Voisikohan kotonamme olla hometta / sisäilmaongelmaa? Millaisia kokemuksia muilla?
Talo on rivitalo,betonia ja tiiltä. Parvekkeet on puuta ja mistä vesi valuu ulos OK myös betoni tummunut /betoni sekä puu on isottiannvihwrtåvåå jostain kohti.myös sammalta kasvaa parvekkeen lattiassa.
Asulle siis vuokralla, etsimme taloa. Käydessämme katsomassa tätä epäilin jo,mutta ainut vuokra asunto alueella missä lapsemme koulu on. Ovat 80-luvulla rakennettuja, tässäkin todennäköisesti alkuperäiset pinnat muovimattoineen.
Nyt listaan oireita ja asioita mitä olen huomannut :
- minulla on jatkuvasti tukkoinen olo ja pää kipeä. Sina yläkertaan mennessä tekee mieli avata kaikki ikkunat.
- miehen kanssa huomattu,että välillä tulee olo kuin olisi saunassa,kuuma!
- paljon sokeritoukkia, niin isoja kuin pieniä. Yläkerrassa myös tapasin mauriaisia kerran. Kesällä oli paljon hämähäkkejä ja lukkeja.
-Yläkerrassa katoista haljennut listoja, esim nurkassa lista roikkuu osittain. Myös imuroidaan osiin pieneen listaan joka irtosi.
- aamulla nenä aina ihan tukossa.
- olen alkanut kärsiä iho ongelmista,ihottumaa ja akne /karvatuppitulehdus tyylistä oireita mihin joutunut hakemaan antibioottikuuria jo kaksi kertaa
- limakalvot kuivat,rään mukana pieniä veriviiruja
- kaikilla aivastelua
- vauvalla turposi imusolmuke (käyty lääkärissä ei huolestuttava), vauva myös aivastelee ja on levoton.muualla hyvin tuulinen
- saunassa oli muuttaessamme vahva puun tuoksu, joka hävinnyt. Joskus olen ollut haistavinani jotain mutta haju katoaa nopeasti. Toisaalta olen jollain rapaa tukossa kokoajan etten haista
-aivosumu
- silmä luomia kutittaa välillä, myös silmät tuntuu rähmäiselle vaikka eivät oikeasti rähmi.
- suun ja kitalaen kutina,ihon kuivuminen..
- ikkunoiden sisällä puukaupassa tummia pisteitä.
Tässä nyt joitain. Ulkona ollessa tuntuu,et röörit aukeaa. Voitteko kertoa joilla kokemusta näistä,millaisia oireita teillä oli? Ja nyt en toivo kokemuksia hajuista paitsi jos joku osaa ottaa kantaa vahvaan puun tai muovimaton hajuun. Tiedän kyllä miltä home haisee.
Kommentit (13)
Lisään vielä, että imuroimlme ja moppaamaan kerran viikossa ,toki pienten lasten takia imurointi välillä useammin. Myös pölyt pyyhimme kerran tai kaksi viikossa.
Ostimme uudet tyynyt yms,mutta silläkään ei vaikutusta. Petivaatteet vaihdetaan n. 2 viikon välein..
Ap
Hyvinkin vastaavanlaisia oireita oli. Miltä kotonanne tuoksuu, kun olette olleet useamman päivän pois? Normaalielämässä kodin hajuun on niin tottunut, että sitä ei haista. Esim. viikon reissulta palatessa kodin tuoksun haistaa. Miltä haisee rakenteet? Esim oven karmien välistä jos saat haistettua, lattian raja listan takaa, tms. Kellari? Makea?
Saunassa puun tuoksu? Se on rakennettu puusta, seinät ja lauteet!
Katossa roikkuu lista? Huonosti naulattu kiinni. Ei mitään tekemistä mikrobien kanssa.
Sokeritoukat ja muut ötökät ei myöskään liity millään tavalla homekasvustoihin.
