Mitä jos omista lapsista kukaan ei hanki lapsia ja sukupuu päättyy siihen? Harmittaako?
Omat lapset alkaa olla jo sen ikäisiä että lapsia pitäisi alkaa joo kiireellä tekemään, mutta yksikään ei ole vielä edes parisuhteessa. Pelottaa että lapsenlapset jää saamatta ja suku päättyy siihen. Mitä voin tehdä?
Kommentit (33)
Ei meidän suku niin erinomainen ole, että maailma jotain menettää jos tämä sammuu. Minulla on kaksi lasta ja on ihan ok jos kumpikaan ei lapsia hanki. En usko, että edes olisin mitenkään erityisen hyvä mummi.
Ei kai kukaan tee lapsia vain sen takia että suku jatkuu? Niitä tehdään siksi, koska niitä halutaan kasvattaa ja olla niiden kanssa jne.
Kumpikaan lapsistani ei aio hankkia lapsia ja mulle se on ihan ok. Heidän elämänsä, heidän valintansa.
Kyllä se varmaan vähän harmittaisi, mutta minkäs minä sille voisin. Jokaisen pitää seurata täällä omaa polkuaan.
Tulee muuttumaan geneettisesti ohjatuksi jo tällä vuosisadalla ettei ole niin väliä.
Vierailija kirjoitti:
Ei meidän suku niin erinomainen ole, että maailma jotain menettää jos tämä sammuu. Minulla on kaksi lasta ja on ihan ok jos kumpikaan ei lapsia hanki. En usko, että edes olisin mitenkään erityisen hyvä mummi.
Niin, jos asenne on jo valmiiksi tuo, niin tuskin olisitkaan hyvä mummi. Nykyinen mummojen sukupolvi on mielestäni harvinaisen itsekästä laatua.
Viidenkymmenen vuoden päästä maapallon tila voi olla jo sellainen, että ihmisten elämä täällä on pelkkää kärsimystä. Miksi siis tehdä jälkeläisiä kärsimään?
Vierailija kirjoitti:
Ei meidän suku niin erinomainen ole, että maailma jotain menettää jos tämä sammuu. Minulla on kaksi lasta ja on ihan ok jos kumpikaan ei lapsia hanki. En usko, että edes olisin mitenkään erityisen hyvä mummi.
Muuten samat ajatukset, mutta uskoisin olevani sellainen ihan kiva mummi, mutta en sellainen koko ajan arjessa läsnä. En kaipaa mummoksi tulemista, mutta jos tulee lapsenlapsia, se on ok. Meilläkin lapset lähentelee 30 vuotta, eikä kummallakaan ole koskaan edes tietääkseni ollut mitään vakinaista parisuhdetta.
Mua ei sukupuun sammuminen haittaa yhtään, mutta tykkäisin kyllä seurata pikkusöpöliinien varttumista. Rakastan niin omiakin lapsiani :)
Vierailija kirjoitti:
Ei kai kukaan tee lapsia vain sen takia että suku jatkuu? Niitä tehdään siksi, koska niitä halutaan kasvattaa ja olla niiden kanssa jne.
Ai eikö niitä tehdäkään siksi, että halutaan epäitsekkäästi synnyttää veronmaksajia Suomeen? Ja olla epäitsekkäitä ja huomaavaisia vanhempia.
Näen suvun laajempana. Suku jatkuu kuitenkin. Ei harmita. Puista katkee välillä oksia, välillä versoo uusia oksia ja puita.
Ei harmita yhtään. Jokaisella on vain yksi elämä ja jokaisella on vapaus päättää, miten sen haluaa elää.
Minä halusin hankkia lapsia, koska pidän lapsista. Lisäksi biologinen kello alkoi huutaa noin 26-vuotiaana. Näin jopa unia vauvoista. Eihän kaikille tule samanlaisia reaktioita, eikä lapsia pitäisi hankkiakaan, jos ei ole kykenevä olemaan hyvä vanhempi.
Minun esikoiseni on nyt 20-vuotias, eikä hän ole osoittanut minkäänlaisia haluja seurustella, saati sitten hankkia perhettä. Ajattelen itse näin, että ehkä hän myöhemmin kiinnostuu perheen perustamisesta. Jos ei kiinnostu, niin ei haittaa minua.
Olen vain tyytyväinen etteivät heitä elämäänsä hukkaan.
Oi v**tu näitä suvun säilyttäjiä, ihan kuin jotain kuninkaallista kermaa stna. Huh huh vaan, että terve. S**t*na käy hakee Venäjältä pari katulasta sukus jatkoks, sopii hyvin.
Kyllä se vähän harmittaa. Olisi ihanaa hoitaa lapsenlapsia ja viettää aikaa heidän kanssaan, mutta suurin syy harmitukseen olisi se, että lapsettomana omat lapseni jäisivät paitsi siitä onnesta mitä omasta perheestä ja lapsista saa.
Itse olin pitkään vapaaehtoisesti lapseton, ja ajattelin etten koskaan haluakaan lapsia. Sitten kuitenkin aloin epäröidä, ja päätimme yrittää lisääntyä. Se on ollut ylivoimaisesti paras päätös elämässäni, lapset on tuoneet elämääni niin paljon hyviä asioita, onnea, rakkautta ja merkitystä etten olisi sitä voinut kuvitellakaan etukäteen. Haluaisin, että itselleni rakkaimmat ihmiset, eli lapseni saisivat kokea saman. Samoin toivon, että lapseni löytäisivät hyvät, kunnolliset ja sopivat puolisot, joiden kanssa olisivat onnellisia.
Tiedän kyllä, että jokainen on oikeutettu päättämään omista asioistaan enkä aio painostaa lapsiani.
Aika monet vasemmistolaiset suvut sammuvat :) Tulevaisuus näyttää valoisalta porvarissukujen vesoille, kun ei ole enää vasemmistolaisia häiriötekijöitä riesana.
Ei haittaa. Hyvä vaan. Ei olisi itsekään pitänyt hankkia yhtään. Nuorena, ja naiivina sitä vain meni omien vanhempien linjalla. Onneksi en ole ikäloppu, kun nuorempi muuttaa omilleen. Kun vapaus vihdoin koittaa, ei kiinnosta yhtään aloittaa sitä alusta, kun hoitoon ne meille lykättäisiin. Ei. Sitten on minun elämäni aika, jossa saan keskittyä omiin huoliini, enkä muiden. Ei tarvitse näyttää esimerkkiä, eikä varoa sanomisiani. Ja vedän päiväkännit kun huvittaa.
Yksi lapsi, poika päättää itse mitä tekee.
Vierailija kirjoitti:
Oi v**tu näitä suvun säilyttäjiä, ihan kuin jotain kuninkaallista kermaa stna. Huh huh vaan, että terve. S**t*na käy hakee Venäjältä pari katulasta sukus jatkoks, sopii hyvin.
Ei kai pitäisi purkaa omaa riittämättömyyttään tuntenattomiin? Jos sinä et pysty jatkamaan sukua, niin ei kai se ole muiden syy.
Lainaa jonkun kaverisi lapsenlapsia, meidän lapset ovat monta kertaa käyneet kyläilemässä niin. Saa sitten mummin kaveri tehdä jauhelikastiketta lapsille ja tarjota pullaa.
Lastesi parisuhteet ja lisääntymiset eivät sinulle kuulu, vaikka onhan se vähän ikävää, että sukulinjasi sammuu. Joku toinen haara suvusta jatkaa.