Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mietityttää yksi asia leikkauksestani...kuka tietää?

Vierailija
06.05.2021 |

Kanyylihän laitetaan yleensä tuohon kämmenselkään? Minulla laitettii ihan vain kyynärtaipeseen. Miksi? Ihmettelen kun monet voivottelevat että kanyyli sattuu, minä en tuntenut mitään! Mietin myös, että minulle moni sanoi ennen leikkausta että nukutetaan maskilla. Ei minulla vain mitään maskia ollut(ainakaan hereillä ollessa) vaan lääkäri sanoi että nyt meni aine ja sitten olinkin jo heräämössä. Miksei maskia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kanyyli voidaan laittaa eri paikkoihin. Ei kait se kaikilla satu. Mulla oli ekan lapsen syntymän jälkeen kanyyli kolmisen päivää, ja sitä piti vaihtaa moneen kertaan, koska se aiheutti aika kovaa kipua ja meni tukkoon.

Vierailija
2/3 |
06.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kanyyli laitetaan siihen, missä on tarpeeksi iso laskimo. Kämmenselkä on ensisijainen paikka.

Nukutus tapahtuu suoneen annettavilla nukutus aineilla. Maskilla hengitetään happea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se kanyyli paikallaan ollessaan tunnukaan, mutta jos vähän heiluttaa käsiä esim. vessareissulla, kämmenselässä oleva kanyyli helposti osuu johonkin, ja se tuntuu ikävältä.

Anestesia annetaan yleensä suonensisäisesti nykyään.