**LOKAMASUJEN MAANANTAI**
Kommentit (24)
Voi minulle on uutta tai siis vielä tässä raskaudessa kokematonta tuo itsestään heräily aamuyöllä, sen sijaan neiti meillä on elokuun alusta saakka päättänyt herätä kuuden maissa, mikä meille on ihan uutta. Pikkuvauvasta saakka tyttö on nukkunut puoli kahdeksaan tai kahdeksaan. Tänään ei edes aamulenkki oikein piristänyt kun ilma ei ollut erityisen raikas ja minulle iski kova nälkä heti alussa.
MIANNI: Kokeilitteko " unikoulua" viikonloppuna huonejärjestelyjen yhteydessä? Muistelin että teilläkin kuopuksen kanssa oli sitä että hän kömpii väliin vai oliko se keskimmäinen lapsi.
IMETYKSESTÄ vielä, että tosiaan me ollaan Miannin kanssa tässä asiassa eri tavalla ajattelevia ja käyttäytyviä ja minusta se on ihan normaalia ja molemmat tiedämme mitä haluamme ja mikä on meidän perheelle paras tapa. Minun tuttavapiirissä on pari sellaista tosi nuorta äitiä, jotka eivät halua imettää sen takia että pääsevät heti viihteelle ja SITÄ minä en ymmärrä, siinä kulkee selvä raja meikäläisen arvomaailmassa. Mutta tässä keskustelussa ei olla lähellekään sitä ja tiedän ja uskon että Miannikin sen tietää;) Eikä siitä sitten sen enempää!
JÄLKISUPPAREISTA: en ole muuten tullut ajatelleeksikaan että uudelleensynnyttäjällä ne ovat voimakkaammat. Mistä se johtuu? Mulla tosin burana auttoi laitoksella tosi hyvin, joten ei ole niistä oikeastaan edes kokemusta. Muistaakseni äitinikin on kyllä kertonut että kolmannen lapsen aikana (pikkuveli syntyi keskosena vkolla 29) jälkisupistukset olivat kauheita hätäsektion jälkeen.
HANKINNAT: Mulla vielä ostamatta esim. vauvan vaipat ja hoitoalusta.
G: NIILLE joilla on jo lapsia (tai kaikki kenellä on kokemusta asiasta) esittäisin kysymyksen, että miten käy todennäköisesti esikoisen pottaamisen, ruokailun, pukemisen jne kun vauva tulee taloon? Eli takautuuko tyttö oletettavasti, vaikka on esim. syönyt ja juonut itse lasista ja lautaselta jo 1v 1kk lähtien? Sama homma pissaamisen kanssa eli potalle on tehnyt pikkuhädän jo useamman kuukauden, kakka tulee välillä pottaan ja välillä vaippaan.
Nyt tyttö repii kädestä, gotta go.. Palaan asiaan neuvolakuulumisten merkeissä...
Nazu ja rv 33!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mianni;Mie laitoin eilen että haluaisin heti synnytyksen jälkeen kotiin,kuopuksesta oli 10h jälkeen jo kotona.Ja pääsin siis kyllä vaikka esikoisena oli kans keltainen ja valohoidossa 1 tai 2 yötä tuolloin v.98,eli se ei ollut esteenä.
Sanottiin tosiaan lähtiessä että sitä keltasuutta pitää tarkkailla ja sitten mentiin käymään sydäntarkastuksessa 3 vrk syntymästä nkl:lla,ja samalla otettiin ne arvot.
Imetyksestä;Itse kuulun kanssa niihin,jotka voivat imettää missä vain,eikä häiritse.Ja vaikka rintani ovat isot,(nyt dd) ja tarvin myös 2 kättä imettämiseen niin en näe sitä esteenä tai haittana etten pystyis imettämään kun tämä toinen pikkuinen pyörii jaloissa.Pystyn siis imettämään vaikka ihan kävellessä tms.,tokihan se ei ole ihan niin rauhallista kuin esim.makuulta,mutta pitää sitten soveltaa kun se hetki tulee.
Ja jos en pysty imettämään niin sitten pullo käyttöön ihan kevyillä mielin,mutta kyllä se saa minut itseni tuntemaan hieman epäonnistuneeksi,ja uskon että tämä kaikki tunne johtuu siitä esikoisen aikaan saamasta kohtelusta.Silloin osastolla hyvä ettei suoraan sanottu että mikä äiti se sinä olet kun et imettämään pysty vaikka loppujen lopuksi syynä oli tiukka kielijänne vauvalla..
En kuitenkaan tietenkään tarkoita tuomita tai muuta niitä jotka eivät pysty tai vaan halua imettää,koska jokainen tavallaan=)
Ja on se mielestäni hyvä että niitä korvikkeita on,niitä varten (kuten esim.itseäni)jotka eivät ole pystyneet tai pysty imettämään..Koska kyllä mulla nyt jo tuntuis ahistavalta ajatella että olisi pakko imettää jos tulisi samoja ongelmia kuin esikoisen aikaan..
Meillä oli esikoinen reilun vuoden kun tuli uusi vauva,ja kävi potalla ja söi itse jne.eikä muistaakseni ainakaan meillä tullut mitään sellaista että ne olisi jäänyt jos Nazu nyt sitä tarkoitti..Tai en nyt ainakaan muista että sellaista tapahtu,meillä kakkonen oli koliikki vauva ja menihän ne ekat 6kk aika sumussa..
Laitoinkin jo oman alotuksen tuosta lapsivedestä;osaako kukaan sanoa minkä väristä se ja valkovuoto on?Mulla kun tuntuu että jotakin tulisi tuolta alakerrasta..ja sieltä on siis tullu jo jonkin aikaa n.2kk vetistä valkovuotoa,mutta nyt tuntuu että tulee enemmän ja se on siis hieman kellertävää..Joku tätä jo eilen kyseli,mutta voiskohan se olla sitten sitä lapsivettä..ei sitä siis paljoa tule.Esim. eilis illan jälkeen ei yhtään.tai voisiko olla jokin emätin tulehdus tai muuta sellaista,oisko kellään kokemusta?Olen nyt kuitenkin menossa pissatestiin jotta nähdään että onko jokin tulehdus,tai th meinasi että vois olla jotain sekaflooraa,tiedä sitten mikä sekin on..
