä viikonloppuisin. Yhtenä päivänä on aina nopea kanaruoka, yhtenä päivänä hernekeittoa purkista tai pakastepinaattikeittoa. Sitten onkin jo perjantai.
En itse syö päivällä töissä muuta kuin puuroa niin että on kova nälkä, mikä vauhdittaa ruoanlaittoa kummasti.
Vaikka lapsella ei muka ole nälkä, kun kysyy, hän syö aina hyvällä halulla.
Siis minun tekemääni. XD
Ei kun siis aika kamalaa, mies parka. Olemme vuototyöläisiä molemmat ja joskus tuntuu että tapaamme vain tuulikaapissa.
Teen ruoan kotona silloin kun olen ollut aamuvuorossa, iltapäivävuorossa oltuani en ollenkaan ja iltavuoroon mennessä riippuen siitä onko ketään kotona itseni lisäksi.