Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tukea te nepsy-lasten vanhemmat haluatte?

Vierailija
09.02.2021 |

Kovin kerrotaan että ei tipu.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos saisi ammuttua lapset raketilla Kuuhun ja pääsisi itse jonnekin joogaretriitille viikoksi.

Vierailija
2/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä itse asiassa kyllä sain paljon kaikenlaista tukea, oli ensitietokurssia, sopeutumisvalmennusta, ja säännöllistä vanhempain ryhmää lapsen neuropsykologisen kuntoutuksen yhteydessä.  ALkuvaiheessa kaikenlaista sosiaalityöntekijääkin pyöri kuvioissa, muta ne jättäytyivät nopeasti pois kun huomasivat, ettei heillä ole tarjota mitään tarpeellista.

Kiva olisi ollut esim se, kun kouluun järjestettin tilaisuus, jossa nepsyasiantuntijat ja psykologit kävivät kertomassa, millaisilla keinoilla tämmöisiä lapsia voi auttaa luokassa niin että koko luokka hyötyy, niin sinne olisi tullut joku opettajakin paikalle. Edes yksi, vaikka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotain kikkakolmosia olisi ollut kiva saada arkeen. Että miten pitää toimia sen aistiyliherkän kanssa käytännössä. Olisi ollut mukavaa, jos asiantuntija olisi tullut kotiin seuraamaan tilanteita ja auttamaan.

Toinen, mitä kaipasin, olisi ollut ihan se, että olisin itse päässyt joskus olemaan ihan yksin kotona. Tai joku olisi vienyt lapsen vaikka uimaan tms. Olin ihan raatoväsynyt.

Vierailija
4/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka lapselle lähetteen tarkempiin tutkimuksiin. Koululääkäri yritti, mutta tuli bumerangina takaisin. Siellä tiedettiin lasta näkemättä, että kyse ei ole nepsy-oireista vaan vanhempien erosta. Jännä juttu sitten oltaisko selvitty ilman eroa jos oltaisi päästy niihin tutkimuksiin ja saatu jotain tukea ehkä jopa aiemmassa vaiheessa.

Vierailija
5/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kuulla että sopeutumisvalmennuskursseista ym. kuulitte jo varhain.

Olihan niitä esitteitä siellä neurologian poliklinikalla, mutta en heti tajunnut ottaa mukaan.

Olisin kaivannut tietoa potilasjärjestöistä nopeammin. Oon liian pitkään sinnitellyt yksinhuoltajana yksin haastavassa arjessa.

Kuten yllä joku jo totesi, yksinolo on tärkeää eli että saisi kotipalvelua hakemaan päiväkodista ja ulkoilemaan tms., viemään terapioihin kun itse ei pääse työn talia jne.

Kela-hakemuksiin eli vammaistuki ja vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen hakeminen sain ihanasti tukea erikoislääkärillä, siitä kiitos.

Vierailija
6/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi tarvittu kunnon tutkimukset, neuropsykiatrin aktiivinen seuranta lääkityksen kanssa ja perheelle valmennusta siitä miten avustaa kotona nepsyä opinnoissa. Yllättäen ei siis mitään mitä joku perseellään istuva tantta tekee perhetyössä. Hei se lapsi on LÄÄKETIETEELLISEN KUNTOUTUKSEN TARPEESSA!!! Perhetyöllä ei ole mitään ammattitaitoa siihen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaipaan myötätuntoa ja aitoa välittämistä. Sinä huoltaja jolla ei ole sekä pitkäaikaissairaan somaattisen diagnoosin että myös neuropsykiatrisen häiriön diagnoosia lapsillasi, etenkin jos elät kahden huoltajan taloudessa, yritä osoittaa minulle totaaliyh:lle lämpöä. Ota vaikka lapseni ulkoilemaan (nyt pandemian aikaan sisätilatekemiswt ovat pannassa) ja anna minulle hengähdystä.

Vierailija
8/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisimme tarvinneet aiemmin järjestetyt tutkimukset, aiemmin toimintaterapiaa ja opastusta meille vanhemmille. Sopeutumisvalmennusta, jossa olisi huomioitu myös terve sisarus (hän jäi liian vähälle huomiolle pitkään ylikuormittuneessa perhetilanteessa). Enemmän vertaistukea. Ohjattua ryhmä/harrastustoimintaa erityislapsille. Enemmän koulun tukea erityisesti siirtymävaiheisiin Alakoulusta yläkouluun ja peruskoulun päätyttyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
09.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

8 jatkaa. Kun nuo kaikki oli melko laiminlyöty varhaisemmassa lapsuudessa, teini sairastui psyykkisesti. Nyt tarvitsisimme intensiivisempää terapiaa, lääkityksen tiiviimpää seurantaa ja minä enemmän omaishoitajan vapaata. Nyt sekä minä (äiti) ja lapsi ollaan käytännössä työkyvyttömiä, kun hoidan aikuistuvaa erityisnuorta kotona. Vaikka minulla on vakituinen työpaikka, joudun olemaan sieltä sairauslomalla. Että ois tullut halvemmaksi saada apua aiemmin!!

Vierailija
10/11 |
10.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, minuakin stressasi oikein ekstrasti kaiken päälle vielä se, että nämä kaikki moninaiset tutkimukset, terapiat ja muut menot tapahtuivat kesken työpäivän, joten oli mahdoton tilanne olla aina pyytelemässä töistä vapaata milloin lapsen puhe-, toiminta-, fysioterapia - ja jumppasessioiden takia.

Olisipa ollut joku palvelu, jossa joku hakee lapsen taksilla tarhasta ja vie terapiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
10.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joustavuutta kouluun.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yhdeksän