Pekka Pouta oli oikeassa - mitä tekemistä she/her ja he/him sanoilla on suomennkoelen kanssa
Miksi jotkut haluaa väkisin raahata kieleen jaottelevia rakenteita joita suomessa ole ollut?
Kommentit (15)
Maija Myrsky kirjoitti:
Tänä muunsukupuolisten kulta-aikana on miehiä ja naisia muutenkin niin vaikeaa erottaa tosistaan. Ehkä erilliset pronomit auttaisivat tässä?
Jotta voidaan kadulla tunnistaa tai yöelämässä niin pitäis otsaan luultavasti kirjoittaa nuo erilliset pronomit.
Miksi Pekkaa nimitellään ja haukutaan? Epäkohteliasta.
Noista sanoista tunnistaa kieroon kasvaneet mt potilaat. Ei ainakaan kannata palkata...
Minä en tiedä yhtään mistä on kyse. En lle nähnyt eläessäni suomenkielisessä tekstissä ero pronomineja sukupuolille enkä englanninkielisiäkään sotketun sekaan. Lienee joku pienen piirin kuplavesilasimyrsky.
Pelkkää jenkkilästä apinoitua hyveliputusta.
Olihan se p.....u tyhmä heitto mutta tottahan se on että toi homma muuten on ihan naurettavaa!
Onko joku sanonut että sillä on jotain tekemistä suomen kielen kanssa? Twitter on globaali sovellus ja siellä suurin osa ainakin välillä kirjoittaa tai vastaa twiitteihin englanniksi, ja englanti on länsimaiden universaali kommunikointikieli. Eihän pronominilla ole suomeksi edes mitään väliä, kun meillä on hienosti vain hän.
Nauratti Poudan kommentti siitä että ihmiset on herkkiä, hänhän niistä parista sanasta nosti haloon kun olisi voinut vain vähän ottaa selvää ja kohauttaen olkaa sanoa ok ja jatkaa omien asioidensa parissa, jos asia ei sen enempää kiinnosta. Kukaan ei pakota laittamaan niitä pronomineja. Paheksuntaa tuonee lähinnä jos käyttää ihmisestä eri pronomineja kuin hän on ilmoittanut preferoivansa.
Siis käyttääkö joku oikeasti noita kirjoittaessaan suomeksi tekstiä? Mitä hele..ttiä?
Vierailija kirjoitti:
Miksi Pekkaa nimitellään ja haukutaan? Epäkohteliasta.
Pekalla meni sukupuoli ja seksuaalisuus sekaisin jollakin kummallisella tavalla.
En myöskään tajua. Luulin, että sukupuolirooleista ja malleista halutaan eroon. Miksi siis käytetään määrittävää pronominia?? Sitten jos näitä /Her/him ihmisiä sanoo mieheksi/naiseksi niin tulee kauhea poru...? :D
Kun suomen kielessä ei ole sukupuolta erottavia pronomineja niin sellaiset pitää sitten varastaa muusta kielestä?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miksi Pekkaa nimitellään ja haukutaan? Epäkohteliasta.
Pekalla meni sukupuoli ja seksuaalisuus sekaisin jollakin kummallisella tavalla.
Menee monella muullakin, itse en jaksa edes lukea uusimpia yhdistelmiä mitä saa käyttää ja mitä ei, mies nainen homo lesbo, niillä pääsee jo ihan tarpeeksi pitkälle mitä haluan muista tietää.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f3501d49-8664-4c3f-a3f7-bd61f44329ef
Noiden kahden esimerkin kohtelun ero kertoo ettei kyseessä ole aito asia vaan täysi mielivalta.
Muutenkin artikkelin pitkä litania etuoikeutettuja päätäänaukovia feministinaisia selittämässä että hyvinhän mieskin voi sanoa mielipiteensä ja unohtaa sopivasti että vain mies saa sontaryöpyn niskaansa ja lentää pihalle töistään jos se mielipide sattuu olemaan väärä. Nää naiset itse voi laukoa asemastaan ihan mitä aivop**ruja tahansa ilman mitään todellisia seurauksia.
Tänä muunsukupuolisten kulta-aikana on miehiä ja naisia muutenkin niin vaikeaa erottaa tosistaan. Ehkä erilliset pronomit auttaisivat tässä?