Digin ja kaiken sähköistämisen varjopuolet
Moni kuvittelee virheellisesti, ettei netin käytöstä ei ole minkäänlaista haittaa ympäristölle.
Kaikki halutaan nykyään nettiin, sähköiseksi ja sähköllä toimivaksi. Miettiikö kukaan, mistä saadaan sähkö tähän kaikkeen, varsinkin kun siirtoverkostot on myyty ulkomaisille yhtiöille, joiden voitot valuvat medialähteiden mukaan veroparatiiseihin? Siirron kuluttajahinnat ovat jo moninkertaisia sähkön hintaan verrattuna.
Entä käyttöturvallisuus, luotettavuus ja mahdolliset terveyshaitat? Sähkölaitteet ovat alttiita toimintahäiriöille sään, mm. kovien pakkasten ja monien muiden tekijöiden seurauksena. Älylaitteet ja näytöt puolestaan voivat tutkimusten mukaan aiheuttaa silmäongelmia ja ihon solumuutoksia. Kosmetiikkayhtiöt ovat jo alkaneet myydä siniseltä valolta suojaavia ihovoiteita.
"Internet kuluttaa arvioiden mukaan enemmän luonnonvaroja ja tuottaa enemmän päästöjä kuin kansainvälinen lentoliikenne."
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/d91450c7-99cd-4b9d-90c6-0c390d2b…
Kommentit (8)
Nautin netin käytöstä ja viis veisaan päästöistä. Kerranhan sitä vaan täällä eletään. Hahahah!
Mistäs sitä ihovoidetta saa? Kissavideot siis jätetään pois ja harkintaa. Selvä.
Vierailija kirjoitti:
Nautin netin käytöstä ja viis veisaan päästöistä. Kerranhan sitä vaan täällä eletään. Hahahah!
Siinäpä nautit. Se ei silti tee tästä kaikesta ekologisesti kestävää. Eikö yksi iso perustelu tälle kaikelle ole ollut ympäristösyyt?
En ymmärrä miten ihmiset uskaltaa ottaa elektronisia lukkoja ja erilaisia appeja, joilla hallitaan kaikkea kotona. Entä jos ne vaan lakkaa toimimasta tai hakkeroidaan?
Joka taloon jossa olen asunut viime vuosina on tullut iloq ja niidenkin kanssa on ollut ongelmia.
Yksi vähänkin isompi virtapiikki, suurehko onnettomuus tms. vastaavaa. Kyllä internetinkin alas saa. Ja yksi pidempi sähkökatkos vaikka puoleen Suomeen saa jo monen itkemään.
Varautuminen!!!
Vierailija kirjoitti:
Yksi vähänkin isompi virtapiikki, suurehko onnettomuus tms. vastaavaa. Kyllä internetinkin alas saa. Ja yksi pidempi sähkökatkos vaikka puoleen Suomeen saa jo monen itkemään.
Varautuminen!!!
Aivan. Ja tämäkään ei ole katastrofi, jos laitteiden määrä rajallinen.
Mutta jos KAIKKI toimii sähköllä ja netin kautta, se on. Ihmiset ei pääse edes koteihin sisälle eikä autot liiku sitten enää.
Up