Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tunnistatko tämän ihmistyypin - ehkä jo kouluajoilta?

Vierailija
11.01.2021 |

En tiedä onko tässä kyse vain omista epävarmuuksistani ja huonosta itsetunnosta, mutta olen huomannut kiinnittäneeni huomiota tähän samaan asiaan jo vuosien ajan, ainakin jo lukioaikoina, ellen jopa peruskoulusta asti. Koulussa nämä tämän ryhmän edustajat olivat aina samaa kaveriporukkaa.

On olemassa sellainen naisista ja tytöistä muodostuva ihmistyyppi ja ryhmä, johon kuuluvat ihmiset tuntuvat olevan täydellisiä.

Heillä on aina luonnollisen väriset hiukset, joihin kampaaja on saattanut tehdä huolettomia raitoja, mutta niin, ettei kukaan oikein osaa sanoa, että onko se ihan ihmisen oma hiusväri vai kampaajalla freshattu. Hiukset näyttävät lumimyrskynkin jälkeen hyviltä ja kauniilla tavalla rennolta. Heillä on aina hyvä iho, vain vähän meikkiä, jos ollenkaan.

Vaatteet ovat aina rennon huolettomia ja kalliita, mutta niissä ei ole minkään kalliin merkin logoja nähtävillä. Saattaa kuitenkin olla, että kengät ovat maksaneet 500€ ja takki tonnin.

Samoin heidän kodeissaan on vain laatua ja designia, mutta ei mitään pröystäilevää, vaan vaaleaa, ehkä jotain 60-luvun henkisiä huonekaluja ja Marimekon astoita. Ei kauheasti mitään ylimääräistä tavaraa, mutta silti kotoista ja ei lainkaan kolkkoa tai hotellihuone-fiilistä, niin kuin ehkä joidenkin bloggaajien kotona.

He olivat hyviä koulussa, mutta eivät todellakaan mitään nörttejä tai kirjatoukkia. He menivät ensimmäisellä yrittämällä yliopistoihin sellaisille aloille, joihin on yleensä vaikea päästä ja seula on tiukka. He saivat hyviä arvosanoja yliopistossakin, vaikka ehtivät myös juhlimaan ja käymään konserteissa.

Ihmiset, joilla on tekoripset tai hiuslisäkkeet näyttävät näiden ihmisten rinnalla aika nuhjuisilta ja ehkä vähän halvoiltakin, vaikka muussa yhteydessä he voisivatkin olla tosi kauniita.

Nämä ihmiset ovat myös tosi mukavia, ei todellakaan mitään entisiä koulukiusaajia. He ovat aika tiedostavia ja parisuhde on mahdollisten lasten hoitoa myöten täysin tasa-arvoinen.

Mä olen nyt työn puolesta vuodenvaihteen jälkeen törmännyt uudestaan muutamaan tällaiseen naiseen, joiden kanssa kävin lukiota samaan aikaan. Tunne on edelleen sama kuin koulussa. Vaikka aamulla töihin lähtiessä olisin ollut ihan tyytyväinen omaan ulkonäkööni, niin tunnen itseni heti tosi nukkavieruksi heidän rinnallaan. Uusi hiusväri tuntuu teennäiseltä ja paidalle on tullut kahvitahra ja tuntuu, että meikkivoidettakin tuli liikaa.

He ovat edelleen tosi mukavia ja kohteliaita ja osaavat puhua juuri sopivasti, mutta itse tunnet heidän rinnallaan itsesi tosi surkeaksi. Heidän kanssaan ei vaan pääse samoihin porukoihin, vaan tulee välittömästi sama ulkopuolinen olo kuin koulussakin.

Olenko ainoa, vai tunnistaako joku muu tämän ihmistyypin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnistan huonon itsetunnon.

Tunnistan myös kuvitteluharhan "tuo nainen näyttää niin täydelliseltä, hänellä on varmasti täydellinen elämä". Se ei välttämättä pidä paikkaansa.

Nauti sellaisen mukavan ihmisen seurasta ja kiinnitä vähemmän huomiota itseesi, erityisesti siihen miltä näytät.

Vierailija
2/5 |
11.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovatko suomenruotsalaisia :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meikkivoide-hiustenpidennys-ripsenpidennys-rakennekynsibimbot ovat alemman tason naisia.

Vierailija
4/5 |
11.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tunnista. 😁Kyllä mäki ennen sain aina palautetta siitä kuinka oon aina niin freesi, puhdas ja miten aina hiukset ja nude meikki täydellisesti, mutta olin mä "harjoitellut" sitä yms ja nykyään en oo enää nii ulkonäkö keskeinen

Vierailija
5/5 |
11.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piilosuorittajia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän yhdeksän