No joo nyt pikkuinen haluaa aamupalalle..
Jemin rv32+4
NAZU: Juu, tavallaan on pientä unikoulua pidetty tuolle keskimmäiselle jo toista viikkoa. Ei vaan oikeen ota tuulta alle tuo homma. Joka ikinen ilta huutaa sängyssään semmosen 30min-55min ennenkuin nyyhkien nukahtaa ja sitten kuitenkin ennen yhtä on jo meidän keskessä..
Laitoinki tuonne leikki-ikäpuolelle tuosta aloituksen, oon ihan hukassa että mitä tuon kans tekis. Järki sanoo, että oppii se kun pysyy tiukkana, sydän taas käskee vaan antamaan periksi ja ottamaan keskeen... Lauantaina tosiaan vaihdettiin nämä huoneet ja päätettiin, että yhtään kertaa ei enää tyttö keskessä nuku. No; la-su yönä kävin 2 aikaan vessassa ja tyttö nukkui omassa sängyssään (nukkui sinne siis vajaan tunnin huutokonsertin jälkeen illalla). Mutta kun sitten kolmelta heräsin seuraavan kerran, niin tyttö pötkötti keskessä. Eli en ollut edes herännyt, kun oli siihen hiippaillut. Eilen tyttö nukahti kauppareissulla autoon ja nukkui sitten klo 16.30-19 eli illalla ei ollut toivoakaan nukahtamisesta. Itse aloin nukkumaan klo 23 ja tyttö jäi miehen kans hereille. En tiedä mihin aikaan on nukahtanut ja onko nukkunut omassa sängyssään ollenkaan, ainakin 30min oli siellä kitissyt ja sitten 1 aikaan vessareissullani tyttö oli jo vieressä...
Kuopus nukkuu kyllä omassa sängyssään, viime viikolla oli rokotuksen jälkeen muutaman levoton yö ja silloin otin viereen, mutta muutoin ei edes halua pois omasta sängystään..
Jahas, nyt laittelemaan poikaa koulutielle ja tyttöjen kans ulos.
Mahdottoman nopeesti menee nää viikot. Nyt jo elokuun puoliväli, ens kuu on syyskuu ja sitten onkin jo meidän kuukausi, vau! ;)
Mulla oli kyllä vaikka eka olikin niin niitä jälkisuppareita. Kamalia! Sain niihin ihan jotain tavan särkylääkkeitä, joita sainkin ihan koko ajan olla pyytämässä..Itkun kanssa joutui imettämään kun sattui niin. Kauhulla odotan jos ne nyt toisella olis vielä kamalammat :/
Eilinen oli meilläkin-tais olla muillakin- aikamoinen hulivilipäivä.
Hössötin ihan kamalasti joka puolella, imuroin, tein ruokaa, maalasin pienen nuken sängyn, siivosin varaston, ja vielä vaatekaapit..Selkä oli NIIN kipeä koko illan! Saa nyt kyllä jättää tuollaset rehkimiset väliin..
Nytkin tuntuu vielä selässä...
Vauva on edelleen vaan tuossa oikealla puolella, toisella puolella ihan tyhjää :)
Voi kun piti jotain kommentoida eilisen loppuillan kirjoittajille, mutta en kyllä muista että mitä. Joka tapauksessa tervetuloa " uusi" kirjoittaja..
Olin ihan kauhuissani kun näin viikonloppuna yhtä entistä hyvää kaveriani...Oli raskaana ja 1,5v lapsen äiti. No, oli siis töissä ja oli laittanut lapsensa 5kk:n ikäisenä jo perhepäivähoitajalle =O
Alahuuli loksahti kyllä sillä hetkellä kun kertoi. TUntuu vaan niin uskomattomalta laittaa lapsi tuossa iässä hoitoon!!
Mulla ei ole yleensä tapana arvostella muitten ratkaisuja, mutta tuo kyllä kolahti ja kovasti...Nyt sitten odottaa toista.
No mutta jokainen tavallaan...
Mutta jos nyt vaikka menis aamupalaa tekemään ja sitten lähtis asioille ennen kun mies menee iltavuoroon.
Voikaa hyvin!
Terkuin,
Camelot 30+4
Angie: Tervetuloa kirjoittelemaan tänne lokamasuihin! Kiva saada uusia mukaan :) Nuo napsahdukset kuulostavat oudolta, en ole koskaan aiemmin kuullut vastaavasta. Toivotattavasti asiaa selviää lääkärissä ja kerrohan siitä sitten täälläkin.
Huonejärjestelyistä: Me joudutaan siirtämään makkarista tietokone pois, jotta saadaan vauvan sänky mahtumaan. Se oli kyllä parista sentistä kiinni, että olisi mahtunut tietokoneen kanssa, harmi. Kone siirretään keittiöön, kuulostaa hassulta, mutta se on ainoa paikka mihin mahtuu ja ihan sopiva kolo sille siellä on. Meillä on reilut 70 neliötä vähän huonosti suunniteltuna: makkarit on tosi pieniä ja kodinhoitohuone ja etenkin suihkuhuone tosi isoja. Mikä järki siinäkin on ollut suunnittelijalla... No, ainakin pyykinkuivatustilaa riittää.
Imetyksestä: Minä koin suurta epäonnistumisen tunnetta, kun jouduin lopettamaan kokonaan imetyksen esikoisen ollessa 4,5kk. Silloin oli pistettävä stoppi, kun kerran neiti ei millään suostunut enää syömään rinnasta ja vain pullo kelpasi. Olin kyllä yrittänyt vaikka mitä ja olin aivan rikki siihen tilanteeseen. Kyllähän siirtyminen pulloon helpotti, mutta toki olisi halunnut imettää pidempään. Kuukauden verran jaksoin pumppailla, ja sitten lopetin senkin. Tällä kertaa toivon, että pystytään olemaan ilman pulloa alkuun kokonaan ja sitten tarvittaessa pumppailen omaa maitoa, jos on vaikka joku meno. Minähän joudun jatkamaan vähän koulua syksyllä, graduseminaarissa pitäisi käydä kerran viikossa. Mutta siis voin kertoa, että imetys jännittää!
