Onlo rikos jättää tietoja pois CV:stä (jotkut tukinnot ja työpaikat)?
Kyllähän esim. sen entisen tutkintoni saa selville, jos googlettaa (valmistuneiden nimet, muutamat lehtijutut alaani liittyen) mutta voiko sen silti jättää pois vai tekeekö siinä jonkun petoksen?
Haen siis tällä hetkellä aivan muiden alojen töitä. Vaikka yleensä sanotaan, että kaikki kannattaa laittaa CV:seen, että ei siitä ainakaan haittaa olisi, veikkaan omassa tilanteessani päinvastaista. En varmana saisi kutsuja edes haastatteluun. En halua kertoa aloistani mutta tilanteena vähän vastaava kuin entinen sukupuolentutkimuksen tohtori hakisi raksahommiin.
Kommentit (14)
Petokseen syyllistyy, jos toista erehdyttämällä tai erehdystä hyväksikäyttämällä hankkii itselleen taloudellista etua tai aiheuttaa toiselle vahinkoa. Petos voisi tulla kyseeseen, jos työnhakija valehtelisi olevansa pätevä johonkin ammattiin tai väärentäisi tutkintotodistuksen tms. Alaan liittymättömän tutkinnon salaaminen tuskin voi missään olosuhteissa olla petos tai muukaan rikos. Tuskin voidaan kuvitella, että joku tutkinto tekisi sinusta epäpätevän työhön.
Jos pois jätetty työpaikka tulee myöhemmin ilmi, sen voi selittää niin mitättömäksi jutuksi ettei sitä kannata työhistoriaan edes ottaa. Eihän kaikkia kesätyöpaikkojakaan tarvita aikuisen CV:ssä.
Jos jättää pitkän tutkinnon cv:stä pois niin pitää miettiä miten selittää vuosien aukon. Tämä diplomi-insinööri mainitsee tutkintonsa esim. varastohommiin hakiessaan. Vuokrafirman kautta hommia on löytynyt, varmaan siksi koska työvoiman tarve oli niin kiireinen ettei tutkinto haitannut.
Ei ole rikos tietenkään, mutta ongelma on, miten selität CV:ssä olevan gäpin. Ja mitä aiot sanoa, kun koulutuksestasi kysytään. Osaatko valehdella, oletko valmis siihen? Onko se mielestäsi moraalisesti oikein?
Ei CV:n ole tarkoituskaan listata kaikkia työpaikkojasi vaan asiat, jotka ovat merkityksellisiä haettavan työn kannalta.
Tiedän muutamankin yliopistokoulutetun jättäneen cv:stään koulutustiedot pois, koska niiden takia ei useinkaan heru töitä esim. kaupan kassalta. Ja ovat sillä tavalla töitä saaneetkin. Ei se mikään rikos ole.
CV:n vain ne meriitit mihin haluaa vedota valinnassa, joten voi olla hyvinkin järkevää jättää pois tehtävän kannalta epäolennaisisa.
Jos ei oke oleellisia haettavan työn kannalta eikä tule aukkoja. Itselläni pitkäaikainen harrastus, josta olen suorittanut joitain tutkintoja saadakseni tavoitteita harrastukseeni. En niitä mainitse, kun en hae sen alan töitä.
Luulin että cv:seen ei nimenomaan kuulu laittaa kaikkia mahdollisia vaan pelkästään ne, jotka ovat oleellisia haettavaa työtä ajatellen.
CV ei ole mikään virallinen asiakirja, joten siinä ei ole pakko kertoa kaikkea. Jos on vaikka samaan aikaan opiskellut ja ollut koko ajan töissä jossain osa-aikaisesti, niin silloin ei tule mitään aukkoakaan jos jättää opiskelun mainitsematta. Sitten taas jos poisjättö tekisi CV:stä jotenkin aukkoisen, niin todennäköisesti siitä on enemmän haittaa kuin hyötyä. Itse en uskaltaisi sen takia jättää mitään pitempää työpätkää tai koulutusta pois, että muistan miten äitini sai nykyisen työnsä siten, että yksi työn kannalta epärelevantilta tuntunut tieto jonka hän alunperin ajatteli jättää mainitsematta, olikin nostettu esiin haastattelussa ja osoittautunut että onkin yllättävästi tarvetta myös sen asian osaamiselle.
Noin se nykysuomalainen on peloteltu. Joku kysyy näköjään, että onko rikos cv:ssä jättää jotain kertomatta.. 🤣🤣😂
Jos töissä pärjää niin mitä väliä sillä on miten sinne on alunperin päässyt.
Tuntuu, että korkeakoulutetulle on haittaa mainita koulutuksensa joihinkin paikkoihin hakiessa. Olen kokeillut. Saan töitä paremmin alemmalla tutkinnollani, kuin maisterina. Erikoista. Mukaudun jokaiseen työtehtävään sen vaatimalla tavalla. Ei kenenkään tarvitse koulutustani tietää, jos ei sitä vaadita työpaikkailmoituksessa.
Toinen juttu mikä on erikoista, josta kuulin tutulta. Meillä on Suomi täynnä korkeasti koulutettuja ulkomailta Suomeen muuttaneita siivoojia. Miksi ei heille saada koulutusta vastaavaa työtä. Miksi Suomeen pyritään rekrytoimaan ulkomailta huippuosaajia, kun omasta takaa on jo näitä, joissa ulkomainen lääkäri siivoaa tai diplomi-indinööri tiskaa jne....
Ei mikään rikos, moni tuunaa CV:tään. Jos olisit tehnyt rikoksen edellisessä työssäsi ja sitten jättäisit sen pois, myöhemmin voisi seurata ongelmia. Silloinkin ongelmat johtuisivat aiemmasta rikoksesta.