Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaus vei puolet hiuksista

Vierailija
21.12.2020 |

Onko täällä muita, joilla raskauden jäljiltä hiukset ohentuneet rajusti?

Itselläni on käynyt näin. Ennen tuuheat ja paksut pitkät hiukset ovat puolta ohuemmat ja lyhentyneet olkapällle saakka, koska pitää välillä napsia niitä huonoja latvoja pois. Silti hiukset eivät tunnu oikeen kasvavan.

Mutta synnytyksestä on aikaa jo puolitoista vuotta eikä tilanne ole korjaantunut :( Pelottaa mahdollinen toisen lapsen saaminen. Tuleeko minusta sitten ihan kalju?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kävi sama. Imetys kun loppui, alkoi hiuksia lähtee ja niitä sit lähtikin suunnilleen saman ajan kuin mitä niitä ei ollut lähtenyt juurikaan ollenkaan eli odotusaika ja imetys.(9kk + 1,5v)

Sitten muutama kk luulin että tilanne ohi, gormonit tasoittuneet ja uuttakin näyttää kasvavan. Kunnes taas lähtee ja jakauskin jo leventynyt. Mulla siis tää näkyy pahiten tossa päälaella, muualla ei sitä edes huomaa vaikka itse sen näen ja tunnenkin.

Miten sulla, saitko toista lasta jo, itsellä ajatuksissa, mutta en tiiä kans uskaltaisko, koska sen jälkeen ei kyllä ilman peruukki tai pipoa kehtais kulkea enää😪

Vierailija
2/4 |
06.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korona myös aiheuttaa hiustenlähtöä, lievänäkin sairastettu.

Raudanpuute aiheuttaa hiustenlähtöä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

https://www.oloapteekki.fi/priorin-extra-180-kaps?gclid=CjwKCAiAhreNBhA…

Tää on aika hintava, mutta tällä kuurilla sain hiukset kuntoon taas, ripset kasvoi myös ja kynnet vahvistui.

Vierailija
4/4 |
06.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähä aiheen sivusta, kun ei oo lapsia. Mutta mulla lähti koronan + anemian takia puolet hiuksista. Harventu sairastumisen jälkeen tosi paljon. Ohuimmillaan oli noin 5kk sairauden jälkeen. Nyt noin 1,5v sairastumisen jälkeen hiukset alkaa tuuheutua taas.

Kun kroppa käy läpi suuren jutun oli se sairaus tai raskaus+synnytys+imetys... ni energiaa ja ravinteita ei välttämättä riitä hiuksiin. Kun hiukset ei oo välttämättömiä, ni sitten kroppa säästää niistä.

Kannattaa selvittää onko rauta-arvot ja muut kohdillaan. Sen lisäks sitten ravitsevaa ruokaa ja tarpeeks lepoa, ni kyllä ne hiuksetki korjaantuu siitä ajan kanssa. On hidasta, kun hiukset kasvaa keskimäärin 1cm kk ja kestä, että nukahtaneet hiustupet alkaa tuottaa hiusta uudestaan. Kun hiukset harventuu ni hiustuppi tavallaan nukahtaa. Jos perus jutut ei auta hiuksiin, ni voit jutella lääkärinki kanssa.