Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Raskaana ja parisuhde ahdistaa

Vierailija
22.01.2021 |

Meillä on jo pitkä historia mieheni kanssa takana. Viimeisten vuosien aikana olen kyseenalaistanut suhdettamme säännöllisin väliajoin, miettinyt olemmeko sittenkään sopiva pari, onko tunteet riittävän vahvoja, kasvaisimmeko vapaammin ilman toisiamme? Ikä ja vauvakuume kuitenkin sai unohtamaan nämä aatokset kun toive lapsesta meni kaiken edelle ja nyt olen sitten raskaana. Raskaus on kuitenkin saanut pohtimaan noita edellä mainittuja asioita vielä tuhat kertaa enemmän, koska nyt koen että olen lapsen myötä sitoutunut mieheen loppuiäksi. Niin kuin tietysti olenkin. Tietenkin lapsesta huolimatta voi myös erota mikä on nykyään varsin yleistä. Tuntuu että itsellä kynnys siihen on kuitenkin korkea. Onko kukaan käynyt vastaavaa läpi? Ahdistaa kun tuntuu että kaikissa raskausaiheisissa kirjoituksissa vaan hehkutetaan parisuhdeonnea ja tämmöiset ajatukset on suuri tabu.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin oli kovinkaan "pitkä". Ei muutamassa vuodessa toista tunne. Ihmisiä ohjaa lajityypillinen käyttäytyminen, mies panee ilman kortsua vaikkei haluaisi lasta ja nainen synnyttää vaikka maapallo olisi jo täynnä.

Vierailija
2/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä esimerkki siitä, miten vauvakuume sumentaa järjen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miestä panetti,hän pani. Nainen otti siemenet vastaan = raskaus sai alkunsa.

Vierailija
4/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehellä on niin helppoa. Vaimo on raskaana, mutta mies vaan paneskelee ympäriinsä. Näitä tapauksia on nähty. Sanon vaan että ei ole helppoa jos koko raskauden ajan on paniikissa omasta ja lapsen tulevaisuudesta. Miehen on niin helppoa pyöritellä naisia vaikka olisi avioliitossa. Ei sitä koskaan tiedä muutatko vastasyntyneen kanssa yksiöön jonnekin rupuseen lähiöön.

Vierailija
5/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En käynyt tuota läpi raskaana, vaan vauvan jo synnyttyä. Elä päivä kerrallaan rauhassa vaan. Kun lapsi syntyy, olet kiitollinen toisesta aikuisesta perheessä, joka myös rakastaa lastaan. Ja lapsen paras menee tästä lähin kaiken edelle. Minut auttoi tuosta yli sen hyväksyminen, että lapsen myötä minun onnellisuuteni ja naivit unelmat elokuvarakkaudesta ovat toissijaiset. Lapsen etu on aina ykkönen.

Onnea raskaudesta!

Vierailija
6/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä siinä suhteessa on vikana? Juoko mies tai pettääkö hän? Jos ei, voisitko nähdä sen hyvän mitä on. Perheen rikkominen tekee monesta ihmisestä onnettoman.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaus mullistaa maailmasi. Älä tee hätiköityjä päätöksiä juuri nyt. Lapsi muuttaa paljon suhteessakin. Kuulostaa siltä, että voi olla kyse myös ns. itsensä etsimisestä.

Eli haluat irrottautua symbioosista miehesi kanssa, ja siirrytte kumppanuusvaiheeseen.

Lue kiintymyssuhteista ja parisuhteista. Älä tee lähtöä ennen kuin olet vuorenvarma. Eli käännä kaikki kivet. Etsi pohjimmaiset syyt ja ongelmat.

Eli mikä sinua todellisuudessa ahdistaa? Mistä se kumpuaa? Ahdistus on aina merkki jostain mitä sisimpäsi yrittää sanoa. Pysähdy ja etsi se asia.