Kun ei voi tehdä mitään elämäänsä parantaakseen
"Opiskele ja tee työtä" No, eipä pääse mihinkään työhön eikä opiskelemaankaan.
Mitä sitten pitäisi tehdä? Jotain maksullisia korkeakoulukursseja voi joo käydä vaikka kotoa käsin mutta mitä niistä hyötyy? Mä en hyötyisi mitään kun amikseen hakiessa niistä ei mitään lisäpisteitä saa ja en halua lähteä korkeakouluopintoihin.
Kommentit (6)
Kannattaa kerrata esim. ruotsia ja englantia. Hyödyt niistä amiksessakin niin että ammatiin liittyvät kieliopinnot kulkevat helposti. Tee kertausta itseäsi kiinnostavalla tavalla; lue kirjoja englanniksi tai katso ruotsalaisia elokuvia/sarjoja.
Kai johonkin pääset opiskelemaan, katsele netistä mihin alalle olisi helpoin päästä? Ja tietysti voit henkisesti kehittää itseäsi, kohtaa pelkojasi ym. :)
Eipä tässä voi tehdä mitään elämän parantamiseksi. Se ainoa mitä olisi todellista iloa on laitonta. Pitäs vaan olla välittämättä typerästä laista kuten kaninkolon asiakkaat.
Nyt on todella vaikeaa aikaa, muttä tämä on ohimenevää. Pidä hyvää huolta itsestäsi: pidä vuorokausirytmi normaalina, syö terveellisesti, liiku sopivasti. Lue sitä mistä olet kiinnostunut. Jos kiinnostaa, voit esim. opetella jonkin uuden kielen alkeet.