Futismammat, ottakaa iisimmin
Jos sun lapses ajaa toisen päälle, takakautta ja kaataa pelaajan maahan jääden itse makaamaan päälle, älä nyt ainakaan huuda ja kehu sitä kersaas.
Muutenkin voisitte vähän relata, kauheeta kuunneltavaa teidän rääkyminen siellä kentän laidalla. Pelaamisen pitäisi olla vielä hauskaa ja mukavaa puuhaa pienten kohdalla, purkakaa aggressionne muualle ettei tarvi opettaa alle kouluikäisille väkivallan olevan se oikea tie kun muuten ei onnistu.
Kommentit (10)
Samaten futis-isit sekä jääkiekko-isät ja -äidit!
[quote author="Vierailija" time="28.05.2014 klo 09:17"]
Riippuu tietysti vähän mitä huutaa , mutta kannustus on osa lajia.
[/quote]
"Hyvä Nico-Petteri, oikein tehty" kun lapsi rikkoo täysin sääntöjä ja satuttaa vastapelaajaa. Se ei ole kannustusta vaan ihan tyhmyyttä.
Katsomoissa on tosiaan yllättävän paljon vanhempia, jotka ei tajua pelistä hevonpätkään mutta silti huutavat kuin palosireenit ohjeita ja kannustushuutoja vääriin paikkoihin.
Kannustaahan saa vaikka kuinka, vaikka sitten väärissä kohdissa. Toisen satuttamista ei saisi hyväksyä ja kehua, mitä liikkuu tällaisen äidin päässä?
Parhaiden joukkueiden vanhemmatkin osaavat käyttäytyä. :) En ole törmännyt tuollaiseen kuin yksittäistapauksissa, vaikka lapseni ovat pelanneet jalkapalloa ja koripalloa kauan. Nämä harvat huutajat ovat olleet ilmiselvää wt-porukkaa.
Pojan joukkueessa on pitänyt ohjeistaa vanhempia että saa kannustaa mutta valmentaja valmentaa ja antaa ohjeet ym. harkoissa ja peleissä mutta silti osa huutelee omia ohjeita ja pojat ei välillä tiedä menisikö oikealle ja vasemmalle.
[quote author="Vierailija" time="28.05.2014 klo 09:24"]
Kannustaahan saa vaikka kuinka, vaikka sitten väärissä kohdissa. Toisen satuttamista ei saisi hyväksyä ja kehua, mitä liikkuu tällaisen äidin päässä?
[/quote]
Hiukan ristiriitainen kommentti. Ensin sanot että saa kannustaa vaikka väärässä paikassa (vaikka kun hyökkää aiheetta toisen päälle) ja sitten kuitenkin, ettei toisen satuttamista saisi kehua.... Eli mitä oikein tarkoitat?
Pahimmat huutajat ovat omankokemukseni mukaan vanhempia, joilla ensimmäinen tai ainoa lapsi harrastaa kyseistä lajia. Itsekin sorruin alkuun siihen, että huutelin ohjeita katsomosta (joo tiedän nolottaa nyt) ja juoksin hiihtokisoissa loppusuoralla lapsen vierellä ja kannustin. Nyt lapseni ovat vähän isompia ja kisoja ja pelejä on tullut paljon, joten pystyn istumaan paikallani ja tyydyn vain taputtamaan ja mielessäni neuvomaan. Ympärillä on kuitenkin paljon vanhempia, jotka huutavat kentälle ohjeita ja moittivat ääneen tuomareita ja lähes kaikkien näiden huutelijoiden pelaava lapsi on ainokainen
[quote author="Vierailija" time="28.05.2014 klo 09:41"]
Hiukan ristiriitainen kommentti. Ensin sanot että saa kannustaa vaikka väärässä paikassa (vaikka kun hyökkää aiheetta toisen päälle) ja sitten kuitenkin, ettei toisen satuttamista saisi kehua.... Eli mitä oikein tarkoitat?
[/quote]
Älä viitsi olla tarkoituksella yksinkertainen. Kannustus ja väkivaltaisuuden hyväksyminen on eri asia. Turha varmaan edes alkaa vääntämään tästä?
Riippuu tietysti vähän mitä huutaa , mutta kannustus on osa lajia.