Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kellään yskiminen aiheuttanut

Vierailija
11.04.2021 |

Lihasrevähdyksen tai peräti kylkiluun murtumisen tms?
Miten ne eroavat oireiltaan toisistaan ja miten "hoito"?
Elämäni flunssassa ollut pitkäperjantaista alkaen, nyt viimeiset 2-3pv olleet parempia, jaksan jo tehdäkin jotain ja syödä, mutta sitkeässä on tämä kuivahko yskä, jos sitä nyt voi sellaiseksi enää sanoa, kun kröhityttää välillä eikä mitään irtoa, erittäin ärsyttävää.
Mutta siis aiemmin tässä taudissa yskin aivan tolkuttomasti ja jopa niin, että ei enää punaiset silmät ja niiden vuotaminen riittänyt tai oksennus vaan tulvahti myös verta nenästä.
Nyt on sitten pari päivää ollut kipeänä vasemman rinnan "alla" oleva alue, käsittääkseni lihasta se on, tuskin sentään luu, mutta en tiedä, ei kokemusta.
Muilla kokemusta/tietoa vastaavasta?
Ei tarvitse kummoisesti yskäistä kun tuntuu terävähköä kipua ja muutenkin koko ajan pientä jomotusta.
🤔😐

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yskimällä saatu lihasrevähtymä voi olla ihan yhtä kivulias kuin kylkiluun murtuma. Itse luulin yskineeni kylkiluun poikki, ja samaa epäili lääkäri, mutta kuvissa paljastui että luut oli ehjät. En pystynyt liikkumaan kuin ihan hitaasti ja varovasti, kylkeä vihlaisi liikkuessa niin pahasti että silmissä musteni. Vaikka olen kokenut monenlaista, niin pahin muistoni on kun jouduin Oys:ssa kävelemään röntgenistä pitkää käytävää ulos sairaalasta yksin. Ei penkkejä, ei ketään auttamassa. Seinistä välillä tukea ottaen ja käytävä tuntui jatkuvan ikuisesti. Todella tuskallinen tila.

Vierailija
2/3 |
11.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kamalalle 1, ei minulla sentään tuollaista ole, pystyn siis liikkumaan ja olemaan ja ihan irvistelemättä. Mutta kipeä ja arka tuo mainitsemani alue on.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kuulostaa kamalalle 1, ei minulla sentään tuollaista ole, pystyn siis liikkumaan ja olemaan ja ihan irvistelemättä. Mutta kipeä ja arka tuo mainitsemani alue on.

Ap

Revähdyksiä voi olla monenlaisia, mutta ei sulla ainakaan luita ole murtunut. Se kipu on todella voimakasta. Tärkeintä on varmaan hoitaa se yskä, ettei kipeä kohta rasitu enää enempää ja kipu pahene. Ajan kanssa paranee ja särkylääkettä voi ottaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme yhdeksän