Ystävällisyyden ja ihastuksen raja?
Miten sen oikein voi erottaa, että onko nainen kiinnostunut vai vain ystävällinen? Onko jotain sellaisia merkkejä joista voisi tulkita melko varmaksi, että onko toinen kiinnostunut?
Kommentit (6)
Katse! Jos katse on sellainen kiimaisen utuinen ja katselee sinua pieni hymynkare huulillaan, niin on kiinnostunut.
Mä olen ystävällinen useimmille, kiinnostunut vain yhdestä. Ja kuten tuolla aiemmin todettiin, katseesta sen näkee. Yritän peitellä, mutta kyllä sen näkee.
Ei sitä välttämättä mistään erityisestä näe. Periaatteessa ihastus saa hymyilemään kun näkee toisen, mutta ei aina, ja hymyileehän sitä ihminen muutenkin. Ei siinä muu auta kuin tutustua ja jos jutut sopii yhteen niin ehdottaa jotain yhteistä tekemistä.
En tiä. Itse aina ihmettelin ennen miksi minulle hymyillään aina... kunnes tajusin, että hymyilen itse paljon. Pidän siitä jos nään hymyn toisen kasvoilla. Ja jos joku mies hymyilee takaisin, niin siitä tulee mukava mieli. Tykkään miehistä jotka osaa hymyillä lämpimästi. Hymyilen myös naisille, mutta naiset joskus ottaa hymyilyn itseriittoisuutena, mikä on ikävää, koska en todellakaan ole mitenkään itseriittoinen.
Et voi tietää.
Esimerkiksi itse ihastuessani sulkeudun, koska pelkään jääväni tunteista kiinni. Suorituspaineiden kasvaessa välttelen ihastuksen seuraa ja pyrin pitämään kanssakäymistilanteet lyhyinä ja asiallisina. Pokerinaama on pettämätön, saatan olla jopa liiankin tyly. Ihan vaan, koska pelottaa.
Mutta toisaalta käyttäydyn samalla lailla myös niitä kohtaan, joista en oikeasti pidä. Meillä on töissäkin eräs mies, joka on minusta aivan sietämätön, ja todellakin välttelen tämän seuraa ja pyrin pitämään kanssakäymisen lyhyenä ja lakonisena. Ihan vaan koska en siedä hänen seuraansa.
Että et sinä sitä kyllä mistään päältä päin tiedä.
Ei. Ihan miehestä riippuenkin kiinnostukseni voi näkyä eri tavoin.