Tänne Tampereen seudullekin on nyt saatu palaneen käry sieltä Venäjältä, yök! Tänään aamulla olikin jo savuisen näköistä. Inhottavaa! Teillä jotka asutte itä-suomessa, on varmaan ihan kamalaa. Pystyyköhän siellä edes ulkoilemaan lasten kanssa?
Haleja lokamassuikoille :)
S-I ja Lumikukkapienoinen 32+
Ihanaa, ulkona on vähän pilvistä eikä aurinko siten pääse porottamaan. Mutta oli kyllä KAMALA yö, ku niin kuuma ja ei meinannu saada millään nukuttua. Veskis tuli rampattua triljoona kertaa ja tyttöki pitkin yötä parahteli itkemään, mikä lie hätänä?? Nythän tuo vielä nukkuupi, onneksi.
IMETYKSESTÄ on paljon keskusteltu. Se on vaan niin arka aihe, ettei hirveesti uskalla omaa mielipidettään asiaan sanoa :) Mutta sen verran, että vaikka niitä pieniä lapsia onki kotona muitaki, niin tiiän niin hirmu monta jotka silti ovat imettäneet vauvaa vuoden ikään asti. Että kyllä se voi onnistuaki, ja silti jää aikaa muillekki lapsille. Minä ainaki tuota esikoista syötin n.3h välein, jossai välissä piti sitte antaa vähän tiheämpään kun oli tiheänimunkausia mutta pääsääntösesti pidin välinä tuota 3h. Ja hyvin sai mahansa täyteen joka kerta, vaikka en nyt tiedäkään että minkä verran sieltä tissistä maitoa tuli:) Sitte 3kk ikäsenä tuli imemislakkoilua, ja SE oli hirveän ressaavaa(kävi monta kertaa mielessä että tässäkö se sitte oli) ja jos sellasta tulee nytki, niin VOI olla että herkemmin jättää tissittelyn pois, jos ei aika riitä taisteluun. Mutta TOIVON että niin ei käy. On se niin helppoa silti pelata nuitten tissilöitten kanssa ;) No, ite oon sitä mieltä että pulloruokinta on ihan yhtä hyvä vaihtoehto. Raja menee siinä että jos sen takia ei vaan imetä, kun haluaa pitää rinnat hyvän näkösinä tai muu tällanen pinnallinen syy. Mutta eiköhän se syy pulloruokintaan siirtymisessä oo suurimmalla osalla ihan ymmärrettävä ja järkevä.
(.) Eilen pääsinki mainitsemasta että liitoskipuja ei oo enää...Ja pyh! Meni varmaan pari tuntia siitä kirjotuksesta, niin jostai syystä iski päälle Toooosi kovat liitoskivut. Seisominen oli ihan tuskaa ja käveleminen kyllä kans. Lisäksi vauva vielä paino päällään niin kovasti alas, että tuntu että nytkö se sitte syntyy! Mutta illalla sitte helpotti- liekö vauva oli jotenki äitin kannalta huonossa asennossa, että se teki kipeäksi. Kun illalla sitte liikkui ja vaihteli asentoa niin sen jälkeen helpotti. Se paino myös jotai hermoa tuolla varmaan kun tuntu oikeassa jalassa pakottava kipu reidestä pohkeeseen asti.
No, nyt tyttö heräs ja kiljuu tuolla jotain, pitää mennä kattelemaan että mitäs se mussukka hommaa :)
Voih- se SAVUN haju on varmaan ihan hirveä, meillä ei täällä vielä haise ja toivottavasti ei tuukkaa se haju.
Jääsydän rv 28+6
En oo varmaankaan kohta pariin kuukauteen käynyt! Ei ole vaan päässyt oikein koneelle... joten aattelinpa nyt moikata teitä! :)
Juu, kaikki on mennyt ihan hyvin, tosin noi pirun helteet on kyllä ollu niiiiiiiin rasittavia että!! :( En niillä " ekoilla" helteillä (sillon heinäkuussa) viittiny hirveesti valitella kun ajattelin että ihan yhtä rankkaa on kaikilla muillakin, mut nyt kyllä on nää muutamat viikot ollu niin pirun ärsyttäviä et on välil joutunu tuskaileekin.. ;) Ja sit noi venäjän savut päälle ni jee...
Tänää on neuvola ja kyllä ottaa kupoliin kun taas kävi tää " perinteinen" et JUST tänä aamuna taas vaaka näyttää yli kilon enemmän ku eilen!! :P No, eipä sille mittää voi mut kyllä ärtsyttää. Kiloja on tullu ny kotivaa' an mukaan 12 et alkais jo riittää mut eiköhän se vaan tosta vielä nouse, vai? Uudelleen synnyttäjät?
Meiänki pikkusella alkaa vissiin tila olee pieni kun liikkeet ollu jo jonku aikaa " pienempiä" . Joskus kyllä muljasee kunnolla mut se on harvinaisempaa. Oikeella puolella viihtyy, tai jotenki se on aina " kovempi" ku vasen puoli ja esim. autossa (ja muutenki istues, esim. nyt) oikeisiin kylkiluihin herra tai neiti punkee " ikävästi" .