Kuulostaa hyvin todennäköiseltä, että kodissanne on sisäilmaongelma. Lähetä vuokranantajalle tuo tekemäsi lista ja pyydä, että asiaa tutkitaan. Valitettavasti näihin ei yleensä reagoida tai ehkä tehdään tutkimus jossa todetaan, ettei ole niin iso ongelma, että täytyisi tehdä mitään toimenpiteitä. Teillä kuitenkin terveys reistaa ja sen pitäisi nyt mennä kaiken edelle, koska näistä jää pahimmillaan isoja ongelmia. Jos ei korjauksia ala tapahtua, niin itse etsisin uuden asunnon.
Yleensä on sanottu, ettei hämähäkit viihdy kosteassa talossa.
Vierailija kirjoitti:
Lisään vielä, että imuroimlme ja moppaamaan kerran viikossa ,toki pienten lasten takia imurointi välillä useammin. Myös pölyt pyyhimme kerran tai kaksi viikossa.
Ostimme uudet tyynyt yms,mutta silläkään ei vaikutusta. Petivaatteet vaihdetaan n. 2 viikon välein..
Ap
jos märällä mopilla kostutat noin usein ja valutat vettä listojen alle, niin on siellä hometta
Vierailija kirjoitti:
Yleensä on sanottu, ettei hämähäkit viihdy kosteassa talossa.
Ja kyyt ei viihdy liian kuivassa. Ota kokeeksi nippu kyitä ja katso miten ne viihtyvät siellä
Vierailija kirjoitti:
Saunassa puun tuoksu? Se on rakennettu puusta, seinät ja lauteet!
Katossa roikkuu lista? Huonosti naulattu kiinni. Ei mitään tekemistä mikrobien kanssa.
Sokeritoukat ja muut ötökät ei myöskään liity millään tavalla homekasvustoihin.
saunan saa haisemaan, kun roiskii vettä puuosille ja säästää jälkilämmöissä. Roikkuvat listat ovat normaalia suomalaista ammattimiesten työnjälkeä. Sokeritoukat ja muut ötökät elävät saastassa
Ap täällä. Ollaan asuttu tässä 4kk,että tuskin olemme onnistuneet itse täällä isoa vahinkoa aiheuttamaan. Lattiat pesen käsin ja saunan & suihkun jälkeen kuivaamme lattiat yms huolellisesti 🤔
Mittaa ilmankosteus. Jos on alle 30 niinkuin pakkasilla usein on, voi oireet johtua myös kuivasta huoneilmasta. Hanki höyrystävä ilmankostutin, mutta älä kostuta liikaa, ettei ala oikeasti homehtumaan. Enintään 45 RH%, mieluummin 30-40 lienee turvallinen ilmankosteus.
Ennen ilmankostutinta lämmitä sauna, lyö löylyä, avaa ovi ja tuuleta löylyjen kosteus asuntoon. Helpottiko hetkellisesti?
Tosin uskon, että kun teillä on sokeritoukkia, tunkkaista ja kattavasti oireita, voisi kyseessä olla muukin kuin vain liian kuiva huoneilma.
Tuulettakaa myös ikkunoiden kautta säännöllisesti. Tutkikaa kaikki ilma-aukot. Talouspaperin on pysyttävä kiinni poistoimussa. Entä mistä tulee korvausilmaa? Likaiset suodattimet vai ei ollenkaan suodattimia? Tukitut ilmareitit? Tutkikaa.
Oman kokemuksen mukaan päivittäinen päänsärky, tukkoisuus ja lima kurkussa kertoo sisäilmaongelmasta, varsinkin jos oireet helpottuvat, kun on pois asunnosta. Muutin noiden oireiden vuoksi, kun monista yhteydenotoista huolimatta vuokranantaja tyytyi vähättelemään oireita. Ja kuinka ollakaan oireet katosivat muuton myötä.
Vierailija kirjoitti:
Kakkasin housuun, kun meillä oli hometta, se ripuloiminen on yksi oire ainakin.
Joo. Kyllä siinä äkkiä tulee vetelät housuun kun torppa on homeessa.
Kakkasin housuun, kun meillä oli hometta, se ripuloiminen on yksi oire ainakin.