Pehmis 6e
Kävimpä tuossa kioskilla tilaamassa pehmiksen ja hinta oli vain 6e. Hyvä on meidän ostovoima ja verotus kun tämmöisiä hintoja voimme maksaa.
Kommentit (65)
Siitä menee 3e Eu:lle. Siksi se maksaa 6e. Espanjassa se maksaa euron.
Ja eipä se kioskikaan mitään isoja summia tienaa. Eikä se työntekijä.
Osta seuraavalla kerralla kaupasta jäätelötuutti 1e jos häiritsee.
Ihmeen kallista, vaikka tuo pehmis oli takavuosina se edullisin jäätelö kiskan lukkulla.
Kuka olisi maksanut pehmiksestä liki 40 markkaa?
Velkarahan tulva aiheuttaa inflaatiota. Täällä ei taida kumminkaan olla niin paha tilanne kuin Yhdysvalloissa.
Minkälainen pehmis se oli? Joku vappuannos vai? Ei kai tavallisesta tuuttipehmiksestä kuutta euroa kukaan maksa?
Vierailija kirjoitti:
Ihmeen kallista, vaikka tuo pehmis oli takavuosina se edullisin jäätelö kiskan lukkulla.
Jep. Maksoi muistaakseni 5 markkaa ja edelleen se euro olisi pehmikselle oikea ja kohtuullinen hinta. Kohta varmaan on jossain ip-lehdessä nyyhnyyh-syyllistys-juttua kuinka pehmiskoneetkin on kadonneet kokonaan suomesta kun ei niitä kannata pitää kun ei kauppa käy..
Nyt oli sattunut ilmaa muuallekin kuin pehmikseen.
Vierailija kirjoitti:
Kuka olisi maksanut pehmiksestä liki 40 markkaa?
Mitä se maksoi silloin markka-akaan. Oliko vitosen luokkaa?!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kuka olisi maksanut pehmiksestä liki 40 markkaa?
Mitä se maksoi silloin markka-akaan. Oliko vitosen luokkaa?!
Femmalla ostin pehmiksen jos toisenkin.
Suomessa kaupat ei ymmärrä sanaa volyymi. Katetta voi saada myymällä edullisesti ja paljon tai vähän kalliilla. Väitän että ensimmäinen tuottaa moninkertaisesti enemmän mutta sitä ei suomalaiset tajua. Ruotsalaisten pitäisi myydä sekin. Suomalainen ajattelee että kunhan ei halvalla saa.
Samalla rahalla saa 3 kpl litran pakettia K-kaupasta. Tosin joutuu kotona syömään mutta eipä tuolla vielä ulkona tarkeniskaan syödä kylmää.
Hampurilaisravintoloista voi saada eurolla parilla pehmistä. Muutoin ostan kyllä jätskini mielummin kaupan pakastealtaasta.
Eikö hinta ollut näkyvissä etukäteen? En osta jäätelöauton jäätelöitäkään, koska meillä on 2km säteellä 4 kauppaa, josta hakea halvemmalla