Onkos teillä kovasti ihmiset veikkailleet sukupuolta? Täällä meillä tuntuu et joka toinen sanoo et tyttö ja joka toinen et poika. ;) Tosin ehkä poikaa veikataan enemmän mut sit taas oma tunne on ehkä ihan hitusen enemmän tytön puolella. Tai ainakin aiemmin vielä oli.... Enpä tiiä...no sittehän sen viim. parin kk:n päästä näkee! ;D
Sit on jännää kuin toiset " kauhistelee" kun kerron kuin pitkä aika viel on et " onpa sun maha jo iso" ja toiset on et " no eihän toi viel kovin iso oo" . Tosi hassua! :D
Imetystä oon pikkusen jo lueskellu oppaista ja mun mielipide on ain ollu että se on vähän niiku jokaisen oma asia. Et ite oon sitä mieltä et kyllä imetys " kannattaa" ja aion itse imettää (jos luoja suo) ainakin sen 6kk, mut jos joku ei halua/voi/jne. niin se on sitte oma asia. Sellanen syy olla imettämättä et pääsis pian baariin ym. on tietenki ihan käsittämätön, mut sekin on sit tän henkilön oma valinta... Mutta meitä on moneen junaan ja paljon jää viel assallekki (heh) et helpompi on itellekki et elää omaa elämäänsä eikä ressaa muitten valinnoilla, JOS ne ei kosketa omaa elämää. :)
Mut semmosii. Voikeehan paksusti, kohta helteet hellittää... ;)
Pupu ja masu 32+3
Piiiitkästä aikaa kirjoittelen. lukemassa olen kyllä käynyt useesti. kohta se synnytys lähestyy. esikoista siis odotan ja asumme tampereella. täällä tosiaan haisee hirveelle. ihmettelinkin aamulla kun heräsin että mistä moinen savun käry. oisko sieltä venäjältä?
kiva lähteä tuonne ulos aamulenkille koirien kanssa ! meillä kaksi chihuahua-tyttöä. vähän jännittää miten ne suhtautuu uuteen perheenjäseneen...onko muilla koiria ja miten ne on suhtautunut jos jo lapsia ?
mulla ollut supistuksia, välillä vaan kovettumia ja välillä vähän kipeitäkin. ja sit ne LIITOSKIVUT. ihan hirveitä. aamusin ei mitään kun herää, mut illalla jo ihan tuskaa. seisoon nouseminen, jalan nostaminen tai sängyssä kyljen kääntäminen on tuskaa.
huomenna onneksi ylim. lääkäri niin tiedetään taas missä mennään. ihmettelen vaan kun kivut tuntuvat sitten loppupäivästä kokoajan, että onko oikeasti liitoskipuja?
meinaako joku mennä vielä lopuksi ultraan tai siis pyytää tai yksityiselle. haluisin kovasti päästä vielä yhteen kun rakenneultrasta kuitenkin aikaa ja ehkä taka-ajatuksena on vielä varmistaa tuo sukupuolikin. viime ultrassa sanoivat pojaksi 99.9 % varmuudella mutta siltikin. ja sit tuon koon takia. menen alakäyrillä ja th sanoi että ei sieltä nelikiloista kyllä tule ja hyvä niin mut olisin halukas tietään muutenkin että kaikki asukilla hyvin!
nyt aamupalalle, maha kurisee! ja sitten tonne savunhajuun kävelylle ;)
vointeja kaikille !!!!
Hanna+masuasukki 32+2 (jo 33 vko, voi olla että menee vaan 3-4 vkoo niin vaavi maailmassa ;) )
Voi mitä ylellisyyttä olla IHAN YKSIN kotona. Olen siis sairaslomalla ja tyttö hoitajan kanssa ulkona. Luxusta! Täytyy nyt ihan aikuisten oikeesti ottaa rauhallisesti ja levätä niin paljon kuin pystyy. Keskiviikkona siis lekurille tsekkaamaan tilanne, toivottavasti kaikki vielä kiinni sun muuta. Terkkarin mukaan vauva on kyllä pää alaspäin, mutta vielä kovin ylhäällä, joten siinä mielessä voisi kuvitella, ettei ole ihan vielä tuloillaan. Ei kyllä saa ollakkaan, pari kuukautta pitäisi vielä kasvatella itseään tuolla mahassa, niin on sitten alku helpompaa. Kovin pieni ja/tai ennenaikainen vauva kun tuo mukanaan aina omat huolensa ja vaivansa. Kokemusta on 2,5-kiloisena syntyneestä...Ja mulla muuten meni esikoisesta sf-mitta kokoajan keskikäyrällä tai jopa vähän yli, että se siitä vastaavuudesta vauvan syntymäkoon kanssa:/
Yhdyn [b]pupun[/b] ja monen muun mielipiteeseen, että ihan kiva kun helle edes vähän helpottaa! Onhan tässä pari kuukautta jo lämmitelty ihan kivasti:) Eikä vieläkään mikään kylmä ole, yli 20 astetta ja todella kosteaa. Lisäksi täällä pk-seudulla savusta on ollut myös tosi paljon haittaa ja harmia, välillä haisee koko kämppä ihan kuin olisi nuotiota polteltu olohuoneessa:( Ollaan siitä huolimatta ulkoiltu ihan normaalisti, hulluksihan sitä muuten tulisikin. Ja onneksi meidän tyttökään ei ole reagoinut mitenkään, vaikka hänella on vielä baby-astma. Tosin on tällä hetkellä erittäin hyvässä kunnossa ja voi olla, että kohta päästään kokonaan eroon lääkkeistä.
Mä oon kyllä totaalisen pihalla kaikista teidän jutuista, joten en voi pahemmin kommentoida mitään, sori. Katsotaan josko tämä vapaaherrattaren elämä toisi vähän lisäaikaa palstailuun.
Lillis31+4
Vain pikainen pinoutuminen, sillä täytyy jatkaa töitä, kun ei koskaan tiedä joutuuko vaikka aikaisemmin sairaslomalle..
Kiitti eilen kaikille kommentoineille!! Olo oli onneksi eilisen illan ihan ok ja tänä aamuna kävinkin neuvolassa. Terkkari määräsi huomenna labraan, jossa otetaan virtsanäyte ja valkovuotonäyte yms.
