Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun kuukautisia ei kuulu - missä vaiheessa lääkäriin?

Vierailija
27.04.2021 |

Ovat kyllä epäsäännölliset olleet siitä asti kun lopetin e-pillerit kolme vuotta sitten. Joskus pari vuotta sitten kävin lääkärissä asian tiimoilta ja munasarjani tutkittiin (toinen muna oli jotenkin ”piilossa” ettei sitä näkynyt kunnolla ja toisessa näkyi jonkinlaista monirakkulaisuuden mahdollisuutta).
Olin ollut ilman kuukautisia muutaman kuukauden ja lääkäri määräsi joitakin pillereitä joita söin oliko 10 päivää ja sitten kuukautiset tulivat.

Mutta nyt ovat olleet poissa 3 kuukautta. Välillä olen aivan varma, että ovat alkamassa kun tuntuu kuukautiskipua, mutta mitään ei tule!

Mulla kasvaa tummaa karvaa paljon sellaisissa paikoissa joissa ei pitäisi ja olen myös ylipainoinen. Tissini ovat jonkin verran tubulaariset.

Kannattaako siis mennä lääkäriin enää vai hyväksyä vaan että kuukautiset tulee jos tulee..?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvoin niitä kuulee jos ne on tullakseen.

Vierailija
2/5 |
27.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on välillä poissa jopa puolikin vuotta ja karvaa kasvaa myös, pitäisi käydä varmaan gynellä niin sais ehkä diagnoosin. Mutta itselle normaalia ettei tule välillä kuukausiin ja välillä säännölliset

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on kyllä niin itsetuntoa alentavaa.. Kaikista sisaruksista minä olen ainut jolla on tällainen hormonaalinen ongelma. Häpeän karvaisuuttani ja rumia rintojani.

Vierailija
4/5 |
27.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen ap olet?

Vierailija
5/5 |
27.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Harvoin niitä kuulee jos ne on tullakseen.

Tiedätkö sanojen kuulu ja kuule eroja?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kolme