Teinillä 30kiloa ylipainoa! Mitä voin tehdä?
Ja tiedän, pahaksi on tilanne päässyt. Ei innosta lasta liikunta, syö salaa herkkuja jne. Onko muilla ollut vastaavaa tilannetta? Mistä te saitte avun?
Kommentit (25)
Oletko itse ylipainoinen? Jos olet, niin aloittakaa yhdessä laihduttaminen.
Mistä saa rahaa huonon ruuan/herkkujen syöntiin? Rahahanat kiinni.
Koko perhe samalle ruokavaliolle, kun ei ole vaihtoehtoja epäterveelliseen ruokailuun laihtuu ja voi hyvin.
Itse sen verran ylipainosena teinistä asti. Sanoisin, että tee kaikkesi.
Kokoperheelle ruokaremontti. Ei mitääään herkkuja kaappeihin. Aina salaattia ja kasviksia. Ruoka-ajat!!
Karkkipäivä, kohtuulla sekin. Mutta ei kokonaan pois.
Sit tsempaat mukaan uimaan, kävelylle, salille.. Koira? Sen kanssa lenkille.
No siis ongelmahan tuossa on se herkkujen syöminen. Ei siinä auta tehdä koko perheelle ruokaremonttia, pitää tiettyjä ruoka-aikoja tai karkkipäivää, jos teinisi syö salaa herkkuja. Eiköhän teinisi tiedä vatsin hyvin mitä ne herkut hänelle tekee, joten ei siinä vanhemmilla hirveästi ole ikävä kyllä sanavaltaa. Voit yrittää puhua hänelle, mutta mitään varsinaisia toimenpiteitä et voi hänen painonsa pienentämiseksi alkaa tehdä, vaan teini tekee itse jos hän haluaa. Et voi vahtia hänen herkunsyöntiään 24/7, joten homman on lähdettävä hänestä itsestään.
Nii rahahanat kiinni.. Jos sillä ylipainoisella sattuu olemaan sellaisia sukulaisia jotja syytävä t sitä rahaa ja herkkuja TUHANSISTA lkielloista huolimatta ja teini on mestari keksimään erilaisia keinoja saadakseen syötävää (esim ip kerhossa söi muiden lasten ruokia) niin minkäs teet. ei kohta 16v 120kg lasta voi vahtia kun on töissäkin käytävä ja kun ei tottele. Ravintoterapeutilla, psykiatrilla ym käyty, tulos oli että "eihän lapsi nyt niin lihava oli tulloin 170cm ja painoi melkein sata. Ai ei ollut lihava? Päätä vaan paijattiin.
Olen yrittänyt olla esimerkkinä, syön terveellisesti ja liikun säännöllisesti myös arkiliikuntaa paljon harrastan. Lasta en saa mukaan innostumaan, kotona siis terveellistä kunnon kotiruokaa tarjolla, toki jonkun verran herkkujakin (omenapiirakkaa, pullaa, kiisseliä joskus). Lapsen kaverit on hoikkia, ovat siinä iässä, että istuisivat mäkkärissä/kahviloissa kaikki illat ja viikonloput. Olen antanut tähän rahaa jonkin verran. Toivottavasti kesällä innostuisi uimisesta ja pyöräilemään enemmän. Pelottaa kun on päivät itsekseen, että mihin suuntaan syöminen menee. Tunnesyömistä tuntuu olevan vaikkei selvää masennusta olekaan. Toivottavasti kesällä nuori saisi painon laskuun ja innostuisi arkiliikunnasta. Koira meillä on, pitkin hampain vie koiraa ulos 10min lenkeille. Ymmärränhän minä, että vaikeaa se on kai tuolla ylipainolla liikkuakin saati nauttia siitä. Huono omatunto kun en ole pystynyt estämään tätä :(
Liikunta on on niin minimaalinen apu laihduksessa (max 20% jos puhutaan hikiliikunnoista 3krt/vko) että suututtaa välillä kun sitä tarjotaan avuksi. Kyllä se on ruokavalio jolla laihdutaan, liikunnalla kiinteydytään, mutta noin nuorella sekin käy itsestään joten älä liikunnasta ole huolissasi. Liikunta voi jopa lisätä ruokahalua.
Kotoolta siis kaikki herkut pois ja tilalle jääkaappiin porkkanatikkuja yms. Lapsellasi ei ole nälkä, vaan syö vain syömisen takia, psyykkinen syy tms. Jos teet pullaa tai piirakkaa, niin annoskoko on tärkein. Tee niin pieni piirakka ettei siitä syödä kuin kerran. Muutenkin lapsen vatsalaukkua pitäisi saada kutistumaan, se on tällä hetkellä varmasti reippaasti laajentunut. Jos ruokaakin menee paljon niin tarjoa sitä leipälautasilta. Sitten kikka jonka josta luin, punaisilta lautasilta tulee syötyä vähemmän. En tiedä toimiiko, mutta ainakin omalla kohdalla saattaisikin toimia :). Kiisselit on hyviä, kunhan vähennät pikkuhiljaa sokerimääriä. Leivän päälle kalkkunaleikettä tms. ei enää kaappiin juustoja, meetwursteja ja lauantaimakkaroita.
