Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Gluteeni ja pahoinvointi

Vierailija
27.05.2014 |

Gluteeni aiheuttaa itselleni pahoinvointia, jos syön sitä reilusti. Olen kerran oksentanutkin. Kuitenkaan pari leipää, leivospala tai muutama keksi ei näy kuin mahan turvotuksena, mutta jos syön vaikka ison patongin ja mahdollisesti muuta gluteenia päivän, saan oireita: vatsa menee sekaisin ja/tai huonovointisuutta.

Olen ollut gluteenittomalla ja nyt kun taas syön gluteenia, olen väsyneempi ja ylipäätään voin huonommin.

Voiko ärtyvän suolen oireyhtymäân liittyä pahoinvointia/oksentamista? Sen oireita on ja sitä lääkärit epäilevät, mutta en ole kuullut kenenkään ärtyväsuolisen oksentavan jonkin ruoka-aineen takia.

Keliakia-verikoe on otettu ja se on negatiivinen enkä pääse julkisella puolella tähystykseen sen takia.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, mutta  olen pyrkinyt välttämään erityisesti lisättyä gluteenia, jota on melkein kaikissa ruisleivissäkin. En usko että siitä ainakaan haittaa olisi, ja olisi mukavaa jos vatsavaivat vähän helpottuisivat.

Vierailija
2/3 |
27.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa enemmän hiivasyndroomalta jota gluteeni pahentaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm, enpä tuosta hiivasyndroomasta tiedä...Täytyypä pitää mielessä se mahdollisuus myös.

Syön itseasiassa gluteenia nyt, koska halusin että minulle tehdään toinen keliakia-verikoe. Edellisestä on aikaa ja en muista, olinko jo tuohon aikaan jo vähentänyt gluteenin syömistä merkittävästi. Jos tämäkin testi on negatiivinen, niin lopetan silti gluteenin syönnin lopullisesti. Gluteenista ei ole mitään muuta kuin haittaa ihmiselle.

- ap