Olenko ainoa joka on uupunut koronaan
Kaikki tuntuvat vain hokevan, että kohta kaikki on ohi. Rokote tulee ja jaksetaan vielä vähän aikaa.
Itse olen siinä tilassa, että tekisi mieli hypätä katolta alas. Palaako mikään enään ennalleen? Oliko nämä rajoitukset edes kohtuullisia?
Kommentit (17)
Miten tää kaikki on elämääsi vaikuttanut?
Minusta on ollut aika pieni vaiva asettaa tuo maski päähän julkisilla paikoilla tai töissä ja pestä käsiä. Ei koko omaa elämää tarvitse tuon koronan takia pysäyttää, voi nähdä ystäviä, harrastaa, matkustaa kotimaassa, nää asiat ovat täysin sinusta kiinni miten vakavasti asioihin suhtaannut.
Ei mua korona uuvuta. En ole nähnyt sitä missään enkä kellään. En jaksa vaivautua uupumaan koska ainoa uupuneelle tarjottava ratkaisu eli rokote ei kelpaa minulle
Olet, mistään muualta en ole kuullut kuin ihastuneita ja ylistäviä kommentteja koronasta.
Et ole. Mä olen ihan vi.... tympääntynyt, mun naapuri 83 -vuotias rouva myös ja kaikki meidän ystävät ja sukulaiset italiassa.
Suomalaiset koronakiimaiset on onnessaan kun ei tarvitse tavata ketään.
Tää on ihan järkkyä. Avatkaa edes uimahallit.
Kyllä olet, me muut elämme unelmaa!
En jaksa vaivautua koronantorjuntatalkosiin. Palkka jonka siitä saa, ois niin huono. Eikö rokotetta kummempaa oo luvassa kuuliaiselle kärsijälle? liian vaarallinen palkinto, sanoisin
Vähän korpeaa, ettei pääse matkustelemaan. Paljon enemmän tympäisee hulluksi tulleet asiakkaat töissä. Itsensä eristäneet hysteerikot soittelevat pitkiä yksinpuheluja, eikä niille voi lyödä luuriakaan korvaan, koska seuraavaksi soittaisivat toimarille.
Koronaa en ole havainnut mutta perusteeton simputus vähän jo hämmentää.
Miten rokote kenenkään piinaa lopettaisi? Saisi luultavasti vain lisäharmeja, niinkuin on jo nähtykin.
Itse asun töiden vuoksi kaukana ystävistäni ja perheestäni, normaalisti liikun kuukausittain julkisilla ympäri suomea tapaamassa heitä, mutta nyt en ole tehnyt sitä pian vuoteen. Arkipäiviin korona ei ole sinänsä vaikuttanut, mutta kyllähän esim. ystävien kanssa vietettyä aikaa on ikävä. Ja leffoja olis kiva käydä katsomassa, sekä teatteria, yms.
Olen uupunut siihen miten pienestä ihmiset uupuu. Onko korona vaikuttanut apn elämään? Menetitkö esim työsi? Vai valitatko kun ei yömyöhään saa olla baarissa?
Vierailija kirjoitti:
Kansalaisten sumuttaminen flunssa tekosyynä ärsyttää totta kai. Tämä on hulluutta. Kuin joku hit ler olisi vallassa taas.
No siis tämä. Kyllä se ettei pääse oman kunnan uimahalliin on täysin sama kuin kaadukammioon joutuminen.
Todellakin olen! Tekisi mieli eristyä yksin johonkin mukanani parin vuoden säilykeruoat ja muut välttämättömät jutut. Sitten esim. kerran kuukaudessa katsoisin televisiosta uutiset ja lähtisin pois kun uutisissa ei mainita enää sanallakaan koronasta kuin korkeintaan että se on historiaa.
Päätin tänään uupua. Karanteeni loppuu keskiviikkona ja nyt on kurkku kipeä. En mene testiin koska oikeasti uupumiseni johtuu muista jotka ei vaivaudu noudatamaan ohjeita vaan mielummin altistavat muita.
En mene hakemaan mahdollisesti positiivista tulosta koska sen jälkeen en puoleen vuoteen saa pakollista karanteenilomaa. Tämä on ollut sen verran merkityksellinen oman jaksamiseni kannalta että mielelläni otan uuden.
Joo olet ainoa maailmassa jota tympii. Me muut ollaan onnellisia ja optimistisia ja rakastetaan etäkouluja ja maskeja <3