Aluksi voit pitää kaapissa reilusti kylmiä hedelmiä, meillä teinit syövät yllättävän hyvin välipaloiksi omenaa, ananasta ja tummia viinirypäileitä. Ja porkkanatikkuja katoaa usein kilo päivässä. Varmaan siksi kun ei ole muutakaan naposteltavaa. Jos ostan keksipussin niin kolme lasta on tuhonnut sen alta vuorokauden ja usein salaa.
Tsemppiä. Sulta vaaditaan luonteenlujuutta. Teinillä on muutenkin hormonimyrskyt menossa joten kyllä sun täytyy olla se joka ottaa tilanteen haltuun. 24/7 et voi vahtia, mutta viikkorahojen säännöstelyllä voit tehdä jo paljon. Mietit paljonko on hyvä taskuraha viikossa, ehkä max 5e (silläkin saa jo pari karkkipussia viikossa) ja loput mahd. viikkorahat laitatte talteen sellaisia ostoksia varten joissa olet itse mukana. Meillä on esim. vihko johon merkkaan viikkorahat, ja kun haluavat jotain niin maksan sen kortilla ja ruksaan vihkosta yli.
Toiset ovat luonnostaan ikiliikkujia. Istuessaan sohvallakin liikahtelevat paljon enemmän kuin toinen jolla tätä ominaisuutta ei ole. Tunnin kävelylekki on kaloreina ehkä juustovoikkarin ja kaakaon verran. Helpompi olisi jättää se syömättä kuin liikkua se pois. Ja niin kuin joku jo sanoi, toisille liikunta lisää ruokahalua tai sitten palkitaan muuten vain herkulla lenkin jälkeen. Mä olen ehdottomasti sitä mieltä että jos liikunta on todella vastenmielistä, niin sen voi jättää pois. Kun painoa tippuu ja olo kevenee niin monilla herää liikuntavietti jollei ole tappanut sitä intoa jo pakkoliikunnalla.
Teinin pitäisi löytää jokin liikuntamuoto josta hän pitää.
Teinin pitää alkaa opettelemaan tekemään itse kevyttä ruokaa. Karppisokerilla leipomalla saa kevyempiä leivonnaisia. Leipomusten rasvasta voi korvata puolet maitorahkalla.
Teinin itsetuntoa pitää vahvistaa ja teinin pitää oppia rakastamaan ja kunnioittamaan kehoaan terveellä tavalla.
Tee kunnollista ja maistuvaa ruokaa kotona, niin ei tee niin mieli napostella karkkia. Ihan varmasti tiedät, mistä kiikastaa. Mä tietäisin heti, jos tulisin ja kurkkaisin jääkaappiine ja viettäisin päivän teillä.
Ls-ilmoituksen paikka, lapsi oireilee syömällä.
Teinis mitat? Mun käskettiin laihduttaa, kun olin 53/165. Olin kuulemma liian plösö mahasta. Mikäs tässä. t. teini
On liikunnalla oltava jokin vaikutus painon hallintaan!!
Meillä teini pyöristyy myös, kaikki muut perheessämme on normaalipainoisia, paitsi tuo yksi kolmesta lapsestamme. Mutta hän onkin se, joka ei liiku askeltakaan turhaan. Voi hyvin viettää koko päivän sohvalla tai tietokoneen ääressä, nousten vain säännöllisesti syömään, jos me vanhemmat emme keksi touhua ja tekemistä hänelle. Herkkuja syö kerran viikkoon pienen karkkipussin verran ja normiarkiruokaa syö, mutta kuluttaa vain todella vähän kun liikuntaa ei tule tarpeeksi. Kannustamme liikkumaan, keksimme arkiliikuntaa "kipaisepa kaupasta hakemaan litra maitoa" tms. mutta minkäs teet jos teinillä itsellään ei ole intoa liikkua! Terveellisistä elämäntavoista ja liikunnan tärkeydestä on sekä puhuttu että näytämme esimerkkiä. Huolettaa vaan kun teini paino nousee vuosi vuodelta tasaiseen tahtiin. Nyt mitat ovat 158cm ja 59kg.
Värjää teinin hiukset punaisiksi, vaihda nimeksi PirteäAimo sekä pakota kirjoittaan blogia. A vot kohta läskimoottorit av:lla kumartaa ja suosio taattu.
Värjää teinin hiukset punaisiksi, vaihda nimeksi PirteäAimo sekä pakota kirjoittaan blogia. A vot kohta läskimoottorit av:lla kumartaa ja suosio taattu.
Pakota hänet jutan superdieetti tai Suurin pudottaja ohjelmaan tai läskileirille. voisit ite mennä mukaan.