Toivottavasti asiat selviää ja kyse olisi " vain" jostakin tulehduksesta. Ilmoittelehan Jemin kanssa mitä sä saat kuulla ja mä kirjoittelen samoin mitä koen / kuulen. Päivänjatkoja kaikille lokamasuille!
täällä vielä pikkuinen kovassa kuumeessa, kolmatta päivää, joten jos ei tänään laske niin huomenna sitten lääkäriin hakemaan apua..
kyllä on niin sydäntäraastavaa katsoa kun lapsi sairastaa.
täällä pääkaupunkiseudulla tuota savua on ollut jo tosi kauan, eikä todellakaan kivaa ole kun joka paikka haisee savulle ja hengittäminen ahdistaa...
että täältä lähtee sympatiat sinne savustuksen kohteeksi joutuneille:)
imetyksestä..mua on kanssa mietityttänyt että miten sitä onnistuu tuo imetys kun kotona yksi ERITTÄIN vaativa lapsi, mutta kaipa tuo hoituu vähän omalla painollaan sitten:) toivon ainakin! poikaa täysimetin lapsen tahtisesti 7 kuukautiseksi, kokonaisuudessaan 8kk.ta jonka jälkeen oli " pakko" lopettaa imetys kun aloin odottaa tätä masuliinia, se oli kyllä kova paikka ja toivonkin että tätä pikkuista saan imettää pidempään, vaikka olihan tuo 8 kuukauttakin ihan hyvä aika, ja onnsitui ihanasti tuo imetys. minua ei häiritse imettäminen julkisilla paikoilla, joten sekään ei häirinnyt lapsentahtista imetystä..
minua myös oudoksuttaa jos ei halua imettää, siis ilman mitään kummempaa syytä..esimerkkinä yksi tuttu joka ei imettänyt sen takia että heidän mielestään rinnat ovat miehen omaisuutta ja seksiä varten?!!! ..mutta mutta, tietty se on jokaisen oma päätös ja oma asia, eikä minulle kuulu:)
no nyt on pää ihan tyhjä enkä muista ollenkaan mitä piti kirjottaa/kommentoida..ehkä lähden vähän keittiöpuuhiin ennenkuin pikkumies heräilee ja haluaa viettää loppupäivän äidin sylissä <3
ainiin ,tervetuloa vaan uusille lokakuisille mammoille!!
fiikuna ja mytty rv31+5
Siitä lapsivesiasiasta..Soitin nkl:n äitipolille ja kysyin asiaa ja että pitäisikö mennä näytille.Sanoivat että voin tulla jos itsestä siltä tuntuu ja he tekevät sitten sen testin,mutta tosiaan kuunneltua tarinani olivat sitä mieltä ettei ole lapsivettä vaan valkovuotoa mitä kyllä itsekkin meinasin.
Sanoivat että kun/jos siellä kalvoissa reikä olisi,ja että kun se lapsivesi ei lopu kokonaan siellä kohdussa niin sitä lapsivettä tihkuisi koko ajan,eikä taukoja olisi,niin kuin itselläni kyllä on taukoja.Aion nyt odotella niitä pissatulehduksen vastauksia ja jos ei mitään hälyyttävää tule niin olen ihan rauhassa kotosalla..Ke on neuvola ja sitten siellä kysellä uudelleeen mitä tässä kannattais tehdä.Vauva kuitenkin on virkeä ja liikkuu.
No nyt laittamaan kuopusta unille ja itsekkin lepäileen..
Jemin kera " pikkukertun" rv 32+4
Oli sitten muuten pikainen käynti kun siellä oli se sijaisen sijainen! Yleensä mulla menee neuvolassa 1h-1,5h kun se on niin mukavan puhelias se oikea täti ja meillä synkkaa niin hyvin. Tämäkin sijainen oli kiva, mutta ihan sairaan pikainen kaikessa! Ei paljon turhia kysellyt.
Asiaan: HB 110 (aina vaan laskenut, joten tässä sitä nyt ollaan että aloittaako kuuri vai ei koska olo ei ole väsynyt, päinvastoin lenkkeilystä johtuen extra-enenrginen). Anemian raja on kuitenkin tämän tädin mukaan tuo 110 joten vauvaa en aio riskeerata millään tavalla. Paino oli laskenut vajaan kilon, kuten epäilinkin, porkkanat, marjat, hedelmät ja voileivät maistuvat - ei oikein muu ja lisäksi lenkkeily on varmaan tehnyt tehtävänsä. SF-mitta 31, kulkee kauniisti keski- ja yläkäyrän välissä. Verenpaine 110/60. Sydänäänet 127-136 eli matalimmat tähän saakka. Ekan kerran tuli ajatus siitä, jos sydänääniuskomuksiin on luottamista, että tulokas olisikin poika. Tajusin vasta itsekin, että olen ihan uskonut tyttöön koko ajan! Lääkäriajan sain 31.8. vasta joten ei auta kuin odotella.
Nyt lepäämään, tyttökin nukkuu.
Nazu rv33
Pahoittelen jos kerroin synnytyksestäni huonosti, minulle on tosi vaikeaa kirjoittaa aiheesta enkä silloin mieti tarkalleen meneekö nyt lauseet oikein ja missä muodossa.
Olen päättänyt että en enää ikinä puhu enkä kirjoita mitään synnytyksestäni.
Olen edelleen sitä mieltä, että mikään maailmassa ei ole sen arvoista ja että ennemmin kuolen kuin synnytän enää ikinä.
Aihe on osaltani loppuunkäsitelty enkä siihen kommentoi enää mitään.
Käykääs lukemassa TuttiTatin juttu synnytyspalstalta, noin voi käydä kelle tahansa meistä.
Toivon, että ollaan kaikki vielä loppuvuodesta elossa ja että kaikkien vauvat syntyy terveenä ja elävänä, se ei ole mikään itsestäänselvyys.
Tikrulle, kyllä, paikka oli Kuopio.
Minusta taas siellä synnyttämättömien osastolla oli aivan IHANA henkilökunta, siitä ei ole pitkä aika kun siellä olin.
-lupicaia 33+1
Kivan pitkiä pinoja nykyään. En vielä ehtinyt lukea kaikkia viestejä, jotta pystyn kirjoittamaankin jotakin. Esikoinen on siis päikkäreillä.
