Onko joku korkeakoulutettu oikeasti löytänyt työkokeilun kautta työpaikan?
Kysyn koska toisessa ketjussa kovasti työkokeilua ehdotettiin traumataustan takia katkonainen työuran omaavalle ja keski-ikää lähestyvällä.
Omakohtaista kokemusta on ja minusta työkokeilu oli ihan totaalinen kusetus. Ihan minimikorvauksella saivat työntekijän tekemään hommat, joita kukaan muu ei halunnut tehdä (laskujen skannaus, arkistointi, kahviautomaatin täyttö, asiakaspalvelu). Vastaavaa työtä olin tehnyt jo lukioiässä ja tietysti ilman mitään koulutusta. Hakivat hommaan markkinoinnin alalta ylemmän korkeakoulututkinnon suorittanutta.
Minulle oli ihan kylmäävä kokemus ja jälkikäteen oli todella vaikeaa perustella uusille työnantajille sitä, miksi moiseen hommaan olin ryhtynyt. Itsetunnon päälle kävi myös todella rankasti.
Kommentit (5)
Tilastojen siivoamista se on. Itse sain kovasti kehuja ja loistavaa palautetta, mutta palkata ei tietenkään voitu edes pariksi kuukaudeksi.
Nyt teen siivoustyötä ihan tuntipalkan edestä, ja olen tästä paikasta niin kiitollinen.
No minulla se on muuttunut pari kertaa palkkatuetuksi työksi, mutta tästäkin on sovittu etukäteen. Sitten se on finito. Viimeisimmässä tapauksessa oli rekrykieltokin menossa.
Oma työkokeiluni oli totaalista ajanhukkaa, ja kadun, että menetin kaksi kuukautta elämästäni siellä. Eräs nykyinen työkaverini kylläkin päätyi työhönsä työkokeilun kautta, mutta siitä on monta vuotta aikaa.
Itse lukeudun noihin yksisarvisiin.
Valmistuin amkista viitisen vuotta sitten, ICT-alan opinnot; olin valmistumisen jälkeen noin 10 kk työttömänä, kunnes sain kutsun työhaastatteluun. Haastattelun aikana kävi ilmi, että halusivatkin ottaa minut työkokeiluun, kun "oli tuota työttömyyttäkin ehtinyt jo olla".
En pitänyt tilanteesta, mutta toimenkuva ja kokemus kiinnostivat, joten suostuin. Kokeilu oli täyspitkä, eli 6kk ja 40 tuntia viikossa.
Kokeilun jälkeen sanottiin, että minut halutaan pitää talossa, mutta kuitenkin ensin vielä tarjottiin vuoden määräaikaisuutta, koeajalla tietenkin. Suostuin tuohonkin.
Lopulta palkkasivat vakituiseksi, mutta oli kyllä sellaista viimeiseen asti venkoilua firman puolelta, että oksat pois.
Voin vain kuvitella, miten räikeästi järjestelmää hyväksikäytetään muualla.
Ei kai työkokeilun ole tarkoituskaan muuttua työpaikaksi. Ainoastaan tarjota kuva, mitä se työ silläkin alalla oikeasti on.