Keltinmäki Haperotie
Hei! Kiinnostaisi millaisia kokemuksia on Keltinmäen Haperotiestä Jyväskylässä ihan viime vuosilta. Löytyisi siistejä asuntoja, mutta onko rauhallista asua?
Kommentit (24)
Sukulaiseni asuu Haperotiellä ja on tyytyväinen.
Oh, nostalgiaa. Nuorena asuttiin tuolla viime vuosituhannella. Oi niitä aikoja! Lähipubissa joku puukotettiin, muuten oli rauhallista.
Krisse kirjoitti:
Mikä lähinnä vikana?
Alue on slummi.
Keltinmäki on huimausaineiden käyttö- ja välityskaupunginosa. Roistoja ja narkkiksia on siellä runsaasti. Käyhän katsomassa.
On siellä rauhallisempia taloja ja sit just niitä, joissa poliisit käy yhtenään. Katukuvassa on paljon narkkeja. Varsinkin lähikaupassa pörräsi monenlaista laitapuolen kulkijaa. En suosittele asuinalueena.
Se on HaperoNtie
Suurin osa vastaajista ei oo kyseisellä alueella edes asunut, mutta mielipide tuntuu olevan vankka. Mainettaan paljon parempi.
Keltinmäki on kyllä mainettaan parempi kaupunginosa. Olen asunut Haperontiellä, omistusasunnossa tosin. Se oli ainakin tosi rauhallinen, vanhuksia enimmäkseen.
Voi ei...!! Olen asunut lapsuuteni -70-80 - lukujen taitteessa Haperontien perukoilla!! Nostalgiaa.... Tänä päivänä ei ole mitään käsitystä minkälainen paikka on.
Semmoisia taloja missä on omistusasuntoja on tarkoitus katsella. Mitä kävin ajamassa aiemmin, niin aika hiljaiselta näytti katukuva, lähinnä vanhuksia päiväsaikaan.
Itse asun Haperontiellä. Sanoisin että se riippuu talosta. Tien ensimmäisiä oikealla puolella olevia taloja en suosittele, kokoajan ollut poliisia pihassa mitä olen ohi mennyt. Niihin on nyt näemmä kyllä pistetty valvontakamerat pihaan niin on vähän rauhottunut. Omassa talossa on valta osa lapsiperheitä tai omistusasuntoja joten hörhöjen vuokralaisten todenäköisyys on aika pieni. On rauhallista
Haperontiellä on ihan kivojakin taloyhtiöitä, mutta Keltinmäki on täynnä juoppoja, narkkeja (ja opiskelijoita). Jos sulla ei ole lapsia, mikä jottei, lasten paikka se ei ole.
Ei Jyväskylässä mitään oikeita slummeja ole. Joissakin taloissa narkataan ja ryypätään vähän enemmän kuin toisissa, mutta aika rauhassa saa missä tahansa olla suurimman osan ajasta.
Vierailija kirjoitti:
Ei Jyväskylässä mitään oikeita slummeja ole. Joissakin taloissa narkataan ja ryypätään vähän enemmän kuin toisissa, mutta aika rauhassa saa missä tahansa olla suurimman osan ajasta.
Paitsi Keltinmäessä. Siellä et tosiaankaan saa olla rauhassa missään muualla kuin kotonasi ja joissakin taloissa ei sielläkään.
Vierailija kirjoitti:
Haperontiellä on ihan kivojakin taloyhtiöitä, mutta Keltinmäki on täynnä juoppoja, narkkeja (ja opiskelijoita). Jos sulla ei ole lapsia, mikä jottei, lasten paikka se ei ole.
Niin ja romaneja.
Alue on aivan syystä yksi kaupungin pahamaineisimpia. Narkkareita, mielenterveysongelmaisia ja vankilasta vapautuneita, joita ohjataan kaupungin tiettyihin vuokra-asuntoihin. Häkki- ja pyörävarastoissa jatkuvasti varkauksia ja talojen pihoissa huumeneuloja. Vain todella vastuuton vanhempi vie lapsensa asumaan Keltimäen tai Huhtasuon slummeihin.
Vierailija kirjoitti:
Se on HaperoNtie
Suurin osa vastaajista ei oo kyseisellä alueella edes asunut, mutta mielipide tuntuu olevan vankka. Mainettaan paljon parempi.
Olen tehnyt työtä, jossa tehtiin asiakaskäyntejä alueen taloihin, syrjäytyneiden asukkaiden koteihin. Voi olla, että tiedän alueesta jopa tavallista tallaajaa enemmän🙂/18
Vielä 90-luvun alussa oli ihan turvallinen paikka asua. Itse siellä lapsena elelin oikein mukavaa elämää. Sit -94 lähtien sinne ”sijoitettiin” syrjäytyneet ja romanit löysivät paikan. Me muutettiin pois -94, juuri tästä syystä. Kavereiden perheitä sinne jäi kunnes 2000-luvun alussa opiskelijat täydensivät kombon. Lopputulos: kauhea mesta, narkit, juopot ja romanit tappelevat keskenään, ahdistelevat ihmisiä ja lapset eivät voi olla ulkona seiskan jälkeen arkenakaan.
Saat ilmaisen neuvon: älä muuta.