HS Suomen sosiaaliturvan vähimmäismäärä on kuudenneksi korkein EU:ssa
Kuitenkin Suomen vaurasaste on EU:ssa vasta 16:ta. Onko meillä varoihimme nähden liian kattava perusturva?
Kommentit (6)
ei tule olemaan kauaa... katsokaapa viimeisen 20v aikana, mitä on käynnyt suomen velkaantumiselle ja kuka niitä enää pystyy maksamaan takas?
Linkkiä?
Mitä lasketaan sosiaaliturvan vähimmäismäärään? Jos sillä tarkoitetaan toimeentulotukea niin Suomen antama vastaus on väärin. Ihan vain siksi, että tt-tukea on todella vaikea (suomalaisen) saada. Tämä on suuri epäkohta, koska kyseessä on viimeinen tuki ja sen pitäisi olla tilapäinen. Meillähän lasketaan kaikki mahdollinen oamisuus ja vaaditaan sen muuttamista rahaksi, jonka jälkeen tilannetta katsotaan. Joten, mitä mua auttaa kymmenen osakkeen myynti, jos niiden arvo on 50e? Myyntipalkkio on 30e, veroja maksan toise 30e eli ollaan jo miinuksella. Lisäksi aikaa menee sen verran kaikessa käsittelyssä, että multa on jo katkastu sähköt ja asunto irtisanottu vuokrarästien takia. Useimmilla on kuitenkin tilanne sellainen, että kuukauden tai kahden apu auttaisi pahimman yli ja sen jälkeen pärjää omillaan. Eli löytyy töitä jne.
Jos taas Suomen antamaan sosiaaliturvaan lasketaan kaikken muiden maiden kansalaisten elättäminen (myös EU-maista tulevien rikolliaten), niin sehän on törkeä valhe.
Suomen suurin ongelma työelämä. Yksittäiselle työntekijälle annetaan aivan liikaa töitä työnantajien ahneuden takia. Lisäksi on aivan liikaa vuokra- ja osa-aikatöitä, kun myös työnantajat ovat oppineet hyödyntymään sosiaaliturvaa ja laskevat osa-aikatyön ja sosiaaliturvan yhdistelmän riittävän työntekijälle. Tarvitaan siis työelämän kokonaisuudistus, jossa palkataan enemmän työntekijöitä hoitamaan nykyiset työt ja samalla kielletään vuokratyö.
Sosiaalituilla elämisen pitääkin olla tiukkaa.
Varsinkin työkykyisten sosiaaliturvan. Sori vaan.
Eihän se voi olla niin korkea, että se olisi vaihto-ehto elämiselle. Nyt on jo sillä rajalla, ettei töitä kannata tehdä. Miksi 1/6 pitää maksaa veroja siitä, että jotkut asuvat Suomen kalleimmilla asuinalueilla tukien varassa. Eihän se ole oikeudenmukaista.
Vierailija kirjoitti:
Sosiaalituilla elämisen pitääkin olla tiukkaa.
Varsinkin työkykyisten sosiaaliturvan. Sori vaan.
Eihän se voi olla niin korkea, että se olisi vaihto-ehto elämiselle. Nyt on jo sillä rajalla, ettei töitä kannata tehdä. Miksi 1/6 pitää maksaa veroja siitä, että jotkut asuvat Suomen kalleimmilla asuinalueilla tukien varassa. Eihän se ole oikeudenmukaista.
Käytännössä hallitus ottaa velkaa, jotta voi kustantaa kannattajiensa tukiin perustuvaa epärealistista elämäntapaa.
Se on suuri vetovoimatekijä.