Kokoomuksen raju ehdotus jota Sanna Marin ei tule sietämään: kotitalousvähennyksen omavastuu pois ja jokaiselle 1200 euron "lahjakortti" käytettäväksi kotitalousvähennettävään työhön! (Jopa työttömille tuo lahja mutta myös valtava työllistävä vaikutus!)
Nykyinen 100 euron omavastuu poistettaisiin. Lisäksi palvelujen ostoon annettaisiin enintään 1 200 euroa vuodessa tukea niille, joiden verot eivät riitä vähennyksen tekemiseen.
"Kotitalousvähennys olisi pienituloisille suoran tuen ja verohuojennuksen yhdistelmä. Mallista voisivat hyötyä kaikkia yli 75-vuotiaat, myös pienituloiset eläkeläiset, joiden eläkkeestä maksamat verot eivät ole aiemmin riittäneet vähennyksen tekemiseen. Malli on Sitran arvion mukaan sisäisesti kustannusneutraali.
Kokoomus myös peruisi Sarkomaan mukaan hallituksen tekemän leikkauksen kotitalousvähennykseen"
Moni voisi työllistää tuollaisella vähennyksellä jopa kuluttomasti työttömiä jopa ympärivuotisiin töihin kuten pihateiden lumenauraukset. Myös kertaluonteiset urakat kuten mökkirempat, keittiötyöt, kaikki tuollainen sopii kotitalousvähennettäväksi! Kokoomuksen mallissa jopa työtö saisi kerrankin ostaa palvelua!
Mitenhän Sanna Marin torppaa tämän valtavasti työllistävänn hankkeen josta voitaisiin luoda pysyvä ja työllistävä malli, Sannaa tässä korpeaa tietenkin yrittelijäisyyden tukeminen. Sanna pelkää että valtavat voitot valuisivat vaikka syrjäseudun polttopuuyrittäjälle tai nuohoojalle ja että työtö yrittämisen makuun päästyään lopettaisi sosiaalidemokraattisen työnsäätelypolitiikan kannattamisen!
Kyllä minulla olisi käyttöä 1200 euron työnteetätykselle ja muutenkin kaikin tavoin järkevää sosiaalipolitiikkaa ja työllistävää tulonsiirtoa toisin kuin vasemmiston malli jossa työttömät varastoidaan koteihinsa tai korkeintaan nns pupukursseille!