Imetyksestä vielä varovaisesti... Jääsydämelle kiitos, koska oikeasti mietin pitkään, että olenko unohtanut niin totaalisesti esikoisen alkukuukaudet, etten muista imetyksestä. Koska mielestäni imetysten välit olivat ihan pitkiä, kolme tuntia pääsääntöisesti. Tiheän imun kaudetkaan eivät montaa päivää kestäneet kerrallaan. Öisin yksi unipätkä oli pidempi, muuten taisi olla sitä kolmea tuntia. Kokonaisia öitä ei nukkunut ennen 11kk:n ikää, eikä unia pidentänyt pullomaito tai kiinteät.
Huoneiden vaihtelusta, ei nyt varsinaisesti huoneita olla vaihdeltu, mutta järjestelyjä uuden tulokkaan varalta ollaan tehty. Eli esikoinen on tähän mennessä nukkunut meidän välissä, niin nyt sitten kokeiltiin siirtää hänet lastensänkyyn. Kaksi yötä on nyt takana ja paremmin on mennyt, kuin olin kuvitellut. Sänky on vielä meidän makkarissa, mutta jos hyvin menee, niin siirrämme sen toiseen huoneeseenkin vielä. Suurempi ongelma taisi olla äisillä, ekana yönä nukuin tosi tosi huonosti.
Äitiä kutsutaan.
K&T&Pikku-pippuri rv 31+1
Taas uusi viikko, viimenen lomapäivä lapsilla. Ja mikä ihanaa, elokuu pian puolivälissä:)
Täällä oli puhetta JÄLKISUPISTUKSISTA: Omalta kohdaltani voin sanoo, et kolmannen synnytyksen jälkeen ne ovat olleet aivan kamalimmat!! Ekasta en tuntenut ollenkaan ja tokasta vaan lieviä. Mitäköhän kamalaa nyt on tiedossa!?? Mut se hyvä puoli siinä on, ettei ne kovimmat kivut kovin montaa päivää kestä.
Mitenköhän sais itteltä pois nämä kaikki negatiiviset ajatakset..?? Siis jos johonkin sattuu niin ajattelen aina pahinta vaihtoehtoa. Kun varmaankin nyt kaikenlaiset kolotukset ja kiristykset kuuluu raskauteen mut mä jotenkin teen kärpäsestä härkäsen.. Alkuraskauden pelkäsin keskenmenoo, vessaan pelotti mennä, et onko verta housussa (mulla oli km 7/05 rv 11+3) ja nyt sitä jotenkin pelkää ennenaikaista synnytystä. Tai, et vauvalla ei olekkaan kaikki hyvin..
No onneks ylihuomenna on neuvola, täytyy taas siellä vähän " purkautua" .
Kukas se kirjoittikaan, et verisuonet näkyy tosi selvästi - sama täällä, varsinkin tuossa rintojen yläpuolella ovat tulleet oikein kunnolla näkyviin.
(.) Eilen illalla taas työnnettiin pyllyä tuonne oikeelle ylös ja mun olo oli kaikkee muuta kuin mukava:)) Eilen oli taas vaihteeks aika kovat liitoskivut vaikka en oikein mitään tehnytkään ja lisäks vielä närästi.
Päivittäin on myös sitä repivää/vihlovaa kipua alavatsan sivuilla, onneks se ei oo kokoaikaista.
Tänään kävin ostaa kaikenlaista pikkutavaraa vauvalle (kaikista peloista huolimatta), tutit, pullot, vaipat yms.. Ovatpahan jo valmiina, kun tiedä kuinka raihnaseks tässä menee loppuajasta.
Onpahan taas valivalia mutta mukavaa maanantain jatkoo..ja tervetuloa uusille lokamasuille=)
myttynen 32+3
Tänään kävin " töissä" , siis opintojen puolesta kävin olemassa läsnä potilastutkimuksessa. Oli ihan jännää, huomenna on vielä jännempää kun joudun itse tutkimaan samaa potilasta :) Ja kääk, vielä ohjaaja sanoi että hänellä ei ole tapana olla läsnä häiritsemässä työtä... niin että jään ihan yksin tutkittavan kanssa! :o
(.) - Vauva potki ekan tunnin ajan jatkuvasti, maha heilui ja ajattelin että toivottavasti tuota tutkittavaa ei kauheasti haitannut... :) Huomasin myös että ajatukset juohtui aina vauvaan, eli vaikka oli jännä paikka niin tuli pitkiä tyhjiä hetkiä kun tämä tutkittava täytti erilaisia lomakkeita, ja silloin piti itse olla hiljaa niin aina rupesin miettimään vauvan nimeä tai synnytystä tms. Eli pidän vissiin hyvin sanaani, että rupean miettimään vauvaa kun 30 on täynnä.
NIMISTÄ pitääkin sanomani: Mulle on nyt juuttunut päähän yksi tytön nimi. Meillä oli jo tosi pitkään yksi toinen nimi, sitten keksin tämän jostain vähän samaan tyyliin kuin mies keksi esikoisen nimen. Ja nyt se tuntuu tosi kivalta. On sellainen todennäköinen uusionimi, varmaan " löytyy" uudelleen joskus 20 vuoden kulututa. Tällä hetkellä ei ole yleinen nuorilla, mutta on tuollasilla noin 60-vuotiailla hyvinkin yleinen naisen nimi. Ja minusta kauheen kaunis ja sopisi esikoisen kanssa yhteen...
Tekee melkein mieli paljastaa, mutta kun täällä käy tuttujani lukemassa meidän kuulumisia näistä lokapinoista niin en taida :) Haluan että tulee yllärinä muille.
Mutta voihan tuo asukki olla poikakin. Silloinkin on kyllä vahva ehdokas mielessä.
