Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puolustelen kissani ylipainoa kuin sairaalloisesti ylipainoisen lapsen vanhempi lastaan

Vierailija
27.02.2021 |

Toinen kissani on tosi lihava. Tosi lihava. Painoa on kaksi kiloa liikaa, kun taas veljensä on aivan sopivan kokoinen ja suorastaan hoikka. Ero on huomattava.

Läheiset alkoivat huomata kissan ylipainon ennen minua (kuinkas muutenkaan). He kyselivät, ja minä vastasin, että ei tässä mitään ole tapahtumassa. ”Se on keski-ikäinen kollikissa, ihan normaalia!”

Nyt kun kiloja on pari liikaa ja muutamien epäonnistuneiden dieettiyritysten jälkeen huomaan väittäväni, että kissa ei vaan laihdu. Että se syö saman verran kuin veljensä. Ja leikkii yhtä paljon. Että ei vaan laihdu.

Tänään itse asiassa sanoin, että ”sillä on aineenvaihduntaongelma”.

Oletteko muut huomanneet itsessänne vastaavaa käytöstä..?

Voiko tätä verrata vanhempiin, jotka puolustavat rakkaita lapsiaan, koska eivät halua nähdä vikaa itsessään?

Koska siitähän tässä on kyse. Maanantaina soitto eläinlääkäriin ja kysymään neuvoja kissadieettiin.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kevyempää ruokaa

Vierailija
2/4 |
27.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kevyempää ruokaa

Kiitos neuvosta. Tulisiko minun antaa kevyempää ruokaa molemmille, eli myös hoikalle velipojalle? Ihan vain koska ovat koko elämänsä syöneet vierekkäin.

Vai annanko eri ruoat ja vaihdan pullean kissan ruokapaikan toiseen huoneeseen..?

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kissan laihdutus on kyllä pitkä projekti ja vaatii sitoutumista, mutta loppujen lopuksi on kissan parhaaksi. Oma kissani laihtui n. 1.5 kg, tarkasti mittasin ruoan joka päivän ja enempää ei saanut. Jos sai joskus herkkuja, ne vähennettiin ruoista. Mutta eikun laihdutuskuurille vaan, ylipaino on lemmikeille(kin) pahasta.

Vierailija
4/4 |
27.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on sikäli samanlainen tilanne, että mulla on 2 kissaa ja toinen on ollut aina liian laiha, toinen aina vähän punkero. Sen punkeron kohdalla lääkäri sanoi jo pentuna, että tästä kissasta huomaa sillä olevan riski lihomiseen, että pitää olla tarkkana. Sitten taas tuon laiheliinin kanssa juoksin tutkimuksissa sen ollessa nuori, koska pelkäsin sillä olevan joku sairaus kun on niin luuviulu. Mitään ei löytynyt.

Noh, kissat on nyt laiheliini 10v ja pullukka 6v. Molemmille syötän täysin samoja ruokia, en koskaan anna mitään lihottavaa. Se vaan kun tuon laiheliinin takia tekisi mieli antaa joskus jotain lihottavaa koska varsinkin nyt vanhetessaan se alkaa olla jopa häiritsevän hintelä. Onneksi voin antaa sille munankeltuaista koska tuo paksukainen ei niistä tykkää. 

Oletettavasti tuo paksumpi katti vaan syö määrällisesti enemmän. Siksi ostan kevytpapanoita, mutta sitten taas tuon luuviulun takia tuntuu hölmöltä ostaa sellaisia. Että tällaista tää on. Sinänsä lohduttavaa huomata, että jopa eläimilläkin on samoja ongelmia kuin ihmisillä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kaksi