Voiko aivotärähdys tulla näin pienestä?
Löin takaraivon aika kovalla vauhdilla auki olevaan astiakaapin oveen kun nousin tiskikoneelta. Kyllä se sattui aika lailla, mutta nyt on eilisestä asti ollut sekava olo, yöllä kuvittelin kaikenlaista, oli vaikea kirjoittaa tai edes pitää puhelinta kädessä. Nyt oikea korva on kipeä enkä kuule kunnolla. Pitääkö lähteä lääkäriin?
Kommentit (3)
Ainakin soittaisin terveyskeskuksen terveydenhoitajalle tai muuhun sellaiseen palvelunumeroon.
Aivotärähdys riippuu siitä kuinka kovaa löit sen pään. Tarkkaile oireita ja soita sinne terkkarille, jos oireita on ja ne pahenee.
Voi hyvinkin olla aivotärähdys. Käytätkö verta ohentavia lääkkeitä kuten Marevania? Onko joku seuranasi? Seuranta 24h ja yöllä herättely tunnin välein. Särkyyn voit ottaa parasetamolia. Jos lääkityksestä huolimatta pahevaa särkyä, rajua oksentelua, puheen puuroutumista, näköhäiriöitä, muistikatkoksia, raajojen puolieroja tai kasvojen epäsymmetriaa soitto 112.
Up, onko tää vakavaa!