40+ laihdutus n.10kg, jääkö iho löysäksi?
Olen siis nainen ja painonpudotus edessä n. 8-10kg on ylimääräistä. Tuossa katsellut fitfarmin mainoksia ja yllättävän löysäksi jäänyt iho noilla naisilla kuvissa. Vinkkejä ihon kiinteytymisestä otetaankin vastaan.
Kommentit (5)
Tuskin, kun kiloja ei pudota tuon enempää.
Riippuu vähän perintötekijöistäkin, että miten kimmoisa iho on koskaan ollut ja miten kimmoisa se on tuossa iässä. Mutta tosiaan sen verran pieni pudotus kyseessä, että jos iho nyt on jotakuinkin normaalikuntoinen, niin ei pitäisi mitään isoa hätää olla.
Ei jää, jos et yritä mitään pikadieettiä. 4-6 kk on ihan hyvä laihdutustahti tuolle määrälle. Kannattaa myös harrastaa liikunta, etenkin voimaharjoittelua, laihdutuksen aikana. Ja vaikka iho jäisikin vähän löysäksi, se palautuu vielä pitkään laihdutuksen jälkeenkin, joten ei kannata hätäillä.
44v ja tiputin noin 24 kiloa viime vuonna. En koe ihon olevan erityisen löysä.
Mulla ei jäänyt.