Ennen neuvola oli kävelymatkan päässä, nyt 8km päässä keskustassa
Wtf?
Täällä ei ole kuin muutama asuinalue, josta pääsee bussilla keskustaan useammin kuin 2-3 kertaa tunnissa. Keskustassa on kallista parkkeerata, ja muutenkin miettikää nyt. Pitäisi lähteä pienen vauvan kanssa julkisilla, etkä voi olla edes varma, mahdutlo kyytiin. Monella vielä isompi/isommat lapset mukana.
Ei kaikilla ole kahta autoa! Eikä kaikilla ole tukiverkkoja joilta pyydellä kyytejä.
Ihan uskomattoman huono päätös, mutta näillä mennään.
Kommentit (14)
Helsingissä kaikki lasten palvelut on myös keskitetty tehtaisiin.
Jos bussit kulkee niin harvoin, niin miten ne muka voi olla niin tupaten täynnä ettei kyytiin mahdu? Vai oletko näitä uusavuttomia, jotka eivät osaa käyttää kantoliinaa ja jäävät pysäkille itkemään, kun bussi on jo täynnä hyökkäysvaunuja?
Toisekseen, ne neuvolakäynnit eivät ole pakollisia.
Vierailija kirjoitti:
Jos bussit kulkee niin harvoin, niin miten ne muka voi olla niin tupaten täynnä ettei kyytiin mahdu? Vai oletko näitä uusavuttomia, jotka eivät osaa käyttää kantoliinaa ja jäävät pysäkille itkemään, kun bussi on jo täynnä hyökkäysvaunuja?
Toisekseen, ne neuvolakäynnit eivät ole pakollisia.
Öh koska niitä kulkee niin harvoin, aivopieru!
Ei kannata tehdä asioista vaikeampia kuin ovat. Vauva matkaan ja bussiin. Ei siellä neuvolassa niin usein käydä että tuosta ongelmaa kannattaisi tehdä. Jos asut alueella missä neuvolapalveluita ei ole kustannustehokasta järjestää lähemmäs, niin sitten matkustat sinne missä ne palvelut on.
Onhan tuo edelleenkin kävelymatka. Nyt panostetaan kävelyyn ja pyöräilyyn, mene vaikka suksilla hiihtäen.
Jokainen valitsee asuinpaikkansa ja päättää lasten hankkimisesta itse. Ei ole yhteiskunnan velvollisuus rakentaa sellaista koko maan ja joka ikisen kyläpahasen ja kaikki syrjäseudutkin kattavaa palveluverkostoa, joka palvelee siinä heti nurkan takana jokaista kermaperse-millenniaaliäitiä joka ei halua nähdä elämässään minkäänlaista vaivaa ja kokee olevansa etuoikeutettu kaikkeen.
Valivali. Täällä pohjoisessa etäisyydet on oikeita eli neuvolaan jopa 50 km. En tiedä pääseekö neuvolakäynneille edes kelataksilla, jos muuten ei pääse. Kohtuuttomat taksikulut muuten.
Autottomat kulkee bussilla, monissa kaupungeissa vieläpä ilmaisiksi vaunujen kanssa.
Puoliso voisi varmaan ottaa neuvolan ajaksi vapaata työstä.
Korona aikana pidä lapsi vaunuissa vaunuverhon alla suojassa mahdollisilta roiskeilta.
Pari kolme kertaa tunnissa on ihan normaali määrä julkisia yhteyksiä tunnissa kaupunki alueella. Maaseudulla saattaa mennä kerran päivässä bussi jos sitäkään ja neuvolaan voi olla matkaa helposti 30 kilometriä, näissäkin pienillä paikkakunnilla on toimintaa vaan tiettyinä päivinä kuusta, eli neuvolaan ei todellakaan mennä millään pika ajalla, vaan sairaalaa päivystykseen, sinne voikin olla jo 100km.. Eli mikä oli ongelma?
Autot on pahasta ja palvelut ne vaan siirtyy kauemmaksi. Ihan mahdottomuus olla autoton lapsen kanssa. Esim. vauvana neuvolat, isompana sitten hammaslääkärikäynnit.
Ei neuvolassa ole mikään pakko käydä.
Taksilla?