ESIKOISEN TAKAPAKISTA: Omaa kokemusta ei (tietenkään) vielä ole, mutta mä olen henkisesti ruvennut siihen varautumaan. Meidän 1v5kk ei vielä syö itse, tai siis motoriikka toimii ja lusikka menee hyvin suuhun, mutta kun jaksaa syödä noin kolme lusikallista ja sitten lähtee menemään niin useimmiten ruokailu päättyy siihen että minä tai mies syötetään jonkin verran. Tuossa olen varautunut, että oma syöminen loppuu vähäksi aikaa ja voipi olla että tuttipulloa pitää taas kaivaa. Potalla tyttö ei vielä käy lainkaan joten siinä ei takapakkia voi tullakaan.
Lisäksi olen ajatellut, että esikoiselle voi tulla paljon läheisyydenkaipuuta (vauva kun saa olla sylissä syömässä maitoa lähes koko ajan) ja voipa tuo haluta maistaa maitoakin. No, saa varmaan maistaakin jos haluaa, tuskin siitä tykkää niin kovasti.
Myös olen ajatellut, että hyvin todennäköinen kehitys" askel" on varmaan PAHUUDEN TEKEMINEN... siis että kun vauva saa äidin jakamattoman huomion esim. imetyksen yhteydessä, niin 1,5-vuotias lähtee vaikka kiipeämään pöydälle. Joten olen vähän yrittänyt miettiä etukäteen, että mitkä olisi sellaisia potentiaalisia pahuudentekokohteita... että mitä siedän (esim. pöydälle kiipeämisen) ja mitä en (esim. kissanhiekkalaatikon tyhjennyksen). Ja näiden jälkimmäisten tekemisen aion eliminoida jo valmiiksi. Vessanoveen laitetaan esimerkiksi portti, ettei kissanhiekkoja pääse hakemaan. Ajattelen, että parempi niin kuin sitten kiristellä väsyneenä hampaita ja huutaa lapselle (niitäkin hetkiä kun varmasti tulee).
Tässä oli jotain muutakin juttua, mutta en nyt muista enää mitä... Jatkan myöhemmin jos on tarve.
Aijoo, paitsi ENSISYNNYTTÄJILLE vinkki: Joku tuossa rv 33 mietti että vauva voi syntyä jo 3-4 viikon kuluttua. No voihan hän syntyä vaikka tänään... :) Kannattaa kyllä omasta kokemuksesta ihan ehdottomasti asennoitua, että vauva syntyy tyyliin rv 41. Jos synnytystä alkaa jo odottamalla odottaa rv 37, niin viimeiset viikot ovat hyyyyyvin pitkiä... Meidänkin tyttö syntyi siis " etuajassa" eli 39+3, mutta enpä turhaan ehtinyt tuskailla kovin pitkään!
Nyt töihin. Hyvää viikon alkua!
Coe rv 30+1
Mulla alkoi vissiin närästys, että hiphei pääsin teidän vaivasta kärsivien joukkoon. Mitäs apuja närästykseen olikaan? Auttaako vissy? Tekis kyllä mieli, mut ei kaí se vaan pahenna tätä poltetta. Renniet on tallessa edellisestä raskaudesta, mutta ei nyt heti viitsisi niihin turvautua.
Pupu: Mites sun gradu on edistynyt kesän aikana? Muistanko oikein, että sinä olet kanssa puurtanut kesän gradun kimpussa? Mulla on tällä hetkellä menossa hyvää vauhtia aineiston analyysi, mutta esim. teoria on vielä hakusessa. Kirjat on kyllä tiedossa, mutta pitäisi ehtiä ja jaksaa lukea niitä. Persus vaan puutuu aika nopeesti, niin täällä yliopistolla istuminen on yhtä tuskaa, mutta kotikoneella se on vielä kamalampaa.
Mitäs vielä... Että kun on huono ja lyhyt muisti! Ainakin fiikunalle piti toivottaa jaksuja kuumeisen pojan kanssa olemiseen!
Niin, tuosta vauvan imetyksestä ja esikon pahanteosta samaan aikaan. Muakin kyllä pelottaa tuo ja olen aika varma, että näin tulee käymään. Meillä neiti kyllä nykyäänkin tietää, millä äidin huomion saa kiinnitettyä. Meillähän on tässä reilun kuukauden ajan ollut käytössä jäähy esim. lyömisestä tai muusta " pahanteosta" . Tää on ollut aika toimiva konsepti ja monesti pelkkä kysymys " haluatko jäähylle" auttaa ja neiti tajuaa lopettaa tottelemattomuudet. Täytyy sitten vaan sanoa, että joudut heti jäähylle kun vauva on syönyt. Toivotaan, että tämä toimisi tai muuten olen pulassa... Onneksi neiti ymmärtää jo hyvin asioita, et selittelykin riittää, ainakin joskus.
Jeps, mutta nyt taustalle.
S-I
Kun mulla on siis ihan koko ajan ihan JÄRKYTTÄVÄ NÄLKÄ. Ihan jatkuvasti vaivaa, nyt alkaa jo hävettää ja todellakin huomaa että muut (anoppi ja mies) ei syö yhtään niin paljon.
Koko raskauden ajan oon kuitenkin syönyt ihan normaalisti niin yritän nyt sitten vakuutella itselleni, että tää johtuu siitä että vauva kasvaa ja mä sitten syön kun kerran haluaa... yritän valkata omppuja ja banaaneja ja porkkanoita, mutta useimmiten tähän nälkään vielä liittyy hirveä ENERGIANHIMO, siis pitäis syödä oikein kaloripaukkuja. Nytkin koko ajan tekee mieli suklaakeksejä, joita ei (onneksi!) ole lähimaillakaan.
Laskeskelin kyllä että jos vauva kasvaa 200 g viikossa niin sehän on jotain 1300 kcal, ja sitten vielä kaikki se energia jonka hän käyttää, niin kai sitä ihan kohtalaisesti jo päivittäin meneekin " mulla" energiaa enemmän kuin normaalisti. Ehkä jopa 400 kcal päivittäin enemmän? Oisko jollain faktaa tästä aiheesta? Muistan itse vaan sen, että puoliväliin raskautta riittää omena päivässä enemmän. Enäähän se nyt ei millään voi pitää paikkaansa.
