Mistä ostatte laadukkaat kylpy-ja käsipyyhkeet?
Vaatimuksina vuosien kestävyys, pehmeys ja estetiikka (kivat värit). Ihan mahdotonta löytää! Auttakaa.
Kommentit (27)
Vierailija kirjoitti:
Pentik, pysyneet parhaiten hyvänä
Kiitos vinkistä! Tutustun kyllä.
Ap
Minä olen ostanut näitä https://www.luinliving.com/fi/tuote-osasto/kodin-sisustus/pyyhkeet/?gcl…
Stokkalta ja sokokselta. En ole aikoihin nähnyt näin pehmeitä.
Ikea. Oikeasti (ykköskohta täyttyy).
En tiedä ihmisoikeuksista, mutta meillä vaihtui koronavuoden kotipanostuksen myötä kotiin Luin livinin pyyhkeet, pysyvät pehmeinä ja imukykyisinä.
Minulla on äidin kutomat, pellavaiset.
Vierailija kirjoitti:
Lapuan Kankurit
Ne ei ole pehmeyttä nähneetkään. Kuten ei Ikeakaan.
Stockmannilta olen ainakin löytänyt hyviä. Esim. Lexingtonin pyyhkeet ovat laadukkaita, mutta varsin ylihintaisia. Onneksi olen saanut niitä lahjaksi, niin ei ole tarvinnut itse ostaa. :D
Finlaysonin pyyhkeistä suosittelen pysymään kaukana. Ainakin oman kokemukseni mukaan ko. merkin käsipyyhkeet ovat silmäpaoilla jo ennen ensimmäistä pesua.
Mistä vaan, jossa myydään sellaista tavaraa jossa hinta ja laatu kohtaan.
Mitään halpamaiden pilkkahinnalla myytävä kylpypyyhkeitä ei koskaan kannata ostaa.
Tulee ottaa huomioon pyyhkeen kuivaus ominaisuudet märälle, juuri suihkusta tullessa ja saunan jälkeen.
Huomioida pitää myös se, miten pyyhkeet säilyttävät värinsa 60 asteen ja sitä korkeammassa lämmössa. Ainakin itselleni on kylpypyyhkeisen valinnassa ykkös prioriteetti se, miten hyvin ja perusteellisesti pyyhe kuivaa minut suihkun jälkeen.
Laadusta pitää aina maksaa aina enemmän, tämä on totuus joka ei muutu miksikään, sanoipa kuka tahansa, mitä tahansa. Halpapyyhkeet ovat aina olleet p#rseestä ja tuleva edelleen olemaan. Eikä mulla sitten muuata ollukaan, tän keskiviikko illan pyyhe keskusteluun.
Vankka kokemus ainoastaan.
Itse olen tykännyt Himlan pyyhkeistä, samoin Lapuan Kankureiden. Lapuan kankureiden tuotteet on pellavaa, joten jos hakee pehmoista ja paksua frooteeta, ei nämä ole oikea valinta. Samoin ainakin meidän Hinmlan pyyhkeissä on pieni osa pellavaa mukana joten niissäkään tuntuma ei ole täysinperinteinen frotee. Itse olen tykännyt kovasti.
Vierailija kirjoitti:
Stockmannilta olen ainakin löytänyt hyviä. Esim. Lexingtonin pyyhkeet ovat laadukkaita, mutta varsin ylihintaisia. Onneksi olen saanut niitä lahjaksi, niin ei ole tarvinnut itse ostaa. :D
Finlaysonin pyyhkeistä suosittelen pysymään kaukana. Ainakin oman kokemukseni mukaan ko. merkin käsipyyhkeet ovat silmäpaoilla jo ennen ensimmäistä pesua.
Meillä oli vanhat Finlaysoinin pyyhkeet ja ihan oikeasti 20 vuotta samat. Hyvänä pysyneet (ehkä hieman vinot nykyään). Nykyään ei ole samaa tasoa, valitettavasti. Siksipä kyselenkin uusia vaihtoehtoja.
Ja kyllä, käytämme lakanat ja pyyhkeet ihan loppuun asti :D
Ap
Marimekon Kaksi raitaa -pyyhkeet on pysyneet vuosia hyvinä, nää on omat lempparit ja mielestäni pehmeämpää kuin Pentikin.
Vierailija kirjoitti:
Ja vielä jos olisi vastuullinen valmistaja (ekologisuus, ihmisoikeudet, suomalaisuus)
Ap
Jospa saisi vielä sellaisia, jotka ei eritä pölyä kylppäriin.
Tekeekös Finlayson vielä pyyhkeitä?
Mikä tahansa laatumerkki luonnonmateriaaleista tehtynä, löytyy ihan Citymarketeista ja Prismoista ym. peruskaupoista. Löytyy tosi paljon jo mm. eettistä ja kestävän kehityksen puuvillaa ihan normihinnoillakin.
Hamam-pyyhkeet, en muita enää kylpypyyhkeeksi kelpuuta. Käsipyyhkeiden ostoa ei tarvitse tässä elämässä miettiä. 80-luvun Finlaysonit eivät ole menneet miksikään.
Ja vielä jos olisi vastuullinen valmistaja (ekologisuus, ihmisoikeudet, suomalaisuus)
Ap