Missä vaiheessa vauvoista katoaa uutuudenviehätys ja vanhemmat kyllästyvät?
Aika usein näkee tympääntyneen ja kyllästyneen oloisia vanhempia niin on käynyt mielessä että missä vaiheessa se maailman ihanin pikku nyytti käy tylsäksi ja epäkiinnostavaksi?
Kommentit (15)
Varmaan siinä vaiheessa kun ei ole nukkunut kuukauteen.
Vuoden päivät jaksoin sitä samaa, sitten vaihdoin uuteen .
Puolen vuoden päästä. Kuuntelin tuttavamiehen puhetta järkyttyneenä, kun hän kertoi elämän olevan sairaan tylsää, ja että enää ei huvita tulla töistä kotiin, kun sielä kirkuu vauva. 2 vuoden päästä asui uuden naisen kanssa, jolla lapset oli jo teini.iässä. Tätä touhua oli jatkunut ilmeisesti ainakin vuoden päivät, ennen kuin muutti tämän luo.
Kutsun yhä lapsiani vauvaiän hellittelynimillä aina silloin tällöin, vaikka ovat jo nuoria aikuisia. Mielenkiintoisia ja kivoja ovat olleet koko ajan :)
Ei ole vielä kadonnut :) Teinien äiti.
Vierailija kirjoitti:
Vuoden päivät jaksoin sitä samaa, sitten vaihdoin uuteen .
Siis uusi vauva, vai miten tuo on tulkittava?
Eihän se katoa koska lapsi kasvaa ja muuttuu koko ajan ja lopulta on mies tai nainen.
Vierailija kirjoitti:
Eihän se katoa koska lapsi kasvaa ja muuttuu koko ajan ja lopulta on mies tai nainen.
Noin minäkin sen ajattelen. Lapsen kasvua ja vuosien kertymistä on todella mielenkiintoista seurata. Avuton pieni vauva muuttuu osaavaksi ajattelevaksi pikkuihmiseksi, koululaiseksi, teiniksi ja aikuiseksi. Se on niin hienoa seurata vanhempana tuota taitojen karttumista. Seuraavana on se vaihe, kun valmistuvat ammattiin, löytävät kumppanin ja perustavat oman perheen ja kaikki alkaa alusta uuden vauvan kanssa.
Siinä vaiheessa, kun se pikkuinen alkaa käyttämään suonensisäisiä aineita.
me kyllästyimme omaamme 4 kuukaudessa ja annoimme sen kierrätykseen
Vierailija kirjoitti:
me kyllästyimme omaamme 4 kuukaudessa ja annoimme sen kierrätykseen
Oli huono vitsi.
Meillä meni pari päivää niin vauvan tekemiset juurikaan enää kiinnostanut kumpaakaan. Ryyppääminen on huomattavasti kiinnostavampaa.
Vierailija kirjoitti:
Seuraavana on se vaihe, kun valmistuvat ammattiin, löytävät kumppanin ja perustavat oman perheen ja kaikki alkaa alusta uuden vauvan kanssa.
Tai sitten on vaihe, kun heistä tulee syrjäytyneitä ja viettävät koko elämänsä itsariyksiössä tukien varassa ilman ammattia, työtä, parisuhdetta, lapsia ja kavereita. Suuri osa nuorista aikuisista päätyy tänä päivänä syrjäytyneiksi. Ja lopuistakin moni esimerkiksi ei koskaan saa lapsia tai ainakaan vakituista parisuhdetta.
Vierailija kirjoitti:
Miettikää, että Suomessakin on ollut niin kovat nälän ajat, että äidin piti valita kahdesta lapsesta kumpi laitetaan pataan. Että pieniä on meidän murheet.
Tää on tosijuttu.
Eikä ole kaukana ajat kun äiti juotti lapsille omaa vertaan toisessa maailmansodassa.
Olet lapseton?