NÄRÄSTYKSESTÄ IIRIKSELLE: Sekoita kahvikupilliseen vettä teelusikallinen ruokasoodaa ja kippaa se. AUTTAA! On paras närästyslääke jota kuunaan olen kokeillut, jouduin siihen turvautumaan alkuraskaudessa kun ei ollut mitään Rennieitä... mutta oli siis ehdottoman hyvä apu närästykseen enkä enää kyllä viitsi närästyslääkettä ostaakaan.
Nyt taas töihin. Oon ihan karmivan väsynyt, mutta aion saada sen menemään ohi työnteolla!
Coe
Tänään ois taas neuvola, edellisestä vajaa viikko aikaa. Mutta on tosiaan vasta klo 15.30 eli päivä aikaa touhuta kaikke sitä ennen. saan nyt kai sen lääkäriajan, toivottavasti sattus joku ihan pätevä sellainen, niistäkun ei ikinä tiedä.
Nazulle (ja miksei muillekin) vielä tuosta imetyksestä: Juu, en minäkään mihinkään reissuihin syöttöjen välillä yksin kaipaa, vaan tarkoitin lähinnä kaupassa käyntiä lasten kans, ulkoilua lasten kans, kotihommia jne. Ja itse taas en ole ikinä ymmärtänyt mitä haittaa vois olla siitä, että vauva saa kerralla mahansa täyteen ja on sitten sen kolmisen tuntia tyytyväinen. Samoin monesti olen lukenut imettäjiltä, että on luonnotonta, jos ihan pieni vauva nukkuu yöllä pitkään heräämättä. Meillä on 2 ensimmäistä nukkuneet täydet yöt (8-10t) heräämättä n. 6 vkon ikäisestä lähtien ja kuopus alkoi nukkua myös alle 3kk iässä enkä todellakaan ymmärrä mitä haittaa siitä vauvalle vois olla. Ainakin meillä ovat olleet tosi tyytyväisiä vauvoja. Ja sillä " imetysintoilijalla" en tarkoittanut ketään teistä lokamasuista vaan esim. törmäsin yhteen sellaiseen aikanaan tammiksissa-05. Silloin kirjoitin imetyksen ja mahakipujen yhteydestä tuon kuopuksen kans niin hän esim. sanoi jotta jos en kestä vauvan mahaitkuja niin kannattas kasvaa aikuiseksi ennenkuin lapsia hankkii.. eli jäin silloin ihmettelemään miksi olisi ollut parempi itkettää lasta turhaan, kun asia korjaantui niin pienellä jutulla kuin tissin vaihtamisella pulloon :D
No, yhtäkaikki tosiaan mun suvussa (äidin puolella) ei oo ketään, joka olisi imettänyt paria kuukautta pidempään ja sekin varmasti vaikuttaa tähän mun suhtautumiseen. Nämä on niin " makuasioita" . Esim minua ei tosiaankaan haittaa yhtään, vaikka näkisin jonkun imettävän vauvaansa missä vaan, mutta itse en ikinä osais alkaa imettämään ns. julkisilla paikoilla kuten vaikka kaupassa, leikkipuistossa jne.
Meilläkin mies jää isyyslomalle heti kun vauva syntyy, mutta on vaan 2 vkoa ja sen jälkeen pyöritän koko arkisirkuksen yksin. Ja kun on koululaisen ja vauvan lisäksi 3-v ja alle 2-v talossa niin luulen, että meillä yritetään saada mahdollisimman pian säännöllinen päivärytmi aikaiseksi.
(.) Poitsulla taitaa käydä pikkuhiljaa mahayksiö ahtaaksi, kun on alkanut liikkeet pienentymään. Vielä pari vkoa sitten mylläsi miten sattuu, nyt on enempi venyttelyä, käsillä hästäämistä ja pyllyn punkeamista tuohon ylös. Olo on yhä vain aivan vaivaton, saa nähdä kauanko tätä autuutta jatkuu.
Jälkisupistuksista vielä: Kukahan se kyseli kipulääkkeistä.. No, minä sain viimeksi pelkästään Litalginia ja se ei oikein ollu hyvä. Vaikutus kun kesti n. tunnin ja sitä sai ottaa 3 x päivässä. Au prkle, että se imettäminen sattui aina ennen kuin sai seuraavan napin! Niin ja siinä oli vielä joku aikaraja, mikä piti kulua synnytyksestä ennenkuin sai ekan ottaa, olikohan jotain 6 tuntia vai.. Voi vitalis, mitä enempi minä taas muistelen niitä jälkisuppareita niin sitä vähemmän haluttaa synnyttämään. Nyt aion pyytää ihan reilusti 600mg Buranaa, se kuulemma auttaa paremmin.
Polikliinisesta synnytyksestä: Voi, kun unohdin jo kuka se eilen kirjoitti että haluis kotiin heti synnytyksen jälkeen?? Täällä toinen samaa toivova! Inhoan sitä sairaalassa oloa monestakin syystä ja tosiaan haluaisin samalle päivälle kotiin. Itselläni voi vaan jäädä siitä kiinni, että esikoinen aikanaan kellastui.. Vaikkakin olen 95% varma, että kellastuminen johtui ruuan puutteesta, mutta silti. Th antoi kerran mulle listan, että mitkä asiat pitää toteutua, jotta polikliininen synnytys on mahdollinen ja tosiaan yks ehto on, että aiemmat lapset ei oo kellastuneet. Toisaalta yks kätilö sanoi, että voi sen puolesta lähteä, jos sitten 2vrk:n (+tarvittaessa vielä sitä seuraavana päivänä) käy mittauttamassa arvot. Eli saa nyt nähdä. Eipä siihen kuole vaikka pari päivää joutuuki siellä makaamaan, mutta mielummin siis tulisin heti kotiin.
Jeps, mutta nyt on nälkä joten hipsin syömään.. Toivottavasti nyt käydään tuosta imettämisestä ja synnyttämisestä keskustelua hyvässä hengessä ettei päästä taas aihevapaalle :DDD
Mianni 30+2
P.S. Ajatelkaapas, 2kk:n päästä meistä jo tosi monella on vauva maailmassa :))