Projektina lavoista pihasohva, helppiä!
Lavat on jo hommattu, samoin patjat pyllyn alle pehmusteiksi.
Nyt mietin maalauspuolta, onko käytävä hakemassa puulle tarkoitettua maalia, vai voisinko maalata lavat kaapista löytyvällä valkoisella sisäseinämaalilla?
Meniskö ne aivan törkeän näköiseksi sillä?
Kankaista ja tyynyistä haluaisin myös kysyä, mistä niitä kannattais lähteä metsästämään kun mahdollisimman halvalla haluaisin ne saada? Vanhat ja käytetyt siis käy.
Olen kiitollinen jos vastaatte :)
Kirppareilta? Netistä, mutta miltä sivuilta?
Kommentit (10)
Yks kysymys: miks kukaan haluaa sellaisen kammotuksen pihalleen
Tulisko niitä neuvoja? Makuasioista on turha kiistellä.
Esim. Tikkurilan Helmi soveltuu lähes mihin vaan ja myös seiniin ja huonekaluihin eli uskon, että soveltuu puulle. Kai kuitenkin edes näkyvät osat hiotte?
Suosittelisin istuinkankaan alle kerniä tai muuta muovitusta. Tavalliset kankaat ei paljoa maksa ja aleista löytyy verhoja sekä pussilakanoita ja lakanoita joita voi purkaa pehmusteen päälle ommeltavaksi. Muista tehdä irroitettavat päälliset, jotta saat ne pesuun.
Markiisi on toki paras.
Niin ja suosittelen esim.Ikeasta renkaita moduleitten alle ja joillain hakakoukuilla mahdollisuus kiinnittää modulit yhteen jotta eivät irtoile toisistaan käytössä eikä puuosat kastu maata vasten (maa usein kostea).
edellinen
Kiitos kutoselle vastauksestas, hyviä vinkkejä kerroit! :) Pakko myöntää ettei tuo hiominen ollut käynyt mielessäkään, hyvä kun mainitsit siitä, samoin noista irroitettavista päällysteistä.
FB puutarhasivustolla on ollut kuvia niistä, ja hienoilta näyttävät! Jotkut maalanneet mustiksi, jotkut valkoisiksi.
Ei muovia, mutta kannattaa hommata sään kestävää (futura) maalia tai jotain puunsuoja-ainetta, joka imeytyy osittain. Sitä saa myös sävytettävänä, eli mieleiseen väriin.. Jos ulos tosiaan aiot ne..
Vanhoista farkuista saa kivan näköistä, jos jaksaa alkaa tilkkutöihin.. Ja niitä saa kirppareilta edullisesti, ku ei oo väliä, jos on vetskari rikki tms. Ja niistä saa myös mukavia yksityiskohtia, kun hyödyntää taskut..
Oho, miten tuo viimeinen lause sinne joutui, se vaihto mystisesti paikkaa kiitoksien kanssa? :D
-ap