Noniin mitä turvallista puuhaa nuorille talvilomalla pkseudulla.
Siis koronaturvallista. Loma olisi ja muuntovirus leviää leviämistään, mitäs täällä pkseudulla nyt voisi keksiä lapsille 10-15 mukavaa puuhaa? Vettä sataa, ja ilma on tänään ankea. Mihinkään sisätiloihin ei uskalla mennä. Uskaltaakohan kaverikyläilyjäkään sallia....
Kommentit (16)
Suonensisäiset ja veitsihippa. Ai niin, sehän onkin sitä normaalia muutenkin.
Teemapäivä, pukeutukaa koko perhe vaikkapa Star wars-hahmoiksi ja katsokaa leffoja.
Opetelkaa tekemään tai askartelemaan jotain ihan uutta. Vaikka paperia! Ohjeet löytyy netistä.
Skype-treffit kaverien kanssa.
Jumpatkaa yhdessä, Youtubesta löytyy hyviä jumppavideoita vaikka hakusanoilla low ipact cardio workout.
Tehkää ihohoitoja: jalkakylpy, raspaus, niskahieronta, kasvonaamio onnistuvat vaikka ihan keittiöstä löytyvillä aineksilla, suolalla, oliiviöljyllä ja hunajalla!
Tehkää hyvää, uudenlaista ruokaa.
Ja kun sää kohenee, voitte taas ulkoillakin. Mennä vaikka luistelemaan.
- Kokeilkaa yhdessä uusia ruokareseptejä. Jokainen lapsi saa vuoropäivinä valita reseptin tai jos ei osaa niin tarkasti valita, pääraaka-aineen, tai sitten voi halutessaan myös päättää, että kokkaatte hänen tämänhetkistä lempiruokaansa. Tehkää tämä ”jalustalle nostaen” ja syödessä jutelkaa ruoasta: mistä siinä pidätte tai ette pidä, miksi, sopisiko tämä uudeksi perheen arkiruoaksi, jne.
- Pelatkaa lautapelejä. Moni nuori sisimmissään tykkää sellaisesta, vaikkei ääneen sanoisi.
- Kaipaavatko kaapit tms. siivoamista? Ehdota nuorille diiliä, että puolikkaan / yhden / kaksi päivää siivoavat, ja saavat palkinnoksi valita esim. nettikaupasta kukin yhden uuden vähän arvokkaamman vaatteen tms. Jos eivät kaikki innostu, voi joku / osa innostua. Hyöty ja huvi yhdistyvät.
- Keksikää ”haastekisa”; jokainen saa vuorollaan keksiä haasteen toisille. Voisi liittyä esim. terveyteen, ihonhoitoon, tms. tai sitten että vaikkapa tekee toisille jotain kivaa.
- Täällä jo mainitut ihohemmottelut ym. keittiön antimia käyttäen, netistä löytyy paljon ihokuorinta-, naamio- ym. ohjeita ihan oliiviöljystä, jogurtista ym. tehden.
- Jokainen vuorollaan antaa toiselle esim. hartiahieronnan tai jalkakylvyn tms.
- Pyydät nuoria valmstamaan ja harjoittelemaan oman tanssi-, temppu- tms. koreografian. Esitys on loman lopuksi. Järjestätte juhlavan katsomon, lopuksi herkkuja tms. Tilaisuuden voisi myös vaikka videoida / striimata ja lähettää vaikka lasten kummeille?
Tämmöisiä tuli äkkiseltään mieleen. Lisääkin voisin keksiä, jos saisin tietää esim. minkä tyylisistä asioista lapsesi tykkäävät.
Mukavaa lomaa 😊
Terveisin Kummi viidelle
Kummi viidelle jatkaa:
Askartele nuorille tai askarrelkaa ja idoikaa yhdessä ”hiihtolomabingo”pohjat. Siihen voisi tulla esim.
- Oma herkkuhetki omassa rauhassa
- Ulkoilu väh. 30min. x X
- Sisaruksen ilahduttaminen jollakin tavalla
- Puhelu / videopuhelu esim. kummille, serkulle tms.
- Yökyläilyn ideointi kaverin kanssa; jos ei toteutus onnistu vielä, sitten kun onnistuu
- Jotain edellisessä viestissä mainitsemiani
Tms.; ehkä hoksasit jutun jujun? Kaikki saisivat tehdä jotain omia kivoja juttuja / hemmotteluita, mutta hommaan kuuluisi myös toisen ilahduttaminen
Siis ei mitään, pitää tuijottaa samoja seiniä kuin arkenakin mutta vaan enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Saitko vinkkejä, ap?
Sain vinkkejä, mutta enpä tiedä menestyksestä. Kaikki kaverit on kuulemma lomamatkoilla, Lapissa laskettelemassa jne... ja mä ehdotan et hei laitetaan me jugurttia naamaan. :D -ap
Finkino on alkanut myymään yksityistilaisuuksia
Ulkoilua vaikka sataa niin kävelyretki tekee hyvää.
Kirjakauppaan ostamaan lomalukemista.
Uusi pleikkari peli.
Noutoruokaa ja karkkipäivä vähän useammin lomilla.
Kokeillaan jotain uutta harrastusta tai sellaista mistä jo ennestään pitää, luistelua, lumikenkäilyä, läskipyöräilyä yms. ulkona on turvallista.
Voi luoja kun joillain on todellakin VAIKEAA, jos ei uskalla niin olkaa sisällä, ihan sama. teitä varten on rokotteet, ottakaa monta annosta.
Lukekaa yhdessä SDP:n, Vihreiden, Vasemmiston ja Kepun hallitusohjelmaa. Hupia kuulijoille vauvasta vaariin!
Jos tylsää niin älä ainakaan pihistele kaljassa ja tupakissa. Nyt on teineillä loma ja ööliä kuluu.
Puhaltakaa koko perheen voimin ilmapalloja kondoomeista. Tulee hoidettua valistuskin samalla.
Miksi pitää keksiä lapsille ohjelmaa? Anna niiden keksiä ohjelmaa! Tekee hyvää vaan, että lapsikin osaa keksiä jotain tekemistä itsenäisesti.
Nettiyhteydet poikki, saat ainakin säpinää tylsään päivään.